Sıfırdan Zirveye Çıkan Bir Adam: Howard Schultz | devrediyorum.com

Sıfırdan Zirveye Çıkan Bir Adam: Howard Schultz

Sıfırdan Zirveye Çıkan Bir Adam: Howard Schultz

Sıfırdan Zirveye Çıkan Bir Adam: Starbucks’un Kurucusu Howard Schultz

Yalnızca Türkiye’de yüzlerce şubesi bulanan Starbucks, günümüzde dünyanın en büyük kahve zincirlerinden biri. Starbucks’u günümüzdeki başarısına ulaştıran ise kuşkusuz Starbucks’un CEO’su Howard Schultz. Schultz’un hayatı ise her girişimcinin örnek alması gereken tarzda. Howard Schultz’un hayatını sizler için derledik.

Çocukluk yılları

Howard Schultz, 19 Temmuz 1953’te Brooklyn, New York’ta doğdu. Babası bir dönem askerlik yaptıktan sonra kamyon şoförü olarak çalışmaya başladı. Annesi ise ev hanımıydı. 2 kardeşi ile yoksulluk içinde büyüyen Schultz, hayallerinden asla vazgeçmedi ve günümüzde dünyanın en büyük ve en popüler kahve zincirlerinden birinin CEO’su.

Çocukluğunu her fırsatta basketbol oynayarak geçirdi. Aynı zamanda babasının iş arama sürecini de yakından takip ediyordu. Schultz 7 yaşındayken, babası ayağını kırdı. Ve sağlık sigortası olmayan aile daha da zor bir duruma düştü.

Schultz, 12 yaşında ilk defa çalışmaya başladı ve gazete dağıtıcılığı yaptı. Ardından ise bir süre garsonluk ve komilik yaptı. 16 yaşına geldiği zaman ise bir kürk dükkanında işe başladı. Burada çalışırken başarılı olması gerektiğini daha fazla idrak eden Schultz, sporcu kişiliğini ön plana çıkararak Northern Michigan University’den burs kazandı ve burada iletişim bilimleri bölümünü tamamladı.

Üniversite sonrası iş hayatına başlangıcı

 

Üniversiteden 1975 yılında mezun olan Schultz, ardından Xerox firmasına girip 3 yıl boyunca ev ürünleri bölümünde satış danışmanlığı yaptı. Satış danışmanı olarak çalışırken, o zamanki Starbucks’un sahiplerinin kahve makinalarına diğer işletmelerden daha çok ilgi göstermesi üzerine Starbucks’un Seattle’daki merkezine gitti. Burada gördükleri aklına yatan Schultz, kendi kahve dükkanını açmaya karar verdi.

Kendi kahve dükkanını açması

 

Schultz, kendi dükkanını açacağı zaman 1.7 milyon doları vardı. Starbucks’un sahiplerinden ve bankalardan aldığı borç ile paranın eksik kısmını tamamlayıp Nisan 1986’da “Il Giornale” adlı kahve dükkanını açtı. Schultz, dükkânı açtığı ilk gün 300 müşteri ağırladı ve bu büyük bir başarıydı.

Starbucks’u satın alması

 

Schultz, kendi dükkanını açtıktan 1 yıl sonra Starbucks sahipleri şirketi satmaya karar verdi. Kahve seven 3 kişinin kurduğu Starbucks’u satma sebepleri ise şirket yönetimi ile uğraşamamalarıydı. Gerekli olan 4 milyon doları yatırımcılar aracılığı ile toplayan Schultz, Starbucks’un tek sahibi oldu ve markaya çağ atlattı. Şirketi aldıktan sonra iyi bir takım çalışması ve kalitenin sürekli iyileştirilmesi gibi temel prensipler belirledi.

Starbucks’u satın olarak günümüzde dünyanın en büyük kahve zincirlerinden biri haline getiren Schultz, bu konuyla ilgili şu lafı söylemiştir; “Başarı için belli bir reçete yoktur. Ancak tecrübelerim sıfırdan bir iş kurup onu dünya markası haline getirmenin oldukça mümkün olduğunu gösteriyor.”

15 Eylül 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link