Başarıya Giden Yaşamlar - Steve Jobs | devrediyorum.com

Başarıya Giden Yaşamlar – Steve Jobs

Başarıya Giden Yaşamlar – Steve Jobs

Steve Jobs

 

Steve Jobs 24 Şubat 1995 tarihinde ABD’nin Kaliforniya eyaletinde dünyaya geldi. Apple’ın kurucu ortaklarından olan Jobs, 5 Ekim 2011 tarihinde Kaliforniya’da öldü. Bilgisayar bilimlerinde büyük işler başaran Jobs, Dünyaca bilinen Pixar Animasyon Stüdyoları ve Next Computer’ın kuruculuğunu üstlenmiş ve bu iki şirkette de yönetim kurulu başkanlığı yapmıştır. Apple’daki kariyeri ile tanınan Jobs’un ölüm nedeni ise Pankreas kanseridir.

 

1970’li yılların sonunda bilgisayar tasarımında Steve Wozniak ile beraber çalışarak ticari başarısı dünyada ilk kez rastlanan kişisel bilgisayarın tasarlanmasında rol aldı. Evlilik dışı bir ilişkiden dünyaya gelen Steve Jobs, kendi ailesi tarafından Amerikalı bir aileye evlatlık verilmiştir. Jobs evlatlık verildiği aile ile beraber hayatını Kaliforniya’da sürdürmüştür.

 

Steve Jobs Eğitim Hayatı

 

Eğitimini Kaliforniya’da tamamlayan Jobs, Cupertino ve Homestead High School’dan mezun olmuştur. 1972 yılında mezun olan Jobs, buradaki eğitiminden sonra Portland Oregon’da yer alan Reed Kolejinde eğitim almaya başlamıştır. Okula girdiği dönem okulu bırakan Jobs, bu yıllarda Tapınakta dağıtılan yemeklerle beslenerek, kampüste bulunan şişeleri ve kutuları toplayıp satarak hayatını idame ettirmiştir. Bunun sonrasında 1974 yılında Kaliforniya’ya dönmüş ve Homebrew Bilgisayar Kulübü’nde ilk çalışmasını yaptığı Steve Wozniak ile tanışmıştır.

 

 

Steve Jobs İş Hayatı

 

İlk ticari faaliyetini Steve Wozniak ile beraber yürüten Steve Jobs, iş hayatına Atar Inc’de oyun tasarımcısı olarak başlamıştır. Yine 1976 yıllarında kendi evinin garajında birçok projeye imza attığı Steve Wozniak ile beraber APPLE CO.’yu kurmuştur. Bu girişimi ile Steve Jobs tüm dünyaca tanınmaya başlamış ve Apple’ın dünyaca tanınan bir marka olmasını sağlamıştır.

 

İlk yıllarda şirketle bağları iyi devam eden Jobs’un bazı dönemlerde şirketinden uzaklaştığı bilinmektedir. Bu uzaklaşmaların sebebini ise genellikle yönetimsel anlaşmazlıklar oluşturmaktadır. Steve Jobs, Apple adlı firmasından ayrıldıktan sonra NEXT Computer adında yeni bir bilgisayar firması kurdu. Genel olarak Next Computer kişisel bilgisayar üretimine devam ediyordu. Hem fiyatları yüksek olan hem de işlevselliği yüksek olan bu bilgisayar genellikle üniversitelerde ve laboratuvarlarda kullanılmaya başlıyordu. Bu yüzden Next Computer 1993 yılında yalnızca yazılım üretmeye başladı. Şirketin bu başarısından sonra genel olarak tanınmasını ve daha çok konuşulmasını sağlayan en büyük nokta 1996 yılında 429 milyon dolar karşılığında Apple’a satılması sağladı.

 

Pixar Dönemi

 

Steve Jobs’ın PiXAR dönemi 1986 yılında başlamıştır. LucasFilm’in şirketlerinden olan The Graphics Group’u 10 milyon dolara satın alan Jobs, kısa sürede firmanın adını değiştirerek Pixar yaptı. İlk dönemlerinde özel efektlerin üretimini yapan bir yazılım şirketi olan Pixar, istenilen başarıyı yakalamadı ve bunun sonrasında şirketin çalışma alanı bilgisayar destekli animasyonlar üretmeye yönelik değiştirildi. 1995 yılında animasyon filmi olan Oyuncak Hikayesiyle başarı yakalayan firma bunun sonrasında birçok projede yer aldı. Genellikle katıldıkları projeler birçok ödülü bünyesinde toplayan ve Oscara aday gösterilen projelerdi. En iyi Akademi ödüllerini alan Kayıp Balık Nemo ve İnanılmaz Aile gibi filmler Pixar’ın yürüttüğü projelerdir.  2006 yılına kadar Pixar’ın CEO’su olan Jobs, 2006 yılında Pixar’ı Walt Disneye sattı.

 

APPLE Dönemi

1985 yılında şirket içi bir kavga ile Apple’daki görevinden ayrılan Jobs’un, Apple’a geri dönüş hikayesi Next Computer’ın Apple’a satılması ile başlamaktadır. Bu dönemde iyi bir planlama yapan Apple, Next’i aldıktan sonra 1996 yılında o anki CEO’su Gil Amelio’nun işine son vermiştir. Bunun sonrasında 1997 yılında Steve Jobs’u Apple’ın geçici CEO’su olarak seçilmiştir. Next’in Apple’a geçmesiyle hızlı bir şekilde büyüyen Apple’ın günümüzdeki konumuna gelmesinde elbetteki Steve Jobs’un rolü oldukça fazladır. Next tarafından geliştirilen birçok yazılım zamanla Apple tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Hatta Next’in geliştirdiği yazılımlardan Mac OS X yazılmıştır. Bu dönemlerde Steve Jobs yönetimdeyken İMac’i piyasaya çıkaran Apple’ın satışları artmış ve o ana kadar en çok ilgi çeken ürünleri piyasaya sunmasından kaynaklı marka kuvvetlenmeye başlamıştır. Markanın kuvvetlenmesindeki en büyük etken ise genellikle Mac, Iphone serilerinin tasarımlarından kaynaklanmaktadır.

 

Steve Jobs’ın Ölümü

Steve Jobs Apple Com.’daki görevini 25 Ağustos 2011 tarihinde bırakmıştır. O dönemde şirketin Ceo’su olan Jobs’ın Apple bırakmasındaki en büyük etken ise sağlık problemleri olmuştur.  CEO’luk görevini bıraktıktan 5 hafta sonra 5 Ekim 2011 tarihinde Jobs, hayata veda etmiştir.

 

Yaşamı boyunca adından oldukça söz ettiren ve büyük başarılara imza atan Jobs, ölümü ile de tüm dünyanın ilgisini çekmiştir. Genel olarak Steve Jobs’un ölümünden sonra da birçok yayın evi tarafından hayatı kitaplaştırılmış ve piyasaya sunulmuştur.

 

6 Ekim 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link