Müşteriyi Markaya Bağlama Yöntemleri | devrediyorum.com

Müşteriyi Markaya Bağlama Yöntemleri

Müşteriyi Markaya Bağlama Yöntemleri

Sanal ya da fiziki fark etmeksizin tüm marka ve işletmeler ticaret hayatına adım attığında yüksek satış yapmak, çok kişiye ulaşabilmek gibi temel hedefler belirler. Müşteri memnuniyetinin esas alındığı marka işletmeler, diğer işletmelere göre daha başarılı oluyor. Yeni bir yer açıldığında veya bir marka oluşturulduğunda müşteri kitlesine ulaşmak için birçok reklam yapıyor, farklı yöntemler deniyorlar. Başarılı olmuş iş yöntemlerini sizler için derledik;

Kulaktan kulağa reklamı önemseyin

Pazarlamada kulaktan kulağa reklam en etkili yöntemdir. Sadece bir işletme için değil bir tiyatro oyunu, sinema filmi, kitap, restoran hemen her işletmede memnuniyet sağlandığında, kişi işletme samimiyetini algıladığında etrafındaki kişilere tavsiye ediyor, memnuniyetini dile getiriyor ve bu şekilde organik tanıtım yapılmış oluyor. İşletmenizde her müşteriye eşit ve samimi yaklaşım sergilemeniz yeterli.

Beklenti ve önerilere kulak verin

Müşterilerle iletişim kurmanız markanızın tüm eksik yönlerini keşfetmenizi sağlar. Müşterilerin markanızdan beklediği yenilikler, değiştirilmesini istediği detayları, tamamen yeni ve farklı önerileri markanıza değer katar. Öte yandan bu tarz bir iletişim marka – müşteri arasındaki bağı güçlendirir. İstek ve önerilere yer vermeyen markalar rekabet piyasasında eriyip yok olmaya başlar.

“Özel Müşteri” hissini verin

Müşteriler kendini özel hissettiği yere gitmeyi sever. Saç bakımı – kesimi için gittikleri berber ve kuaförlerde bile durum böyledir. Derinlemesine bir bağ kurmak için gelen müşterilerinize onları önemsediğinizi göstermeye çalışın. Örneğin bir kafe işletmecisi düzenli gelen bir müşterisinin çayını, kahvesini nasıl istediğini bilip daha sipariş vermeden hazır etmek gibi küçük fakat etkili yöntemler müşterinin mutlu olmasını sağlar.

Müşteri destek hattını iyileştirin

Müşteri hizmetleri servisi kurumsal tüm markaların verdiği hizmetlerden biridir. Bu hizmetin amacı müşterilerin sorunlarını çözmek, isteklerine cevap vermek, ürün ve hizmete dair oluşan tüm problemleri ortadan kaldırarak memnuniyeti arttırmaktır. İnsanlar yaşadıkları bir sorun olduğunda aradıkları müşteri destek hattından ne yazık ki her zaman memnuniyetle ayrılmıyor. Markanızın destek hattını olabildiğince iyileştirmeye çalışmalısınız.

Sinirli müşterilere hazır olun

Markalar ne kadar mükemmel olursa olsun mutlaka memnuniyet duymayan sorunlu ya da gerçekten markadan memnun kalmadığı için sinirli olan müşteriler olacaktır. Küçük – büyük fark etmeden tüm işletmeler böyle durumlarda sorumluluk alarak öfkeli müşterilere karşı anlayış ve sabır göstermelidir. Müşterinin memnuniyetini kazanmak için sorunu çözmek haricinde indirimler uygulayabilir, ürün – hizmet edebilirsiniz.

20 Şubat 2019 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link