Startup Nedir ? | devrediyorum.com

Startup Nedir ?

Startup Nedir ?

Startup sözcüğü artık dilimize de yerleşti. Startup  ile  girişim  aynı anlama mı  geliyorlar? Startup’ları diğer girişimlerden ayıran özellikler nelerdir? Startup kavramını netleştirmek için bu soruların yanıtlarını birlikte arayalım.

Startup sözcüğünü duymayanınız yoktur, son 5 yılda Türkçe’ye yerleşmiş, gazeteler ve TV’lerde sıkça duyduğumuz bir sözcük oldu. Startup’ın sözlükteki karşılığı, “ sıfır noktasından işe başlayan bir şirket için kullanılan terim, başlangıç” olarak belirtiliyor. Bazı kaynaklarda “yeni girişim” veya “girişim” olarak da karşımıza çıkan “Startup” sözcüğü genel olarak “Girişim” olarak Türkçe’ye yerleşti.

Startup nerede başladı?

Önceleri Amerika’da başlayan daha sonra dünyayı kasıp kavuran bu startup kavramı aslında bir iş modeli akımıdır. Hızlı büyüme potansiyeline sahip ve bunun için tasarımlanmış teknolojiyi sunan ve kullanan, geniş kitlelere seslenen ve sunduğu hizmeti kullanıcıya ulaştıran, gereksinimleri karşılayan (yeri geldiğinde ihtiyaç haline dönüştüren), sürekliliğe sahip ve gelişmeye uygun girişim fikirleri genel olarak “startup” sözcüğüyle tanımlanıyor.

Startup’lar sadece teknolojiyle  mi ilgili?

 

Startup kavramı Silikon Vadisi‘nden çıktığı için startup’ların yalnızca teknoloji konusunda mı olabileceği sorusu akla geliyor. Dünya genelinde internet kullanımının ve akıllı cihaz kullanımının artışıyla paralel olarak hayatımıza giren startup’lar, problem çözmek için teknolojiyi kullansalar da, tanım olarak sadece teknolojiyle ilgili olmak zorunda değiller. Bir girişimin startup sayılabilmesi için sahip olması gereken özelliklerin başında, “büyüme yeteneği” geliyor. Startup’lar hızlı büyümek için tasarlanmış şirketlerdir.

İşin güzel yanı şu ki ,şirket kurmak insana çok büyük bir gurur veriyor.Hiç yoktan bir şey var ediyorsunuz. Öyleyse, ara sıra durup düşünün ve ekibin izle birlikte başardıklarınızı  takdiredin.”

 STARTUP’LARIN ORTAK  ÖZELLİKLERİ

 • Genelde birden fazla ofiste çalışmazlar.
 • 80 personelden az kişiye sahiptir ve yönetim en fazla 5 kişidir
 • Yenilikçilik ana felsefeleridir ve bu konu oldukça önemlidir.
 • Var olan yapıları düzenlerler ve mevcut sorunları tespit edip çözmeye çalışırlar.
 • Hesaplarını hızlı ve güvenilir bir şekilde

 

BAŞARILI STARTUP’IN KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLERİ

Bir işe girişirken ve şirket kurarken, sürekli olarak bilinmezle savaşma ve net çözümler bulamadığınız sorunlarla boğuşma halinde oluyorsunuz.

Birbirinden farklı geçmişlere ve bakış açılarına sahip insanlardan gelecek, meselelere farklı bir gözle bakmanızı sağlayabilecek çeşitli geri bildirimlere ihtiyaç duyuyorsunuz. Böylece, daha kaliteli kararlar alabiliyor ve daha dinamik, daha enerji dolu bir şirket kurabiliyorsunuz.

 • Verimli pazar fırsatlarını belirleyebilme yeteneği
 • Uygun fiyat ayarlama
 • Yüksek performanslı bir takım
 • Birbiri ile ilişkili noktaların iyi bir iletişimle keşfi
 • Keşfedilmemiş alanlar için iyi bir yol haritası
 • Özgüven ve liderlik

 

 Startup’lara özgün iş modeli

Startup’ları diğer girişimlerden ayıran bir özellik, iş modelidir. Örneğin restoran veya market açmak gibi girişimler bir startup olarak kabul edilmez. Bunun nedeni de olgunlaşmış pazarlarda faaliyet göstermek için kurulmuş, iş modelleri denenmiş ve ispatlanmış girişimler olmasıdır. Startup’ları diğer girişimlerden ayıran en önemli özellik inovasyon üzerine odaklanmalarıdır. Mevcut iş yapış tarzlarını değiştirmek, hatta birçok zaman bunları ortadan kaldırmak ve yeni iş modellerinin standart haline  gelmesine neden olmaktır.

İşin güzel yanı şu ki, şirket kurmak insana çok büyük bir gurur veriyor. Hiç yoktan bir şey var ediyorsunuz. Öyleyse, ara sıra durup düşünün ve ekibinizle birlikte başardıklarınızı takdir edin.”

İnovasyon odaklı olmak

Startup’ların ürün ve hizmetleri inovatif oldukları için, bunların pazarda karşılığı olup olmadığını sürekli test ederler. Birçok durumda başarısızlıkla karşılaşmak, startup’ların doğasında vardır. Sık sık yönlerini değiştirmek suretiyle yeni ürünler geliştirip tekrar pazar karşılık testini yaparlar, buna bir startup’ın pivot yapması adı verilir. Startup’lar ürünlerinin pazarda yer elde etme aşamasını geçince, iş modellerininin tekrar edilebilirliğini ve aynı zamanda ölçeklendirilebilirliğini de test ederler.

 

 

24 Mayıs 2019 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link