Teknoloji Devi Samsung’un Başarı Hikayesi | devrediyorum.com

Teknoloji Devi Samsung’un Başarı Hikayesi

Teknoloji Devi Samsung’un Başarı Hikayesi

Teknoloji Devi Samsung’un Başarı Hikayesi

Samsung günümüzde; akıllı telefon, buzdolabı, televizyon ve aklınıza gelebilecek çoğu teknolojik aleti üretmektedir. Teknoloji denilince akla gelen birkaç şirketten biri olan Samsung, bugünlere gelebilmek için yoğun bir çaba harcadı. Samsung’un başarı hikayesi çoğu girişimci veya şirkete örnek olacak cinsten.

Samsung, Çin’e kurumuş balık ihraç eden bir şirket olarak kuruldu.

Byung-Chul Lee, 1938 senesinde ihracat yapmak amacı ile bu şirketi kurdu. Çin’e un, kurutulmuş balık gibi gıdalar ihraç etti. Şirketi gittikçe büyütmek isteyen Lee, yalnızca gıda sektörü ile yetinmedi. 1950 ve 1960 senelerinde Samsung, tekstil ve sigorta alanlarına da girdi.

Samsung’un elektrik endüstrisine 1960’ların sonunda girdi.

1960’lı yılların sonlarında Samsung Grubu elektrik endüstrisine giriş yaptı. Elektrik endüstrisinin farklı alanlarında faaliyet göstermek üzere, Samsung Electronics Devices, Samsung Electro-Mechanics, Samsung Corning ve Samsung Semiconductor & Telecommunications şirketlerini ve büyük bir tesis kurdu. İlk ürettikleri ürün ise renksiz bir televizyondu.

Elektrik endüstrisinin yanında gemi yapımı sektörüne de Samsung Heavy Industries şirketi ile giriş yaptı ve gerçekten hızlı bir şekilde büyümesini bu iki alandaki yatırımları sayesinde gerçekleştirdi.

Elektrik alanında yoğunlaşma daha çok 1980’li yıllarda oldu.

Samsung, 1980’li yıllarda renkli televizyon, mikrodalga fırın ve bilgisayar gibi ürünler üretmeye başadı. Aynı zamanda bu süreç zarfında Samsung, ihracatının çoğunu Kuzey Amerika’ya yapmaya başladı.

Samsung- BP Chemicals 1989 senesinde kuruldu.

Bu yol ile şirket her ne kadar Kore’ye kimyasal maddeler satmaya başlamış olsa da asıl ilgi alanları hala teknolojiydi. 1990’lı yılların ortalarında bilgisayarlar için harddisk ve hafıza kartı ürettiler. Günümüzde bile halen harddiskler ve hafıza kartları Samsung’un ürün yelpazesinin çoğunu oluşturmaktadır.

Samsung ilk telefonunu 1999 senesinde piyasaya sürdü.

Samsung, internete bağlanabilen ilk telefonunu 1999 senesinde piyasaya sürdü. Bu telefonun satışında ise oldukça büyük başarı elde etti. Günümüzde bile bu telefon, Samsung’un en çok kâr elde ettiği telefon olma özelliğini korumaktadır.

1990’lı yılların sonunda telefonun yanında televizyon üretimine de büyük önem verildi.

Samsung 1998 yılında seri üretim ile ilk dijital televizyonunu üretti ve bunu 1999’da piyasaya sürdü. 2000’li yıllardan beri HD televizyon üreten Samsung, günümüzde oldukça kaliteli televizyonlar üretmektedir.

2010 yılında ilk android telefon olan Galaxy S tanıtıldı.

Galaxy S piyasada hızlı ve başarılı bir gelişme kaydetti. Bunun yanında, ilk android tablet olan Galaxy Tab isimli tablette çıkarıldı.

Günümüzde

  • Samsung’a bağlı şirketler, Güney Kore’nin toplam ihracatının 5’te 1’ini yapmaktadır.
  • Samsung’un geliri Güney Kore’nin GSYİH’sının % 17’sine eşittir.
  • Samsung’un marka değeri 92.3 milyar dolardır.
  • Samsung 2017’ye göre marka değeri bazında %39’luk bir gelişim sağlamıştır.
31 Ekim 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link