Yakın Gelecekte Yok Olacak Meslekler | devrediyorum.com

Yakın Gelecekte Yok Olacak Meslekler

Yakın Gelecekte Yok Olacak Meslekler

Yakın Gelecekte Yok Olacak Meslekler

Yapay zekâ çalışmaları ile bazı mesleklerin tarihe karışacağı ve işleri robotların yapacağı bir gerçek. İstihdam oranlarında ciddi düşüşlere neden olacağı konuşulan yapay zekanın bazı sektörleri derinden etkileyeceği tahmin ediliyor. Yapay zekâ teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte pek çok iş kolunda da önemli revizyonlar gerçekleşmesi bekleniyor. Bunlardan öne çıkan meslekleri ele alıyoruz.

Muhasebeciler ve Analistler


Muhasebe ile yakından alakalı olan hesaplamalar ve parasal işlemler giderek dijital dünyanın hakimiyetine giriyor. Tüm hesapların bilgisayar kaydı altında gerçekleştirildiği ve analizlerin bilgisayarlar ve çeşitli programlar aracılığıyla yapıldığı düşünülürse yakın gelecekte muhasebeciler ve analistler işsizlikle karşı karşıya kalacak.

Artık kâğıt paralarla pek işimiz olmuyor. Tüm harcamalarımızı, alışverişimizi kredi kartları, sanal paralarla yapıyoruz. Böyle olunca da tüm işlemlerimiz otomatik olarak kayıt altına alınıyor. Hal böyle olunca bu kayıtları tutmaları için para verdiğimiz muhasebecilere de ihtiyacımız giderek azalıyor.

Yapılan araştırmalar, tüm ticaretin ve para transferlerinin dijitalleşmesiyle birlikte muhasebeciler ve denetçilere olan ihtiyacın kısa sürede ortadan kalkacağını ortaya koyuyor.

Noterler

Belirli işlerin resmiyete dökülmesinde rol oynayan noterler teknolojik gelişmelerden dolayı işlevselliğini kaybedecek. İşlemlerin dijital ortamda yapılması ve elektronik imzalar da noterlerin yerini almaya başlayacaktır.

Ekonomistler

Ekonomistler’in işleri de tehlikede. Trend analizleri, para ve döviz kurları ile iç içe olan ekonomistler yerlerini yapay ekonomistlere bırakacak. Orta ve uzun vadeli trend analizlerini hatasız bir şekilde hesaplayan yapay zekâ programları, hisse senetleri ve satın alma işlemlerinde de etkin rol oynayacak. Para ve hisse senedi trendlerini bir bilgisayar ve yapay zekâ kadar iyi analiz edebilecek başka bir program veya insan beyni olmayacaktır.

Satış Danışmanları


Mağazalarda, marketlerde ve reyonlarda gerçek satış danışmanları yerine müşterilere yardımcı olmak için tasarlanan robotların devreye girmesi hiç de uzak değil. Yakın gelecekte perakende satış danışmanlarının yerlerini almaları bekleniyor. Size ürünler konusunda yardımcı olan ve aradığınız ürünü bulmanıza yardım eden robotların alışverişte yeni bir çağ açacağını göreceksiniz.

Müşteri hizmetleri çalışanları

Müşteri hizmetleri alanında çalışanların yakın gelecekte yerlerini özel programlara bırakması bekleniyor. Müşterilerin her isteğini yerine getiren ve onlarla iletişim kurabilen yazılım programları halihazırda kullanılmaya başlandı bile.

Hepimiz konuşma botlarından haberdarız, çoktan duyduk ve şirketler tarafından gittikçe daha çok tercih edilen bir konuma geldiler. Temel olarak bu, yeni çalışanlara kapsamlı eğitim sağlamaya ihtiyaç duymadıklarından ve konuşma botları programlanabildiğinden, işverenler için yararlı bir seçenek olarak görülüyor.

Akıllı makineler hat üzerinde bekleyiş süresini azaltabilir, böylece müşteriler de bundan rahatlıkla faydalanabilirler. Genellikle olumsuz bir etkisi olan insan faktörünün bu alanda azaltılması, bu durumda hem şirketler hem de müşteriler için yararlı olabilir.

Emlakçılar

Emlakçılar da yapay zekâ uygulamalarının tehdidi altında. Sanal emlak uygulamaları ile artık 3 boyutlu olarak istediğiniz konutu gezebilir ve uzaktan kullanılabilen güvenlik ve kilit sistemleri ile evi kendiniz görebilir, kararınızı verebilirsiniz.

Günümüzde bile ev almak veya kiralamak için emlakçıdan önce emlak sitelerine bakıyoruz. Kimsenin emlakçılara para vermek gibi bir derdi de yok. Bu noktada internet siteleri ve uygulamalar çok daha kullanışlı ve hesaplılar.

Önümüzdeki 20 yıl içinde bu trend artarak devam edecek. İnsanlar, kiralamak ve satın almak istedikleri evi, kendileri sanal ortamda gezecek ve tutmak istiyorsa gerekli işlemleri direkt buradan yapabilecek. Bu teknolojik gelişmelerden en çok emlakçılar etkilenecek gibi gözüküyor.

Finans Analistleri

Finans alanı da yapay zekanın tehdidi altında. Yeni yazılan trend analizi tabloları ile finansal alanda verimli sonuçlar elde etmek mümkün. Amerika’da finans sektöründe gelecek yıllarda en az %30 iş kaybı olacağı öngörüler arasında bulunuyor.

Tarım işçileri

Önümüzdeki 10 yıl içinde yapay zekâ robotları çiftçilerin yaptığı pek çok işi yapabilir konuma gelmesi bekleniyor. Tabi ki 10 yıl içinde bütün çiftçiler ortadan kalkacak demek çok doğru değil. Ama bu meslek hayatımızdaki rolünü giderek kaybedecek. Ne de olsa teknolojinin kullanım alanlarının artması çiftçileri de etkiledi. Geleceğin çiftçileri daha çok bilim adamları ve biyologlar olacak. Sadece Amerika’da en az 1 milyon işçinin bu nedenden ötürü yakın gelecekte işsiz kalabileceği tahmin ediliyor.

Gazeteciler

Yapay zekâ basın yayın organlarına da girmiş durumda. Çeşitli yayın, makale ve raporlar önemli kuruluşlarda yapay zekâ yazılımları tarafından oluşturuluyor. Ünlü medya kuruluşu olan Associated Press yapay zekâ yazılımlarını 2004 yılından beri kullandığını açıkladı
Akıllı yazılım, örneğin mali veri raporlarını yazmak için birkaç yıldan beri kullanılmaktadır.

Bu günlerde tez yazımı bile makineler için zor bir görev değil. Yakında robotların, herhangi bir insan müdahalesi olmadan her türlü içeriği yaratabilecek olmaları muhtemel görülüyor.

Şöforler ve Pilotlar

Ulaşım ve taşımacılık alanında da yapay zekâ sağlam adımlarla geliyor. Sürücüsüz araç denemeleri sürerken bir yandan da pilotsuz uçak ve helikopter uçuşlarının da yakın gelecekte gerçekleşmesi planlanıyor.

Bu yanıyla taşımacılık sektörü de yapay zekaya yenik düşecek gibi görünüyor. Gelecekte yok olması veya tamamen robotların devralması beklenen mesleklerden biri de taksi şoförlüğü. Otonom araçların git gide geliştirilmesi, taksi şoförlerinin yerini alması kaçınılmaz gibi gözükmekte. Kendi kendine sürüş yapan otomobiller, taksi şoförlerini kısa sürede içinde işinden edecek gibi duruyor. Taksi şirketleri sahiplerinin sürücüler için ödeme yapması gerekmeyecek.

İşçiler

Özellikle inşaat alanında, beden gücüyle çalışma yapan işçiler, işlerinde otomasyonun etkisini zaten hissetmişlerdir. İnşaat ve ağır yük işçileri tuğla dizme ve yük kaldırma gibi işlemleri yapay zekâ Robotlarına kaptırmak üzere.

Basit inşaat işlerinde ilerleme kaydeden robotlar ayrıca buldozer ve vinç kullanımını da gerçekleştirebiliyor. Makineler, çok sayıda görevi daha hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleştirebildikleri için, işveren açısından büyük bir yardım kaynağıdır.

Ayrıca robotlar, insanların yapamayacağı neredeyse tüm tehlikeli görevleri üstlenebileceğinden, güvenlik sorunları artık bir sorun teşkil etmekten çıkar. Yine de bu, elbette hayati anlamda yapılması gereken işlerde insanın yapabileceği görevlerin kullanılabilirliğini sınayacaktır.

Banka Çalışanları

Bankada çalışanların yaptıkları pek çok iş halihazırda makineler ve dijital teknolojiler tarafından yapılmaya başlandı. Müşteri temsilcilerinin yaptığı işlerin de yakın zamanda yapay zekalar tarafından yapılması planlanıyor. Böylece bankaların da yapay zekanın en aktif kullanıldığı alanlardan biri olması bekleniyor.

Teknik Yazarlar

Elektronik aletlerin kullanım kılavuzlarının hazırlanmasından yardım kitapçıklarının düzenlenmesine kadar pek çok iş yapan teknik yazarların mesleğini yapay zekalar ellerinden alacak gibi görünüyor. Hazır programlarla birlikte cihazların tüm teknik bilgilerini yine cihazların kendisi oluşturacak.

Call Center

Telefonla pazarlama yapanlar ya da call center çalışanlarının 20 yıl içerisinde işlerini teknolojiye kaptırmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Çağrı merkezleri yapay zekayı çoktan keşfetti ve biz farkında bile değilken, sayısız insanı işinden etti. Mobil bankacılık uygulaması da kullandığınız sesli asistan veya aradığınız çağrı merkezinde sizi yönlendiren hatta sorularınıza cevap veren sesli sistemler nedeniyle bu sektör uzun zamandır, çok daha az insanla çalışıyor ve gelecekte çağrı merkezlerinde yok denecek kadar az insan kalacak.

Makinist

Sadece ileri ve geri gidebilen bir trende makiniste o kadar da ihtiyaç var mı? Bugün için belki ama yarınlarda ihtiyaç olmayabilir çünkü yakın gelecekte makinistlere yer yok. Arabalar bile artık kendileri giderken, 20 yıl içerisinde makinistlik diye bir meslek kalmayacağı gün gibi ortada.

Aynı şekilde pilotların da geleceği o kadar parlak görünmüyor. Otomatik pilot teknolojisi böylesine hızlı ilerlerken, 20 yıl sonra uçakları insanların komuta etmesini beklemek pek de doğru değil.

5 Kasım 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link