Yaşam Boyu Öğrenmeyi Hayat Tarzınız Haline Getirin | devrediyorum.com

Yaşam Boyu Öğrenmeyi Hayat Tarzınız Haline Getirin

Yaşam Boyu Öğrenmeyi Hayat Tarzınız Haline Getirin

Yaşam Boyu Öğrenmeyi Hayat Tarzınız Haline Getirin

Eğitim hayatı sona erdiği zaman, kariyerde ilerleme amacı ile yeni şeyler öğrenmenin tadını unutabiliyoruz. Oysa öğrenebileceğimiz bilginin sınırı yok. Mevcut hayatınızda çok büyük bir değişiklik yapmadan yaşam boyu öğrenmeyi devam ettirmek aslında çok kolay. Bunun yollarını sizler için yazdık.

Yanınızda mutlaka kitap bulundurun.

Yanınızda zevkinize göre her zaman kitap bulundurmanız, her boş anınızda kitap okumanıza ve sürekli bir şeyler öğrenmenize yardımcı olur. Bu yolla bilgiyi sürekli elinizin altında bulundurabilirsiniz.

Kampüse geri dönün.

USA Today kaynağında yayınlanan habere göre göre 2005 yılından bu yana ikinci öğretim veren üniversitelerde 50 yaş üzeri öğrencilerin sayısı giderek artıyor. Yaşam boyu öğrenmek isteyenlerin sayısı sürekli arttığı için üniversiteler artık düşük maliyetli, esnek eğitim seçenekleri sunuyorlar. Üniversitelerin ileri yaşlılara yönelik bu programlarına katılarak yaşam boyu öğrenmeye devam edebilirsiniz.

Bir liste hazırlayın.

Hazırlayacağınız ‘’öğrenilmesi gerekenler’’ adlı liste ile bir şey öğrenince başka bir öğrenilmesi gereken hedefiniz olacağı için sürekli bilgileriniz katlanacak. Örneğin listenize ‘’gitar çalmayı öğrenmek’’ veya ‘’keman çalmayı öğrenmek’’ yazabilirsiniz.

Bir grup oluşturun.

Yaşam boyu öğrenmek bireysel değildir. Eğer bir grup oluşturur ve toplu şekilde öğrenirseniz bu işten zevk almaya başlayabilirsiniz. Kendi ilgi alanınıza yönelik bir grup oluşturun veya oluşturulmuş gruplara katılın. Böylece sosyal çevreniz ile birlikte bilgileriniz de genişleyecektir.

Arkadaş çevrenizi yeniden şekillendirin.

Çevrenizde bulunup hayat enerjinizi düşüren ve size zarar veren kişileri kendinizden uzaklaştırın. Sürekli dedikodu peşinde olan, sürekli olumsuz düşünen ve yeni bilgiler peşinde olmayan bu insanlardan uzaklaşarak, fikirler hakkında tartışan ve sizi geliştirebilecek insanlarla arkadaşlık edin.

Yapacağınız işlerin sürekliliğini sağlayın.

Yaptığınız eylemleri sürekli hale getirin. Eğer gitar çalmayı öğrenecekseniz her gün çalmayı deneyin. En iyisine ulaşıncaya kadar devam edin.

Varsayımları unutun. 

Varsayımları bir kenara bırakıp öğrenmeye odaklanın. Yeniliklere ve yeni bilgilere açık olun. Kendi içinizde sürekli öğrenme isteği oluşturun.

Öğrendiklerinizi öğretin.

Bilgileri öğrenmek sizin için çok şey ifade ediyor olsa bile ürüne dönüşmesi ve başkalarına aktarılması çok önemlidir. Sadece sizde saklı kalan bir bilginin anlamı yoktur. Bu yüzden öğrendiklerinizi başkalarına öğreterek bilgilerinizi kalıcı hale getirin ve başkalarına aktarın.

18 Eylül 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link