Yabancı Dilin Önemi Küçümsenmemeli! | devrediyorum.com

Yabancı Dilin Önemi Küçümsenmemeli!

Yabancı Dilin Önemi Küçümsenmemeli!

Yabancı Dilin Önemi Küçümsenmemeli!

 

Bir lisan iki insan sözü geçmişten bu yana daima yabancı dilin ne kadar önemli olduğunu vurgulamak üzere kullanılır. Anadil haricinde dil bilmek yeni kapıların, kültürlerin, milletlerin kapılarını aralamak, ufku genişletmek anlamına geliyor. Bu nedenle üniversite eğitiminde mutlaka bir dil öğrenerek mezun ol, sonrasında ise farklı dillere yoğunlaş önerisi yapılıyor. Özellikle tecrübeli yöneticiler, gençlerin kendisini bu yönde eğitmesini ve mutlaka dünyaya açılacak potansiyele sahip olmalarını vurguluyor. Zira dil bilmek büyük avantajlar sağlıyor, işe alımlarda, kariyer yolculuklarında büyük fark yaratıyor.

Tek dil bilmek yetmiyor

Dünyadaki ortak dillerin başında İngilizce geliyor. Bu nedenle birçok ülkede yabancı dil eğitimi olarak İngilizce tercih ediliyor. Ancak ülkemiz dahil olmak üzere pek çok ülkede yabancı dil öğrenilemiyor. Temel eğimden öte gitmeyen, ezberci sisteme takılan dil, ne yazık ki kişilere ulaşmıyor. Üniversite eğitimi ve çeşitli kurslar ile yabancı dilini geliştirenler ise tek dil ile sınırlı kalmıyor, diğer dillere yöneliyor. Çünkü sürekli büyüyen ve gelişen bir dünyada ticaretin ana kazanç olduğu piyasalarda ithalat – ihracat, çok uluslu işler yaparken sadece İngilizce yetmiyor. İtalyanca, Rusça, Çince, Japonca, Fransızca gibi ek diller bilmek önem kazanıyor, büyük avantaj sağlıyor. Uluslararası şirketlerin birçoğu İngilizce haricinde ek dil koşuluyla iş başvurusu yayınlıyor. Sadece birkaç dil bilmek bile bazen akademik eğitimin önüne geçiyor, işe alımı garanti hale getirebiliyor. Üst düzey yöneticiler ve İK uzmanları, özellikle üniversiteli gençleri ve iş arayan bireyleri dil öğrenme konusunda uyarıyor.

Ticaretin dilini öğrenmek

Dış ticaret yapan, çok uluslu ortaklarla çalışan, iş ayağı sürekli yabancı ülkelerde olan şahıs ve tüzel kişiler için elzem olan diller vardır. Bunlar başta İngilizce olmak üzere, Rusça, Çince, Almanca, Fransızca ve son yıllardaki artan Ortadoğu ticareti bakımından Arapça ciddi anlamda aranılan dillerdir. Özellikle Arapça ülkemizde ve dış ticarette işleri kolaylaştırıyor, pek çok ülkede iş yapılmasını sağlıyor. Küresel çapta iş yapmak işlerin aynı oranda büyümesi ve gelişmesi anlamına geliyor. Birçok şirkette bu kapasite olmasına rağmen dil yetersizliği ve buna bağlı gelişen koordinasyonsuzluktan ülke sınırları dışına çıkılamıyor. İş arayan bireylerin veya potansiyel sahibi şirket sahiplerinin ticaret dillerine ağırlık verip bu yönde çalışmalar gerçekleştirmesi gelişimlerini destekler, büyümelerini kolaylaştırır.

2 Kasım 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link