Türkiye'de Franchise Veren Şirketler | devrediyorum.com

Türkiye’de Franchise Veren Şirketler

Türkiye’de Franchise Veren Şirketler

Türkiye’de Franchise Veren Şirketler

 

Türkiye’de Franchise veren şirketler sektöre göre, bölgeye göre ve yapılacak olan yatırıma göre farklılık göstermektedir. Günümüzde hazır gıda sektörü için verilen franchiselar her geçen gün artsa da Türkiye’de faaliyet gösteren markalardan franchise almak için her markanın aradığı özellikler bulunmaktadır. Bu yazımızda Türkiye’de franchise veren belirli sektörlerdeki önemli şirketlerin Franchise eğitimlerini ve şartlarını sizlere anlatacağız.

 

Türkiye’de Franchise Veren Şirketler- Hazır Gıda Sektörü

 

Burger King Franchise

TAB gıdanın Türkiye’deki Master Franchise olarak tüm lisans haklarını elinde tuttuğu Burger King, günümüzde birçok kişi tarafından franchise alınmak istenen bir markadır. Burger King bu istekleri karşılayıp kişilere franchise vermeye başlamıştır. Lakin verilen restoran işletmeciliği için franchise süresi 20 yıldır. Kişiler ilgili işerde devam etmek istedikleri takdirde franchise için sürelerini uzatmalıdır.

 

Burger King Franchise vermek için seçilen kişileri bir eğitime sokmaktadır bu eğitim sonrasında kişiler işletmeci olma hakkı kazanmaktadır. İşletmeci olan kişiler restoran açılış sürecinde, pazarlama, reklam gibi işletme için gerekli olan tüm süreçler içerisinde Burger King ‘in destek hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

 

Burger King ‘den franchise almak isteyen kişilerin 500.000 USD +KDV ile yatırım yapmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra kişiler insan ve araç trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde restoranlarını açmalıdır.

 

McDonald’s Franchise

 

Hazır gıda sektöründe Türkiye’de Franchise veren şirketler arasında bulunan Mc Donald’s,

Franchise başvurusu yapan kişilerden belirli alanlarda tecrübeler istemektedir. Genellikle girişimcilik, yönetim açısından tecrübe isteyen şirket, franchise alacak kişileri 6-8 aylık bir eğitime sokmaktadır. Bu eğitim programını başarıyla tamamlayan ve restoran açmak için gerekli yatırımları karşılayacak kişilere franchise imkânı sağlamaktadır.

 

Şirket franchise alan şahıslara, yönetim, dekorasyon, pazarlama, süreklilik, kalite kontrol ve araştırma gibi alanlarda eğitim vererek gerekli duyduğu takdirde kendi bünyesinde bulunan eksperler tarafından danışmanlık da sağlamaktadır. Bir yatırım tutarı limiti istemeyen şirketten Franchise alabilmek için finansal durumunuzu dolar olarak şirketin başvuru formuna eklemeniz gerekmektedir.

 

Türkiye’de Franchise Veren Şirketler- Giyim Sektörü

 

Koton Franchise

 

Türkiye’de franchise veren şirketler arasında olan Koton, kendi geliştirmiş olduğu iş stratejilerinin dışına çıkmadan mağaza açılması planlanan lokasyonlarda franchise anlaşmaları yapmaktadır. Franchise anlaşmaları esnasında eğitim, dekorasyon ve personel eğitimleri için destekler vermektedir. Koton franchise almak isteyen kişilerden mağaza standartlarına uygun yerler ve binalar seçilmesini istemektedir.

 

Genellikle cadde ve alışveriş merkezleri için onay alınan Koton mağazaları için yatırım maliyeti Türkiye’de mağaza metre karesi başına 625 dolarken Yurtdışında 800 dolardır. Koton dan Franchise almak isteyen kişiler mağazanın stok durumuna, ürün dönüş hızı, yatırım büyüklüğü ve mağaza açılması planlanan lokasyonun özel koşullarına göre belirlenmektedir.

 

LC Waikiki Franchise

 

Ülkemizde Franchise veren başka bir giyim mağazası da LC Waikiki’dir. Türkiye pazarında ilk çıktığı günden bu yana büyük bir gelişim gösteren mağaza kısa sürelerde ülkenin en iyi perakende satış mağazaları arasına girmiştir. LC Waikiki, franchise vermeye başladığından beri ülkemizdeki birçok yatırımcı bayilik almak için başvuruda bulunmuş ve marka tarafından istenen şartları yerine getirerek bayilik alabilme hakkı elde etmiştir.

 

Burgerking ve Koton gibi yüklü şartları bulunmayan LC Waikiki’de en önemli Franchise şartları şunlardır;

 

  • Açılmak istenen mağaza insan ve araç trafiği bakımından yoğun olan yerlerde olmalıdır.
  • Mağazanız en yakın LC Waikiki mağazasına belirli bir uzaklıkta olmalıdır.
  • Mağaza en az 1500 metre civarında olmalıdır.
  • Açılması istenen mağaza cadde ya da alışveriş merkezinde olmalıdır.

 

Bu şartlara uygun olan başvuruları mağaza fotoğraflarını da çekerek Lc Waikiki internet sitesi üzerinden yapabilmeniz mümkündür. İlgili başvuruların gelişim süreçlerini Lc Waikiki’de çalışan uzmanlar sizlere geri dönüş sağlayarak bilgilendirme yapmaktadır.

 

9 Ekim 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link