Pazarlamaya Giriş | devrediyorum.com

Pazarlamaya Giriş

Pazarlamaya Giriş

 

Bir iş veya işletme sahibi olanlar, işi yürütmenin görünenden daha karmaşık olduğunu bilirler. İşletmenin fonksiyonlarını sağlıklı bir vücut gibi sürdürebilmesi için, birbirinden bağımsız departmanların senkronize biçimde çalışması gerekir. Bu fonksiyonların en önemlilerinden biri de pazarlama. Sunduğunuz ürün veya hizmet ne kadar iyi olursa olsun, kendiliğinden satılamaz. Müşterilerinizin size ulaşıp, satın alması için en azından sizi duyması ve seçmesi gerekiyor. Bunun için en basitinden reklam, promosyon, tanıtım ve sosyal medyaya ihtiyacınız var. İsterseniz şimdi ürün ya da hizmetinizi pazarlamak için kullanabileceğiniz basit taktiklere ve ipuçlarına değinelim.

RAKİBİNİZİN ZAYIF NOKTASINDAN BAŞLAYIN

Pazarlamaya nereden ve nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz, bu konuda geçerliliği kanıtlamış bir kuralı uygulayın. Rakiplerinizi inceleyin, ne ve nerede yaptıklarını belirleyin.

En  önemli rakibiniz  yerel gazeteye reklam mı veriyor?

Facebook’ta takipçileri çok mu fazla? Twitter hesaplarında mı çok etkinler? Web siteleri verimsiz mi? Rekabet etmek zorunda olduğunuz alanları belirleyin ve rakibinizin eksik olduğu noktalardaki fırsatları değerlendirin.

AZ MALİYETLE ÇOK ETKİ

İş dünyasında herkesin bütçesi kısıtlı, herkes daha az harcamak istiyor. Burada önemli olan harcadığınız her kuruşun karşılığını etkili bir şekilde alabilmeniz. İnternet reklamları küçük işletmeler için harika bir seçenek çünkü geleneksel reklam araçlarına (Televizyon, radyo, gazete, dergi) harcayacağınız paranın çok daha azına  çok  daha   geniş  bir      müşteri kitlesine hitap edebilirsiniz.

ETKİNLİKLERDE FIRSAT   ARAYIN

Etkinliklerle pazarlama ve mağaza promosyonları oldukça eski bir taktiktir. Bu tarz promosyonlar ve etkinlikler ile önceden sizden alışveriş yapan müşterinizi tekrar mağazaya çekebilir ve ilk defa sizden alışveriş yapacak müşteriler kazanabilirsiniz. Açılışlar, bağış geceleri ve müşterilerinize özel günler hazırlamak markanızın tanıtımı için oldukça önemli etkinlik fırsatları olacaktır. Bu sayede müşterilerinizle yüz yüze iletişim kurarak, bundan sonraki pazarlama stratejileriniz için taktikler oluşturabilirsiniz.

SADIK MÜŞTERİLERİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN

İşletme sahibi olarak kendi sadakat programınızı oluşturun ve bunun sizin için önemli olduğunu müşterilerinize hissettirin. Siz zaten yüz yüze iletişimle müşteriyle aranızda bu bağlılığı oluşturuyorsunuz. Bir ödül programı oluşturmak küçük indirim kartları vermek kadar basit bile olabilir. Alışveriş sonrası vereceğiniz bu kartlarla onlara tekrar size gelmeleri için basit bir neden yaratabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

İnsanların sizi bilmesi ve hakkınızda konuşması önemli. Sosyal medya sayesinde artık bu konuşmalar ağızdan ağıza binlerce kişiye dakikalar içinde ulaşabiliyor. Bu yüzden sosyal medya stratejisi oluşturmak ve hedef kitlenize amaca uygun bilgi akışı sağlamak çok önemli. Facebook, Twitter, Instagram ve benzeri platformlarda etkin iletişim kurmayı önemseyin, her mecranın kendine göre farklılıklarına uygun mesajlar iletin.

WEB SİTENİZ DÜKKANINIZ KADAR ÖNEMLİ

İlgi çekici bir web sitesi müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize hakkınızda bilgi vermekle kalmaz –mesela adresiniz, çalışma saatleriniz, ürünleriniz ve hizmetleriniz- ayrıca  canlı  bir  satış  portalı    ve müşteri  bilgilerini   topladığınız alan haline  dönüştürülebilir. Burada en önemli nokta web sitenizin profesyonellerce tasarlanmış olması, müşterinizin ihtiyaç duyduğu bilgilere basit ve hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlamalı.

E-POSTA PAZARLAMASINA ÖNEM VERİN

Günümüzde müşterilerinize kampanyaları ve fırsatları, e-posta listesi oluşturarak, güzel bir tasarımla göndermenizi sağlayan profesyonel hizmet siteleri var. Hem istediğiniz içeriği oluşturuyorlar hem de e-posta listenizi hedefinize göre belirliyorlar. E-posta ile müşterilerinize ulaşın ve yöntemin sonuçlarını görün.

 

 

 

 

 

 

 

21 Haziran 2019 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link