Melek Yatırımcı Ne Demektir? Kime denir?  | devrediyorum.com

Melek Yatırımcı Ne Demektir? Kime denir? 

Melek Yatırımcı Ne Demektir? Kime denir? 

Melek Yatırımcı Ne Demektir? Kime denir? 

‘’Melek yatırımcı’’ kavramı hayatımıza yeni yeni giren ve popülerleşen bir kavramdır. Bu kavram ‘’girişimcilik’’ kavramı ile özdeşleştirilmiştir. Bu sebepten dolayı öncelikle girişimcilik kavramını anlamamız gerekir. Girişimcinin girişkenlikten farkı, bu fikri hayata geçiren kişi olmasıdır. Melek yatırımcı kavramı ise girişimcilik kavramı ile özdeşleştirilmesinden dolayı girişimcilik alanında yer alan bir yatırım tarzı ve bu yatırımda bulunan şahıstır.

Melek yatırımcı ne anlama gelir?

Melek yatırımcı; daha yolun başında olan yüksek riskli ve aynı zamanda büyüme olarak yüksek potansiyelli olan işletmelerin kuruluşlarının erken dönemlerinde yatırım yapan özel bir yatırımcı profili olarak tanımlanmaktadır. Bu özel yatırımcılar, firma ve işletmeler için birer kurtarıcı melek olarak görülmenin yanında sahip oldukları girişkenlikleri, ileri görüşlülükleri ve öngörüleri ile daha çok tanınmaktalardır.

Melek yatırımcı kime denir?

Melek yatırımcı, kendi parasını ortaya koyan ve bu paranın geri dönüşü konusunda her zaman esnek düşünebilen insanlardır. Bu kişiler genellikle geleceğe yönelik düşünür. Öngörü sahibi ve girişimciliği yüksek insanlardır. Melek yatırımcılar yalnızca başlangıç veya kuruluş dönemlerinde değil, firmaların zor durumlarda kaldığı zamanlarda da hem maddi destek hem de danışmanlık desteği sağlamaktadırlar. Yatırımların yatırımcıya geri dönüşü 5-10 sene gibi bir süre zarfını bulabilmektedir. Ancak ileri görüşlü bu özel yatırımcılar bu durumu bildikleri için öngörü ve ileri görüşlülükleri ile hareket ederek genellikle %25 ve üzerinde getiri sağlayan yatırımları desteklemektedirler.

Melek yatırımcı nasıl bunulur?

  

Melek yatırımcıyı yakın çevrenizden bulmanız size hem moral hem motivasyon avantajı sağlar. Büyük firmalara başvurmanız halinde reddedilme olasılığınız daha yüksek olacaktır ve bu durum da sizin yatırımınız için moralinizi bozup, hevesinizi kaçırabilir. Yakın çevreniz sizi tanıyıp güvendiği için size daha çok destek sağlayabilir.

Bunun yanı sıra, profesyonel geçmişi olan melek yatırımcılar, yatırımlarını fikre ve bu fikri hayata geçirip başarılı olabilecek potansiyele sahip olan ekiplere yatırım yaparlar; yapmış olacakları yatırımlarının ekonomide oluşturacağı katma değere göre yatırım kararı alırlar. Stratejik planlar yapıp bunları uygularlar.

Melek yatırımcı bulabileceğiniz diğer bir yol ise çeşitli yarışmalara katılmaktır. Parlak fikriniz ile yarışmalara katılıp diğer fikirlerden sıyrılabilir ve yatırımcıların dikkatini fazlasıyla çekebilirsiniz. Veya birçok ticari ajans yeni, geleceği olan fikirlere sermaye ve fon sunmaktadır.

 

 

18 Eylül 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link