İlham Veren TED Konuşmaları | devrediyorum.com

İlham Veren TED Konuşmaları

İlham Veren TED Konuşmaları

 

Hayat her zaman beklenildiği gibi gitmez, istenilen sonuçları vermez. Çoğu zaman başarısızlıkla veya hayal kırıklığıyla sona eren bir süreçten sonra ilerleyen dönemlerde çok daha iyi başarılar elde edildiğinde, geriye dönüp bakıp, ‘iyi ki o zaman olmamış’ diyebiliyoruz. Aslında sadece sabretmek, daha iyisini yapabileceğimize inanmak, şanstan ziyade çalışmanın fayda getireceği düşüncesine sarılmamız gerekiyor. TED videolarını bilirsiniz; başarıyı yakalamış insanlar kadar türlü başarısızlıklarla mücadele edip iyi bir konuma yükselmiş kişilerin yaptığı konuşmalar, hikâyeler anlatılır. Bu videolardaki konuşmacılar, hayatta ne istediğini bilen ve buna göre hayatını şekillendirmiş insanlardan oluşuyor. Konuşmacılar videolu sunumlarında; kendi yaptıkları hataları başkaları da yapmasın, umutsuzluğa kapılmasın, boş düşünceler peşinde koşmasın diye kişisel tecrübelerini ve görüşlerini aktarıyorlar. Bu bağlamda TED videolarının en gerçekçi motivasyon kaynağı olduğunu, ciddi anlamda ilham verdiğini söyleyebiliriz. Katılımcıların hepsi konuşma sonunda yeni düşüncelerle ve iyi bir ruh haliyle salondan ayrılıyor. Biz de aynı duyguları yaşamanız, yeni fikirler edinebilmeniz için size birkaç TED videosu derledik. İşte o videolar;

  • 30 gün boyunca yeni şeyler dene!

Video linki: https://www.youtube.com/watch?v=JnfBXjWm7hc

Hayatınızın çok sıkıcı olduğunu, anlamsız ilerlediğini düşünüyor ve bu konuda neler yapabilirim diye düşünüyorsanız eğer, işte sizin gibi düşünen biri daha: Matt Cutts! Cutts, tam olarak bu düşünceden yola çıkarak “30 gün boyunca yeni şeyler denemeye” başlıyor. Bu süreçte kendisine hedefler, programlar belirliyor ve buna göre yaşıyor. Sizce de kulağa hoş gelmiyor mu? Bu süreçte aslında yeteneklerinizi keşfedebilir, yeni bir iş kolu için deneyimler elde edebilir, yeni fikirler bulabilirsiniz.

  • Başarı yolu asla bitmez!

Video linki: https://www.youtube.com/watch?v=CgNx9Bgac1I

Richard St. John’u “Başarının 8 sırrı” isimli çok popüler TED konuşmasından hatırlayabilirsiniz. Kendisi bu defaki konuşmasında, başarıyı ele almış. Buradaki detay John’un kurduğu şirketin başarının zirvesindeyken tepetaklak olduğu ve yine yeniden aynı başarıyı yakaladığıdır. Hayat size en güzel anınızda darbe vurabilir ama yeniden o ana ulaşmak sizin elinizdedir. John amca tam olarak bunu anlatıyor. Mutlaka izleyin.

  • Tutku ve azimle gelen başarı

Video linki: https://www.youtube.com/watch?v=CVFfQCILZAE

Pennsylvania Üniversitesi eğitmenlerinden biri olan ve aynı zamanda CEO olan Angela Duckworth, başarının yetenek veya IQ ile ölçülemeyeceğini savunuyor. Başarıdaki asıl tetikleyici özelliğin “cesaret” olduğunu dile getiren Duckworth, azim ve tutkunun kişileri nasıl başarıya ulaştıracağını anlatıyor. Akademik anlamda kendisini yetersiz hissedenlerin, kafasındaki fikirleri hayata geçirmede yanlış kişi olduğunu düşünenlerin mutlaka izlemesi gereken bir konuşma.

24 Kasım 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link