MELEK YATIRIMCI | devrediyorum.com

MELEK YATIRIMCI

MELEK YATIRIMCI

GİRİŞİMLERE KURULMA VE ADIM ATMA EVRESİNDE, FİNANSAL VE DENEYİM OLARAK KOL KANAT GEREN MELEK YATIRIMCILAR KİMLERDİR, MELEK YATIRIMCILIK NEDİR SORULARININ YANITLARI BU YAZIMIZI OKUMANIZI ÖNERİRİZ.

Bir iş fikrini, ürün ve hizmete dönüştürmek, emek, zaman ve para gerektiren uzun bir süreç. Girişimcilerin büyük bir çoğunluğu, benzeri olmayan yeni bir iş fikrine sahip ama bu fikri müşterilerine satış  yapabilecek duruma getirebilecek imkanlara sahip olmayabilir.

Start-up’lara erken dönemde  yatırım

Henüz yolun başında olan (Start-up) bir iş fırsatına yatırım yapan, işletmelerin büyümeleri ya da gelişmeleri için sermaye sağlayan kişilere melek yatırımcı adı veriliyor. Melek yatırımcılar, yüksek büyüme potansiyeline sahip ama riski de büyük iş fikirlerine, çok erken dönemde yatırım yapar.

Girişimcinin bu koruyucu melekleri, yeni ve potansiyel vaad eden iş projelerine maddi destek sağlayarak, fikri uygulama aşamasına geçirirler. İş fikrine sahip girişimci, genç ve deneyimsiz olsa bile, melek girişimci daha önceki iş deneyimlerini de bu yeni projeye katarak, girişimciye yeni bir bakış açısı katabilir. Yatırım yaptıkları firmalara sürekli olarak danışmanlık da yaparak, onların değerini arttırır.

Finansal kaynakların yönetimi

İş projesine dışarıdan sağlanacak finansal kaynakların değerlendirilmesinde, kullanılacak fonların vadeleri, maliyeti ve yönetim üzerindeki kontrol etkisi olmak üzere, 3 temel faktörün dikkate alınması gerekir. Melek Yatırımcılar, girişimcilerin diğer dış finansman kaynaklarından olan aile ve arkadaşlar ile risk sermayedarlarına göre girişimciye bir takım kolaylıklar sağlamayı hedefler. Girişimin ürün ya da hizmeti, müşteriye ulaşıp gelir elde edilmeye başlaması ya da girişimin potansiyel müşterileri sayısını hızla arttırıp pazar payını büyütmesi için bu finansal desteklerin yaşamsal önemi bulunuyor.

Melek Yatırımcı yatırım yapmak için nelere dikkat eder?

Melek yatırımcı destek vermeyi tercih ettiği girişimcinin öncelikle karakteristik özelliklerine dikkat eder. Girişimcinin genç, enerjik, dinamik, dürüst, yaşama pozitif bakabilen, işle ilgili yeni fikirler üretebilen, paylaşıma açık ve motivasyonu yüksek özelliklere sahip olup olmadığını inceler. Girişimin bir ihtiyaca yanıt verip vermediğini, pazardaki potansiyel rakip ve tehlikeleri analiz eder. Girişimcinin vizyonları ile kendi vizyonlarının örtüşmesine dikkat eder.

Doğal olarak melek girişimcinin yatırımı kararı verip vermemesindeki en önemli kilit konu, yatırımın geri dönüş oranının yüksek olmasıdır.

MELEK YATIRIMCININ, YATIRIM KARARI VERMESİNDEKİ KİLİT KONU YATIRIMIN GERİ DÖNÜŞ ORANIDIR

Görüşmeden önce melek yatırımcınızı araştırın

Melek yatırımcıların etkilendikleri bir nokta da, girişimciyle görüşmeden önce kendileri hakkında araştırma yapmaları. Girişimci melek yatırımcıya ulaşmadan önce, araştırma yapması, melek yatırımcının geçmişi, deneyimleri ve diğer yatırımları hakkında bilgi sahibi olmasını çok önemsiyorlar. Çünkü girişimcinin bu özelliklerinin kendi girişimlerinde müşteri ararken, pazarlama, iletişim ve satış konusundaki yeteneklerini gösterdiğini düşünüyorlar.

Çıkış stratejisi

Melek yatırımcı bir girişime ortak olurken, mutlaka çıkış stratejisini de belirlemek ister. Çıkış stratejisi, istenilen yatırım dönüşünü alındığı noktada girişimden ayrılmak anlamına geliyor. Bir yatırımcının yatırım yaptığı girişimlerden (başarılı) çıkışlar yapmış olması bir yatırımcıda aramanız gereken en önemli özelliklerden biri. Melek yatırımcının çıkış yapmak üzere belirlediği süre, bir zaman dilimini ya da işle ilgili bir ulaşılan bir aşama olarak ifade edilebilir. Yatırımcıyla çıkış stratejisini konuşmanız önemlidir çünkü girişiminizin yükseldiği bir noktada satış kararı alarak birlikte çıkış yapmak isteyebilirsiniz.

MELEK YATIRIMCILARIN GENEL ÖZELLİKLERİ

Yatırım yapacakları sermaye birikimine sahip olmak

Yatırım yaptıkları alanla ilgili kişisel deneyim

Katma değer yaratmak ve girişim sürecinde başarılı olmanın manevi tatmin beklentisi

Finansman sağladıkları girişimlerin yönetiminde aktif rol almak

Uzun vadeli bakış açısına, başarısızlığa tahammül etme sabrına sahip olmak

Girişimcinin aynı zamanda lideri ve mentorü olabilmek

Öğrenme ve kalıpların dışına çıkma isteği

8 Nisan 2019 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link