Ticarette Sık Yapılan Hatalar | devrediyorum.com

Ticarette Sık Yapılan Hatalar

Ticarette Sık Yapılan Hatalar

Ticarette Sık Yapılan Hatalar

Ticaret hayatı çeşitli risklerle doludur. Uzun yıllar ticaret yapan kişiler bile yeri geldiğinde hata yaparak ticari yaşamını tehlikeye atabiliyor. Ancak bazı spesifik hatalar sürekli tekrarlandığı için tecrübeli kişiler tarafından dile getirilerek acemi ve genç kişilere öğüt olarak sunuluyor. Ticarete atılmak başlı başına bir risk taşıdığından yapılan hataları göz önünde bulundurmak, dikkat etmek başarısızlığı önlüyor. Peki, sık yapılan hatalar nelerdir? Nasıl telafi edilir, nelere dikkat etmek gerekir? İşte cevaplar;

Network zayıflığı

Ticari yaşamınızın boyutu ne olursa olsun network çok önemlidir. Network sağlam olduğu sürece başarınız artar. Çoğu kişi bu gerçeği göz ardı ediyor ve ne yazık ki hatalara düşüyor. Oysaki genç girişimcilere hatta iş arayan genç mezunlara verilen ilk öğüt sağlam network oluşturmak oluyor. Küçük bir esnaf bile müşterileri, komşu esnafları, çevresi sayesinde işini döndürüyor, sorun yaşadığında çözümü yine çevresinden buluyor.

Potansiyeli fark etmemek

İş yaşamında riskler nasıl göz önünde tutuluyorsa aynı şekilde mevcut işin potansiyelini de görmek lazım. Yaptığınız iş eğer daha büyük bir alanda faaliyet gösterebilecek nitelikteyse bunu görmemek ya da önemsememek büyük hata olur. Kafe&restoran işleten birinin çok ilgi görmesi ve talep olması halinde yeni şubeler açmaması ticari hataya örnektir. İşletmenizin potansiyelini olumlu ya da olumsuz mutlaka değerlendirmelisiniz.

Risk alamamak

Bazen risk almak yeni ve büyük başarıların altın adımını oluşturur. Potansiyeli gördüğünüz halde risk almıyorsanız eğer şüphesiz ki yaşam boyu mevcut pozisyonda kalmaya mahkûmsunuz. Küçük bir dükkânın bile kendi içinde bir sürü riskleri bulunuyor. Yani daha büyük riskler almamak sizi risklerin kötü sonuçlarından kurtarmaya yetmez. Bu yüzden artı ve eksi yönleri analiz ederek sağlam adımlar atarak risklerinizi kontrol altına almalısınız.

Finans kaynaklarını yönetememek

Para ticari yaşamın en büyük risklerinden birisidir aslında. Çünkü parayı yönetmek herkesin harcı değildir. Çoğu zaman parayı gereksiz şeylere harcamak ya da geleceği olmayan bir alanda değerlendirmek sermayenin erimesine neden olur. Ticarette finans kayıtlarını düzenli tutmak, sermayeyi kontrollü yönetmek başarıyı tetikleyen ana unsurlardan kabul ediliyor. Özellikle genç girişimciler, ticarete ilk defa atılanlar ellerindeki kısıtlı sermayeyi çok dikkatli kullanmalıdır.

 

15 Kasım 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link