Network Kurabilmek İçin 10 Temel Kural | devrediyorum.com

Network Kurabilmek İçin 10 Temel Kural

Network Kurabilmek İçin 10 Temel Kural

 

Genç çalışanlara her zaman sağlam network kurmaları gerektiği söylenir. Ancak gençlerin çoğu bunu nasıl yapacağını bilemiyor. Bu yazımızda rahatsız edici olmadan network kurabilmeniz için tüyolar vereceğiz.

  • Nankör olmayın. İnsanlar yoğun hayatları içerisinde zaman yaratıp o zamanı da size ayırıyor. Bunun değerini bilin ve nankörlük etmeyin. Eğer size 30 dakikalık bir görüşme ayarlayabiliyorsa, bunu zamanı iyi değerlendirin ve sınırları zorlamayın.
  • İnsanların iyi niyetlerini kötüye kullanmayın. İlk görüşme sizin en büyük şansınızdır. Bu görüşmeyi iyi geçirmeye çalışın ve saygılı olun. Eğer bir daha görüşme ayarlayamazsanız sınırları zorlamayın. Çünkü karşınızdaki insan size bir şans tanışmıştır ve siz bunu kötüye kullanmışsınızdır.
  • Araştırma yapın. Görüşeceğiniz kişiyi iyi araştırdınız mı? Kişinin LinkedIn ağında kimler vardı? Hangi projelerde adı geçiyor? Ve en önemlisi, bu kişinin gerçekten size faydası dokunacağından emin misiniz? Görüşeceğiniz kişiyi iyi araştırmak, görüşmenin daha etkili ve verimli geçmesini de sağlar. Görüşmeye gittiğinizde karşınızdaki kişinin makalelerini okumuş olarak gitmeniz şüpheniz onu etkileyecek ve onun gözüne girmenizi sağlayacaktır.
  • Görüşmenizin bir gündemi olsun. Görüşeceğiniz kişiden tam olarak ne istiyorsunuz? Ne istediğinize iyi karar verin ve bu kararlılığınızda karşınızdakini etkileyin. Görüşmeye gittiğinizde “öylesine” gitmiş olmayın.
  • Ağınıza başka kimleri ekleyebileceğinizi düşünün. Siz biriyle görüşmeye gidiyorsunuz, o görüşme sayesinde hangi insanların kapıları size açılıyor? Network, böyle bir şeydir, örümce ağı gibi… İnsanlarla bağlantılarınızı güçlü tutarak onlar üzerinden başka insanlara erişebilirsiniz.
  • İş dilenmeyin. Kimse sizi işe almak zorunda değil. Siz görüşmeye iş dilenmek için değil, tanışmak, daha ziyade kendinizi tanıtmak için gidiyorsunuz.
  • Verilen tavsiyelere kulak asın. Karşınızda sizden kat kat daha iyi pozisyonda olan biri var. Mutlaka sizden çok daha değerli deneyimleri vardır. Sözlerin kulak asın ve dediklerini yapın.
  • İletişimde kalın ve bilgilendirin. Rahatsız edici olmadan, belirli aralıklarla iletişim kurun ve yaptıklarınıza dair karşınızdakini bilgilendirin. Böylelikle o kişiye onun sözünü dinlediğinizi ve kendinizi geliştirdiğinizi göstermiş olur, aynı zamanda da kendinizi unutturmamış olursunuz.
  • Minnet duyduğunuzu ifade edin. Karşınızdaki insan size değer verip zaman ayırdı. Siz de bu fedakârlığın karşılığını ona göstermelisiniz.
  • Son olarak, bencil ve küstah olmayın. Hep kendinizi düşünmeyin. İletişim karşılıklı bir olaydır. Birinden iyilik gördünüz, artık iyilik yapma sırası sizde!
3 Aralık 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link