TÜRK FASTFOOD’U ÇİĞ KÖFTE | devrediyorum.com

TÜRK FASTFOOD’U ÇİĞ KÖFTE

TÜRK FASTFOOD’U ÇİĞ KÖFTE

 

 Ülkemizin geleneksel lezzetlerinden olan çiğ köftenin faydaları saymakla bitmez. Binlerce yıllık tarihe sahip bu lezzet popülerliğini günden güne artırarak, franchise sistemiyle yaygınlaşıyor.

 Çiğ köfteye Türk işi fastfood deniliyor, eskiden bu kadar yaygın olmayan bu yiyecek günümüzde yaşlısından gencine, maddi olanakları iyi olandan , iyi olmayanına herkesin iştahını kabartıyor. Dürüm ve porsiyon şeklinde satışı yapılan bu yiyecek, franchise sistemiyle gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Fiyatının uygun olması ve doyuruculuğu ön planda olan çiğ köftenin satışı yapılan yerlerin sayısı da günden güne artıyor.

 

Tarihi binlerce yıllık

Geçmişi 4.000 yıl öncesine dayanan bu karşı koyulamaz lezzetin hikayesi, tarihi Kral Nemrut’a dayanıyor. Bu muhteşem lezzetin efsanevi hikayesi şu şekilde anlatılıyor; “Eski bir medeniyetin kralı olan Kral Nemrut, Hz. İbrahim’i tek tanrıya inandığı için yakmaya karar verir. Halkına verdiği emir ile krallıktaki bütün ağaç ve odun parçalarını büyük bir meydanda toplatır. Evlerde yemek pişirmek için odun parçası kalmamıştır ve ateş yakılmasını yasaklamıştır. Hz. İbrahim’i yakmak için meydana toplanan ağaç ve odun parçaları yakılacak tek ateştir. Halk kralın emriyle günlerce tahta parçalarını meydanda toplamıştır. Dağda avlandığı için bu emirden habersiz olan bir avcı, avladığı geyiği evine getirerek eşinden pişirmesini ister. Eş kralın ateş yakma yasağını anlatır. Avcı da çaresiz emre itaat eder. Avcı geyiğin sağ arka butunu ayırır, ince ince taşla döverek ezer. Bulgur, biber ve tuz katarak, ezdiği et ile bunları iyice yoğurur. Çiğ köftenin ilk kez bu avcı ve ailesi tarafından yapıldığı rivayet edilir.’’

Çiğ Köfte için Franchise seçerken

 Çiğ köfte işi yapmak istiyor, en uygun firmayı aramak istiyorsunuz. Yaşadığınız şehire ve düşündüğünüz lokasyona göre, firmalara başvurabilir, koşullarını öğrenebilirsiniz. Burada en çok dikkat etmeniz gereken, franchise veren firmaların size sunduğu hizmetin içeriği. Çiğ köftenin lezzeti ve popülerliği kadar, müşterinin içeri girdiği anda dükkanın düzeni, dekorasyonu ve gösterilen samimiyet de çok önem taşıyor. Potansiyeli yüksek olabilecek firmaları araştırmak ve incelemek, seçim yapmak için çok önemi. Firma seçimi, firmaların şartları , bulunduğunuz semtte sayısı ve diğer ayrıntılar.

Çiğ köfte güvenli bir besin mi?

 Çiğ köfte, muhteviyatındaki bulgurun şişme özelliğinden dolayı bekletilmeden, tazeyken yenmesi gereken bir besindir. Çiğ et nedeniyle oluşabilecek çeşitli hastalıklar nedeniyle etsiz çiğ köfte çeşitleri de üretilmeye başlanmıştır. 2008 yılında Türkiye’de, Sağlık Bakanlığı kararıyla etli çiğ köftenin satışı yasaklanmıştır. Gelen tüketici şikayetlerinin ardından yapılan araştırmalar neticesinde, etli çiğ köftenin insan sağlığını kötü yönde etkileyen çeşitli risk faktörleri içerdiği sonucuna varılmıştır. Etli çiğ köftenin satışına izin verilmediği günden itibaren firmalar da etsiz çiğ köfte üretimine yönlenmiş olup, farklı tat ve lezzetlerde bu ürünleri müşteriler ile buluşturmaya başlamıştır. Etsiz çiğ köftenin daha çok sevilmesinin ana nedenleri ise; daha sağlıklı olması, daha hijyenik koşullarda büyük titizlikle üretilmesi, hammaddelerin doğal ve katkısız olması, koruyucu madde kullanılmamasıdır. Hijyenik koşullarda ve sağlıklı malzemelerle üretilen etsiz çiğ köftenin ise çeşitli faydaları mevcuttur. Maliyeti düşük bir gıdadır ve daha  uzun süreli dayanıklıdır. Aynı zamanda daha besleyici ve güvenilirdir.

ÇİĞ KÖFTE’NİN İÇİNDE NE VAR?

Çiğ köfte; bulgur, isot, kıyılmış et, salça, soğan, maydanoz ve çeşitli baharatların yoğurulup karıştırılması ile hazırlanan, ısıl işlem görmeden (pişirilmeden) tüketilen, Şanlıurfa yöresine ait bir yiyecektir. Şanlıurfa’nın dışında Adana, Adıyaman, Gaziantep, Diyarbakır, Mardin, Elazığ, Malatya gibi illerde de yöresel farklılıklar gösterebilen çiğ köfteler yapılıyor. Genellikle çiğ köfte ince ve uzun (sıkma) köfte parçaları şeklinde ve marul yaprağı ile servis edilir. Şanlıurfa’da açık ekmek, bazı yörelerde de lavaş ekmeği ile tüketiliyor.

HAMMADDESİ BULGUR

Çiğ köfte son derece sağlıklı bir yiyecektir. Ham maddesi bulgur olan çiğ köfte, bulgurun tüm faydalarını içinde barındırır. Çiğ köftenin olmazsa olmazı acının insan vücuduna faydalı olduğu artık herkes tarafından kabul edilen bilimsel bir gerçek. Çiğ köftenin doyurucu özelliği nedeniyle sporcular, diyet programı uygulayanlar ve hatta çeşitli rahatsızlıkları bulunanlar da gönül rahatlığıyla tüketebiliyor.

ACISI MAKBUL

 Kırmızı biber insan vücuduna A ve C vitamini takviyesi yaparken, kolestrolü düşürücü etkisi de vardır. Acı tüketmenin kalp hastalıkları riskini aşağı seviyelere çektiği de hekimler tarafından sürekli vurgulanıyor. Sağlıklı bir yiyecek olması ve uygun fiyatlarla tüketicilere sunulabilmesi nedeniyle çiğ köfteye olan ilgi giderek artıyor. Franchise sistemiyle giderek yaygınlaşan çiğ köfte satış noktaları da bu ilginin göstergesi.

FARKLILIĞI BAHARATI

Çiğ köfte sektöründe bir çok firma bulunuyor. Bu firmaların sundukları çiğ köftenin tad ve lezzeti de birbirinden farklı. Çiğ köfte baharatları firmadan firmaya değişiklik gösterebiliyor ve yapımı çok da zahmet gerektirmiyor. Müşteriler için herkese hitap eden çiğ köfte aynı zamanda girişimciler için de bütün kesimlere hitap ediyor.

 

31 Mayıs 2019 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link