Yeni Mezun Genç Girişimcilere Tavsiyeler | devrediyorum.com

Yeni Mezun Genç Girişimcilere Tavsiyeler

Yeni Mezun Genç Girişimcilere Tavsiyeler

Yeni Mezun Genç Girişimcilere Tavsiyeler

Üniversiteyi heyecanla okuyan, mezuniyet sonrasında sınavlara hazırlanmak veya kurumsal dünyada maaşlı çalışmak yerine üretken taraf olu girişimciliğe adım atmak isteyenler için deneyimli girişimcilerden müthiş öneriler geliyor. İşte yeni mezun gençlere verilen o tavsiyeler;

İş hayatında tecrübe edinin

İş yaşamı çeşitli engebelere sahiptir. Dümdüz, tahmin edilen bir yol değildir. İş dünyasında aktif bir tecrübe edinmek girişimcilerin adım atmasını kolaylaştırıyor. Üniversiteden yeni mezun olmuş kişilerin en az 1 yıl iş yaşamını tecrübe etmesi veya kurumsal çevreyi tanıması kesinlikle artı puandır.

Mümkünse bir ortak bulun

Bir iş kurmanın birçok dalı vardır. İşin teknik ve finans kolları en önemli iki alandır. Uzman olmadığınız alanda tek başınıza bir şeyler yapmak yerine kurucu ortak bulmanız ve eksik olduğunuz alanı doldurmasını sağlamanız başarılı olmanıza yardımcı olur. İş geliştirme, pazarlama, finans, satış, teknik gibi alanlarda eksiklik hissedildiğinde bu eksikliği kapatacak kişilerle çalışmaya özen gösterin.

Değişime ve yeniliğe açık olun

Hayat her zaman planlandığı gibi gitmeyebiliyor. İş fikrinizi hayata geçirdikten sonra çeşitli aksilikler yaşayabilir, planınızı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Her zaman değişime, yeniliğe açık olunmalıdır. Alternatif fikirlerin olması bazen işler kötü gittiğinde çok daha iyi kapılar açar.

Sermayenizi ve finansal desteğinizi dikkatli yönetin

Parayı verimli harcamamak, eşit şekilde ihtiyaçlara bölmemek kısacası finans yönetimi yapamamak kısa sürede parasız kalmanıza neden olabilir. Finansal desteğinizi veya mevcut sermayenizi iyi yönetmek için 3 – 6 – 12 aylık planlamalar yapabilir, her harcamayı kalem kalem kaydederek önünüzü görebilirsiniz.

İş planı oluşturmayı ihmal etmeyin

Her şey kafanızda hazır olabilir ancak somut adımlar atıldığında iş yoğunluğu olacağından ihmaller, unutkanlıklar olabilir. Bu tür pürüzler yaşamamak ve en önemlisi daha planlı, kontrollü ilerleyebilmek için iş planınızı kâğıda dökmeniz önemlidir. Her tamamladığınız işi kâğıt üstünde çizmek motivasyonunuzu artırır.

Çalışma ekibinizi iyi oluşturun

Girişimcilerin yaptığı hatalardan biri eksik veya zayıf çalışma ekibi oluşturmaktır. Ekibinizi oluştururken gerçekten de donanımlı ve uzman kişiler seçmeye çalışın. Satış için satıştan anlayan birini, pazarlama ve reklam için bu yönde birini ve benzeri seçimler yapmalısınız. Sadece hatır için ya da sevdiğiniz için birilerini çalışmanıza dâhil etmeniz fayda sağlamaz, gizli işsizler çıkarır, işin yürümesini yavaşlatır.

23 Ekim 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link