Netflix’in Kurucusu Reed Hastings’in Başarı Hikayesi | devrediyorum.com

Netflix’in Kurucusu Reed Hastings’in Başarı Hikayesi

Netflix’in Kurucusu Reed Hastings’in Başarı Hikayesi

Netflix’in Kurucusu Reed Hastings’in Başarı Hikayesi

Netflix, televizyon dünyasının son yıllarda gördüğü en büyük değişimlerden birisinin mimarı halinde. Netflix ilk olarak DVD kiralama şirketi olarak kurulmuştur. Günümüzde ise ödüllü dizi ve filmler çekerek milyonlarca saatlik içeriğini kullananların beğenisine sunuyor.

Televizyon dünyasına böyle büyük bir değişim yaşatan Netflix’in başarısının arkasındaki isim ise şirkette CEO konumunda bulunan Reed Hastings. İşte Netflix’in başarısının mimarı olan Reed Hastings’in başarı hikayesi.

Reed Hastings kimdir?

Reed Hastings, 1960 senesinde ABD’nin Boston eyaletinde dünyaya geldi. Babası avukat olan Hastings, Bowdoin College’da matematik lisansını bitirdi. 1983 senesinde okuldan mezun olunca, o zamanki ABD hükümeti tarafından gelişmekte olan ülkelere gönüllü insanların gönderildiği Peace Corps aracılığı ile Svaziland’a gitti. Burada 1985 senesine kadar matematik öğretmenliği yaptı. Hastings, burada elde ettiği deneyimlerinin kendi risk alma ve girişimcilik yeteneğini geliştirdiğini ifade ediyor.

Svaziland’da 2 sene kaldıktan sonra Stanford Üniversitesi’ne girdi. 1988 senesinde ise bilgisayar mühendisliği bölümünden yüksek lisans diplomasını aldı. Ardından Adaptive Technology adlı şirkette yazılım mühendisi olarak işe girdi. Şirketin CEO’su Audrey MacLean ile yakın bir çalışma ortamında bulundu ve ondan odaklanmanın önemini öğrendi. Buradaki işinden 1991 yılında ayrıldı.

Girişimci olmak isteyen ve kendi işini kurmak isteyen Hastings, arkadaşları olan Mark Box ve Raymond Peck ile 1991’de Pure Software adlı bir yazılım şirketi kurdu. Bilgisayardaki sorunları çözmek amacı ile yazılımlar yapan şirket, kısa zamanda hızla büyümeye başladı.

Şirket hızla büyüse de Hastings, böyle büyük bir şirketi yönetmeye hazır olmadığını düşünüyordu. Şirket 1995 yılında halka arz edildi ve Pure Software 1996 yılında Atria ile birleşti. 1997 yılında ise bu şirketi Rational Software satın aldı.

Netflix’in kuruluşu

1997 senesinde Marc Randolph ile birleşerek Netflix’i kurdu. İlk olarak Netflix, film kiralama şirketi olarak kuruldu ve o zamanlar ABD genelinde kargo yolu ile müşterilerine film kiralıyordu. En başlarda kiralama süresi 7 gündü ancak 1999 senesinde aylık bir ücret karşılığı müşterilerine film kiralamaya başladılar.

Şirket bu süreçte düzenli bir şekilde büyüdü. Büyüme sürecinde çalışma ortamı ve çalışanlara sunulan avantajlar ile işinde iyi olan insanları şirkete çektiler.

Agresif bir büyüme stratejisi izleyen Hastings, 2007 yılında 1 milyarıncı DVD’sini kargoladı ve 2015 itibarıyla toplamda 70 milyon üyeye sahip oldu.

Online ortama ise 2007 yılında adım atıldı. Bu sayede 2010 yılında 16 milyon üyeye ulaştı.

2013 yılında ise Netflix, ilk kendi dizisi olan House of Cards’ı yayınladı. Artık şirket film veya dizi satın almıyor, kendi dizisini çeker hale gelmişti. Birçok ödül alan House of Cards’ın etkisi ile Netflix’in hisse değerleri 2013’ün sonunda 3 kat değer kazandı.

Hastings’in Kaliforniya’da bulunan Netflix binasında bir odasının olmadığı söylenmekte. Odasında oturmak yerine sürekli çalışanlarının masalarını gezen ve kafeteryada kahvesini yudumlayan biri olarak biliniyor. Bu çalışkanlığı ve çalışanları ile olan olumlu ilişkileri sayesinde Hastings, büyük bir başarının mimarı.

6 Kasım 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link