Nasıl Eczane Açılır? | devrediyorum.com

Nasıl Eczane Açılır?

Nasıl Eczane Açılır?

Nasıl Eczane Açılır?

Eczacı olmak bazı insanların hayalidir. Üniversitede eczacılık okumak için sınava çok iyi çalışan, kazanınca da kendi eczanesini açmak isteyen insanları muhakkak duymuşsunuzdur. Eğer eczane açmak için gerekli koşulları sağlıyorsanız, bu yazımızda nasıl eczane açıldığını sizlere anlatacağız.

Gerekli belgelere sahip olun

 

Eczane açmak için gereken birçok yasal yükümlülük vardır. Bu yasal yükümlülükler açısından sorun yaşamamak adına gerekli olan tüm belgeleri bir araya getirin: Eczacılık Fakültesi Diploması, biyografi, adli sicil kaydı, fotoğraf, eczane açılacak yerin krokisi, Eczacılar Odası’ndan alınan uygunluk belgesi vb.

Yasal zorunlulukların neler olduğunu bilin

Eczane, tıbbi malzemeler sattığı için önemli bir yerdir ve çeşitli yönetmelikler ile eczanelerin işleyişi, eczacıların nasıl olması gerektiği, satılacak ürünler hakkında birtakım düzenlemeler ve daha birçok konu devlet tarafından düzenlenmiştir. Eczanenizi açmadan evvel mutlaka “Eczacı ve eczaneler hakkında yönetmelik”e bakmalı, detaylıca incelemelisiniz.

Eczanenizi açacağınız yeri iyi seçin

Etrafta gerçekten bir eczaneye ihtiyaç var mı? Hastanelere yakın yerler eczane açmak için en ideal yerler görünebilir.  Ancak cadde eczane doluysa, rakiplerinize karşı şansınız biraz düşük olabilir. Bu nedenle sağlık ocakları, poliklinikler gibi diğer sağlık kuruluşlarının olduğu alanlara da mutlaka bakın.

İyi bir iş planı hazırlayın

Hazırladığınız iş planında işletme ruhsatı, sigorta, kira, vergiler, malzemeler, personel ile pazarlama masrafları ve aynı zamanda ilk iki yıllık gelir tahminleri bulunmalıdır. İyi bir iş planı hazırlarsanız, olası riskleri ve fırsatları daha iyi görür ve ona göre önceden tedbir alabilirsiniz.

Başlangıç Sermayesi

Her iş için belli bir miktar sermayeye ihtiyaç vardır. Eğer sermaye niteliğinde elinizde nakit para yoksa, bankalardan kredi çekere sermaye oluşturabilirsiniz. Ancak kredi çekmeden önce iyi düşünün. Krediyi geri ödeyebilecek durumda olduğunuzu ya da işlerinizin iyi gideceğini düşünüyorsanız kredi çekin.

Güvenlik Sistemi

     

Gizlilik ve güvenlik her alan için büyük önem taşır. Eczaneniz için siz de güvenlik önlemleri almayı ihmal etmeyin. Bilgisayarınızdan ya da telefonunuzdan kontrol edebileceğiniz güvenlik kameraları ve alarmlar ile işyerinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz.

 

 

19 Eylül 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link