Spotify’ın Kurucusu Daniel Ek’in İlham Verici Başarı Hikayesi | devrediyorum.com

Spotify’ın Kurucusu Daniel Ek’in İlham Verici Başarı Hikayesi

Spotify’ın Kurucusu Daniel Ek’in İlham Verici Başarı Hikayesi

Spotify’ın Kurucusu Daniel Ek’in İlham Verici Başarı Hikayesi

Spotify, hayatımıza aniden giren ve kısa zamanda oldukça fazla kullanıcının kullanmaya başladığı bir müzik uygulamasıdır. Spotify’ı bu noktaya getiren ise kuşkusuz Daniel Ek’tir. Spotify’ın kurucu iki ortağından biri olan Daniel Ek, İsveçli bir girişimci ve teknoloji uzmanıdır. Ek, henüz yaşı küçükken bile teknoloji ile alakalı girişimleri vardı. Daniel Ek’in tüm girişimcilere ilham verecek başarı hikayesini sizler için derledik.

Çocukluk yılları

 

Daniel Ek, 1983 yılında Stockholm’da doğdu. Orta gelirli bir ailenin çocuğu olan Ek’in, doğduğu yıllardan itibaren müzik evinden hiç eksik olmadı. Anneannesi opera sanatçısı ve dedesi caz piyanistiydi. 4 yaşındayken gitar çalmaya başlayan Daniel Ek’in ilkokul müzik hocası onun oldukça yetenekli biri olduğunu söylemiştir. Günümüzde de Ek’in şarkıları Spotify’da mevcut.

Ek, 14 yaşında öğrenmiş olduğu C++ ve HTML CGI yazılım dilleri ile insanlara web site hazırlamaya başladı. İlk müşterisinden 100 dolar, ikinci müşterisinden 200 dolar kazanan Ek, gitgide gelirini arttırmaya başladı. 15 yaşına geldiğinde ise aylık ortalama 50.000 dolar kazanmaya başlamıştı. Bu işlerinde ise yaklaşık 30 kişiyi istihdam etmeye başlamıştı bile. 16 yaşında iken Google’ a başvuran Ek, Google’dan ‘’üniversiteyi bitirince başvur.’’ Cevabı geldi. 18 yaşına geldiğinde ise çoğu 25 yaşından büyük olan bir ekibin başına gelmişti.

Spotify’ın kuruluşu

Daniel Ek öncelikle çevrimiçi reklam şirketi olan Advertigo’yu kurdu ve ardından yüklü bir paraya bu şirketi sattı. Ardından uTorrent’te CEO görevini üstlendi. Ancak bir zaman sonra uTorrent, Bittorrent’e satılınca bu görevi sona erdi. Genç yaşında oldukça fazla paraya sahip olan Ek, bu paranın bir projeye yatırılmadıkça bir anlamı olmadığına karar verdi. Bunun üzerine 2006 yılında, henüz 23 yaşında iken ortağı Martin Lorentzon ile Spotify’ı kurdu.

Spotify, resmi olarak 2008 yılının Ekim ayında müzik paylaşımına başlamıştır. İlk başta uTorrent gibi sadece kişiler arası müzik dağıtımına sahipti. 2014’te ise sunucu-istemci modeline geçti.

Günümüzde Spotify

Günümüzde Spotify, aylık 170 milyon aktif kullanıcıya sahip. Ücret ödeyip Spotify’ı kullananların sayısı ise 75 milyon olarak açıklandı. Elde edilen 1.14 milyar avroluk gelir ise günümüzde şirketin beklentileri doğrultusunda harcanıyor.

14 Eylül 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link