Richard Branson'un Başarı Öyküsü | devrediyorum.com

Richard Branson’un Başarı Öyküsü

Richard Branson’un Başarı Öyküsü

SpaceShipTwo uzay aracı 13 Aralık 2018 günü 82.7 kilometre yüksekliğe ulaştığında, Virgin Galactic şirketi bu başarıyı “SpaceShipTwo, uzay hoş geldin” şeklinde Twitter’dan duyurdu. Bu başarıda en büyük pay sahibi hiç kuşkusuz “her insanın uzaya gitme hakkı var” diyerek Virgin Galactic’i kuran Richard Branson’un. Richard Branson, kozmetikten müziğe, uçaktan kitaba kadar birçok sektörde hizmet veren Virgin Grubu’nun kurucusu başarılı bir girişimci. İsterseniz şimdi Richard Branson’un yaşamına, başarısının sırrını oluşturan felsefesine birlikte göz atalım.

Gençlik Yılları

 1950 yılında İngiltere’de orta halli bir ailenin tek çocuğu olarak dünyaya geldi. Richard’ın çocukluk yılları ve eğitim hayatı disleksi hastalığından dolayı zor geçmiş. Disleksi en sık görülen öğrenme bozukluklarından biri, bu hastalığa sahip olanlar okuma ve yazmada zorluk çeker, buna karşın sayısal zekaları çok iyi olur. Belki de Branson’un sağlığındaki bu şansızlığı aynı zamanda şansı oldu, eğitimine devam etmek istemedi ve liseyi bitirmeden okulu bıraktı. Branson ilk şirketini kurduğunda 20 yaşındaydı. Bugün 350’den fazla şirketi bünyesinde barındıran Virgin Grubu’nun adı da o günlere dayanıyor. Bir arkadaşının “ticarette hepimiz bakiriz” sözleri üzerine, sözcük anlamı “bakir-bakire” olan Virgin’ı şirket ismi olarak belirliyor. Sadece bu bile, Branson’un tekdüze olmayan renkli kişiliğinin göstergesi, çevresinden olumsuz yorumlar alsa da bu ismi değiştirmiyor.

İlk işi dergicilik

Richard Branson, ilk ticari başarısını 16 yaşındayken çıkardığı Student adındaki dergi ile kazandı. Bu dergi ile asıl amaçladığı, gençlerin düşüncelerini özgürce yazıya dökebildiği, geniş bir kitleye ulaşabildiği bir yayın organı kurmaktı. Bu dergi sayesinde iş yaşamıyla ilgili birçok şeyi öğrenmiş ve deneyim kazanmıştı. Gençlik dergisi olan Student sayesinde, gençlerin en fazla müziğe ilgi duyduğunu gören Richard Branson, önce Virgin Mail Order Company’i ve sonrasında da Virgin Records adlı  müzik  şirketini  kurdu. Bu müzik  şirketinin diğer rakiplerinden farkı, yeterli bütçesi olmayan gençlerin kaset ve plaklarını piyasa fiyatının aşağısında çıkarmalarını sağlamaktı. Bu da Richard Branson’un iş hayatındaki hedefleri hakkında bize ipuçları veriyor. Birçok girişimciden faklı olarak para kazanmak hiçbir zaman öncelikleri arasında ilk sıralarda yer almamış. Dünyayı değiştirme isteği ve hep daha iyisini yapabilme inancı, para kazanmaktan daha önemli olmuş.

Richard Branson, birbirinden farklı sektörlerde sayısız şirket kurup başarıya ulaştırmış, girişimcilik denince akla gelen ilk isimlerden biri olarak dikkat çekiyor.

 

ÜNLÜ SÖZLERİ

“Mükemmel zaman” diye bir şey yoktur, mükemmel zaman hemen şimdidir.

Ne duruyoruz, hadi yapalım!

Yürümeyi kuralları takip ederek öğrenemezsiniz. Adım atarak ve düşerek öğrenirsiniz.

İş fırsatları otobüs gibidir, biri gider, diğeri gelir.

 

Virgin Atlantic ile havayolu sektörü

 Branson, Virgin Records ile ilgili olarak sürekli seyahat ederken, havayollarında servislerin ve yemeklerin kötü olduğunu, yolcuların mutlu olmadığını gözlemledi. Bu gözlemleri 1984 yılında Virgin Atlantic Airways adındaki havayolu şirketini kurmasını sağladı. Branson bir anda British Airways’in rakibi olmuştu ve bütün dikkatleri üzerine çekmişti. Bu dikkat çekme ve tanınma, Branson’un 1986’da Virgin Atlantic Challenger II adlı yatıyla Atlantik Okyanusu’nu geçmesi ve 1987’de Atlantik, 1991’de de Pasifik Okyanusu’nu sıcak hava balonuyla geçen ilk kişi olmasıyla zirve yaptı. Maceracı kişiliği sayesinde artık dünya çapında bir üne sahip olmuştu. İngiltere Kraliçesi, girişimcilik alanındaki başarıları nedeniyle 1999’da kendisine şövalye ünvanı verdi, artık isminin önünde “Sir” ünvanı vardı.

Uzaya gitmek, neden olmasın ?

 Başarılı iş adamı en büyük yatırımlarını seyahat sektörüne yaptı, öyle ki “her insanın uzaya gitmeye hakkı var” fikrinden yola çıkarak Virgin Galactic’i kurdu. Bu şirketin hizmet sağladığı alan ise uzaya yolcu taşımak. Şimdiye kadar yaptığı her işte “neden olmasın” düşünceleriyle hareket eden Branson’un iş hayatındaki planları bununla da bitmiyor. Branson’un en büyük hayalleri arasında uzaya bir otel inşa etmek yer alıyor.

11 Mart 2019 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link