Sıfırdan Kurmak Yerine Devralmak için 5 Neden | devrediyorum.com

Sıfırdan Kurmak Yerine Devralmak için 5 Neden

Sıfırdan Kurmak Yerine Devralmak için 5 Neden

Eger kariyer planlarınızla ve gelecek kaygılarınızla boğuşuyorsanız ve yeni bir başlangıç istiyorsanız kendi işinizi kurmayı düşünebilirsiniz. Sıfırdan bir işletme kurmak yerine halihazırda işleyen bir işletmeyi devralmanın birçok faydası olabilir. Biraz fazla çalışma ve işin püf noktalarıyla çok karlı bir işletmeye sahip olabilirsiniz. İşte sizin için hazırladığımız, kendi işletmenizi kurmanız için 5 neden;

  • Mevcut Müşteri Veritabanı

Yeni devraldığınız işletmenizde işe başlar başlamaz mevcut müşterilere hizmet etmeye başlayacaksınız. İster bir elektronik dükkanı satın almış olun, ister bir kuru temizleme dükkanı ve ya pastane, ilk dayanağınız mevcut müşteriler olacaktır. Daha sonrasında yapacağınız akılli stratejiler, pazarlama teknikleri ve rekalamlarla bir önceki işletme sahibinin yaptığı işlerin fazlasını yapabilmeyi hedefleyeceksiniz. Bir işletmenin el değiştirmesi, işletmeye yeni bir nefes, heyecan ve enerji getirecektir. Bir işletmeye sıfırdan başlamak size mevcut müşteri veritabanı sağlamaz iken, halihazırda kurulu düzeni olan bir işletmeyi devralmak size böyle bir avantaj sağlayacaktır.

  • Geçmiş Kayıtların Tutulması

Halihazırda bir işletmeyi satın aldığınızda aynı zamanda birçok kıymetli bilgi de satın almış olursunuz. Eski ödenmiş vergileri, yapılan ciroları, giderlerı, kira artışlarını ve bunun gibi birçok bilgiyi elde etmiş olursunuz. Ve bu bilgiler ışığında kendi iş planınızı eski verilerle harmanlayıp kendinize doğru yolu çizebilirsiniz. Ayrıca elde ettiğiniz aydan aya olan harcamaları değerlendirip, eski işletme sahibinin nerelerde hatalar yaptığını görebilir ve bunlara önlem alabilirsiniz. Sonuç olarak eski kayıtların incelenebilmesi, bir işletmenin mazisini bilmek size, geleceğinizle ilgili çok önemli bir ufuk olacaktır.

  • Tecrübeli Elemanlar

Bir işe girdiğiniz zaman, işletmenizde her zaman kalifiyeli elemanlara ihtiyaç duyarsınız. Bir işletmeyi devralmadan önce o işletmedeki elemanlara ve niteliklerine bakmak istersiniz. Bu işletmenin devamı için önemli bir noktadır. Örneğin bir bar, restaurantve yaeğlence mekanıdevralcak olsanız birinci sınıf bir hizmet anlayışı hem mevcut müşteriler tarafından hem de yeni kazanacağınız müşteriler tarafından beklenecektir. Aynı şekilde işletmenizde birçok nitelik gerektiren pozisyon olacaktır. Örneğin restaurantlarda, hitap ettiği mutfak türüne göre donanımlı bir şef bulunmalıdır. Yeni bir işletme devralmayı düşündüğünüzde mevcut düzene, prosedürlere uygun, yeterli nitelikte bir elemana sahip olmak işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır. Dolayısıyla yeni bir işletme kurarken yeni bir ekip kurmak zorunluluğundansa mevcut nitelikli elemanlarla yola devam etmek sizin için ilk aşamada çok önemli olacaktır.

  • Eski İşletme Sahibinden Tüyolar

Bir işletme devraldığınızda işleri oturtma ve alışma sürecinde devraldığınız kişiden yârdim alabilirsiniz. Örneğin bir işletmenin birçok tedarikçisi olabilir ve eski işletmeci sizle tedarikçileri tanıştırıp hatta mevcut ödeme planları vadeler konusunda yardımcı olabilir. Kendi yaşadığı tecrübelerden bahsedip, size yol gösterici tüyolar, yapmanız ve yapmamanız gereken şeyler konusunda uyarılarda bulunabilir. Bir işletme devraldığınızda, sıfırdan kurmaktan farklı olarak hazır kurulu bir sistem ve bir nevi eski işletme sahibinden danışmanlık almış olursunuz.

  • Hayallerinizin Peşinden Gidin

Eğer gerçekten kendi işinizin patronu olamak istiyorsanız, bunun peşinden gitmekten asla vazgeçmeyin. Çünkü herzaman için birçok sebepten ötürü devredilen birçok mükemmel işletme bulunacaktır. Sadece yapmak istedeğiniz işi çok dikkatlice belirlemelisiniz. Tutku duyduğunuz işi yapmak sizi daha da başarılı kılacaktır. Örneğin eğer bir otomobil fanatiğiyseniz ve onlarla ilgilenmekten, tamiri için uğraşmaktan keyif alıyorsanız, bir otomobil servis, ekspertiz noktası devralmayı düşünebilirsiniz. Hiç hobinizin aynı zamanda işiniz olabileceğini düşündünüz mü? Hayat, neden olmasın…

31 Mayıs 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link