Sermayesiz İş Kurmak | devrediyorum.com

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayesiz İş Kurmak

 

İş arayan, girişimci ruha sahip olan veya başka birinin emrinde iyi koşullarda çalışmayan herkesin hayali kendi işinin patronu olmaktır. Ancak bunun için başlangıçta iyi bir sermaye hazır bulunmalıdır. Diğer türlü fikirleri hayata geçirmek uzun ve zorlayıcı bir süreç olur. Peki, sermayesiz iş kurmak mümkün mü? Başarılı yöneticilere göre mümkün! Birçok yönetici, başarı hikâyesinde ne denli zorluklar olduğundan bahsedip borçla kurdukları işin nasıl başarıya ulaştığını anlatırlar. O halde sermayesiz iş kurmanın mümkün ancak o kadar da kolay olmadığını söyleyebiliriz. İşte sermayesiz yola çıkarken alabileceğiniz destekler;

Devlet destekleri

Devletin, girişimcileri desteklemek özellikle de kadınları iş yaşamına dâhil edebilmek için oluşturdukları hibe ve teşvik programları büyük ilgi görüyor. Bu program sayesinde geçtiğimiz yıllarda yüz binden fazla girişimci, fikirlerini hayata geçirerek başarı yakaladı. İŞKUR, KOSGEB ve Bakanlık aracılığıyla verilen destekler, kısa bir eğitim programından sonra başvuru alıyor.

Girişimcileri destekleyen yöneticiler

İyi bir fikir her zaman yıldız gibi parlar ve mutlaka birinin dikkatini çeker. Şimdilerde başarıya ulaşmış dijital ve fiziki birçok iş hikâyesinin ardında mutlaka bir destekçi vardır. İyi bir iş fikriniz varsa ve sermayeniz olmadığı için adım atamıyorsanız eğer fikirleri destekleyen, yatırım yapan yöneticiler ile görüşebilir, fikrinizi sunabilirsiniz.

Belediye destekleri

İl ve ilçelerin belediyelerinde iş sahibi olmak isteyen kişilere verilen kurumlar var. Bulunduğunuz yerdeki belediyelerle görüşerek bu konuda bilgi alabilir, gerekli sermaye desteğini sağlayabilirsiniz.

Faizsiz banka kredisi

Bankaların dönemsel olarak faizsiz kredi fırsatları sunduğunu görebilirsiniz. Ciddi anlamda bir iş kurmayı düşünüyorsanız eğer ve gerekli piyasa araştırmasını yapıp başarı yakalayacağınıza inanıyorsanız, faizsiz kredi çekmeyi deneyebilirsiniz. Elbette kredinin yükünü her yönleriyle tartmalı, gelir – gider hesabı yaparak bütçenize göre bir ödeme takvimi oluşturmalısınız.

Riskler unutulmamalı, önlemler alınmalı

Sermayesiz çıkılan yolda bir şekilde somut bir adım atıldığında sermayeyi buldum veya kazanır öderim mantığıyla fevri hareket edilmemeli. Zira iş yaşamı risklerle dolu bir yol. Her an her şey ters gidebilir ve bir anda borç yükü ile karşı karşıya gelinebilir. Her zaman bir B planı, zor durumlarda kullanılabilecek bir nakit bulundurmak alternatif oluşturabilir.

19 Kasım 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link