Marka Tescili nasıl yapılır ? | devrediyorum.com

Marka Tescili nasıl yapılır ?

Marka Tescili nasıl yapılır ?

İş dünyasında en çok istenen şey markalaşmak. Marka olmanın ilk şartı, markanızın sizin adınıza tescil edilmiş olması. Bu yazımızla adım adım marka tescili konusunda bilmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Günümüz ekonomisinde artık en önemli konulardan biri de, her türlü ticari ürün ya da hizmetin markalaşması. Marka    oluşturmak uzun ve zor bir yol, ama bu yolculuğun en önemli başlangıç noktası marka tescili.

Marka Tescili

Marka tescili, en basit anlamıyla markanızın fikri mülkiyetinin size ait olması anlamına geliyor. Marka ile ilgili hakların korunabilmesi için, yasal anlamda ilk şart o markanın mutlaka tescilli olması gerekiyor. Tescil, hukuki olarak markayla ilgili hakların korunması için önlem almaktır.

Türk Patent ve Marka Kurumu 

Ülkemizde marka tescili konusunda yetkili kurum Türk Patent ve Marka Kurumu’dur. Marka tescili için başvuruların yapılması gereken ve bu başvuruları onaylayan tek kurumdur. Marka başvuruları elden, posta yoluyla ya da internet üzerinden yapılabilir.

Marka başvurusu için ilk adımlar

Marka başvurusu öncesi, tescili istenen ibarelerin başkası adına tescile ya da başvuruya konu olup olmadığına ilişkin bir ön araştırma yapmanız gerekiyor. Başvuru öncesinde benzerlik araştırması başvuru sahibinin isteğine bağlı olarak, ilgili formun doldurulması ve ilgili ücretin ödendiğini gösterir bilginin kuruma iletilmesi ile gerçekleştiriliyor.

Türk Patent ve Marka Kurumu internet sitesindeki Araştırma bölümünden ücretsiz olarak da ön araştırma yapılabilir. Araştırmayı yaparken ilgili satırlara düşündüğünüz markayla ilgili bilgilerin girişleri yapılması gerekiyor.

Marka başvurusu yapmak

 Marka başvurusu, e-imza ya da mobil imza kullanılarak yapılabileceği gibi rezervasyonlu sistem ile de gerçekleştirilebiliyor. Marka başvurusu yapmak için öncelikle https://online.turkpatent.gov.tr/CES/ adresinden giriş yapılması gerekiyor.

REZERVASYONLU BAŞVURU

 E-imza ya da mobil imza sahibi olmayanlar, kimlik numarası veya vergi numarası ile çevrimiçi evrak sistemine giriş yaparak başvuru işlemini başlatabiliyor. Bu şekilde rezervasyonlu sistem aracılığıyla oluşturulan başvuru formunun 30 gün içinde gelen evrak birimine elden ya da posta yolu ile teslim edilmesiyle başvuru işlemi tamamlanıyor. Rezervasyonlu sistem aracılığıyla yapılan başvurunun başvuru tarihi, formun oluşturulduğu tarih değil, Kuruma teslim edildiği tarih olacaktır.

ÇEVRİMİÇİ BAŞVURU

 E-imza ya da mobil imza sahipleri, başvuru işlemini, e-imza ya da mobil imzaları ile çevrimiçi evrak sistemine giriş yaparak gerçekleştirebiliyor. Bu şekilde çevrimiçi yapılan başvurunun başvuru tarihi, başvuru formunun usulüne uygun olarak doldurulduğu tarihtir.

Kanun ve Yönetmelikte belirtilen hususlara uygun olarak, eksiksiz hazırlanan başvurular Kurum tarafından başvuru tarihi, saati ve dakikası itibariyle işleme alınıyor.

Başvurudan sonraki tescil süreci

Markanın başvuru süreci, şekli inceleme, başvurunun mutlak ret nedenleri çerçevesinde değerlendirilmesi, karara ve yayıma itiraz, üçüncü kişilerin görüş ve itirazlarının değerlendirilmesi ile başvurunun tescil edilmesi aşamalarından oluşuyor.

Eksiksiz yapılan veya eksiklikleri giderilen marka başvurusuna yasal süreler içinde itiraz edilmemesi veya yapılan itirazların kesin olarak reddedilmesi ve gerekli ücretin ödenmesi halinde başvuru tescil edilerek, sicile kaydediliyor ve Bültende yayımlanıyor.

Marka tescil başvurusunda Neler olması Gerekir ?

 Kurum nezdinde yapılan her başvuru ile sa- dece bir markanın tescilini isteyebilirsiniz. Marka başvurusunun gerçekleştirilmesi için, aşağıda saydığımız bilgilerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması gereklidir.

 • Başvuru sahibi veya sahiplerinin kimlik ve iletişim
 • Başvuru vekil aracılığıyla yapılıyorsa vekilin kimlik ve iletişim
 • Varsa rüçhan hakkı talebine ilişkin
 • Kanunun 4 üncü ve Yönetmeliğin 7 nci maddesinde belirtilen şartları taşıyan marka örneği.
 • Marka örneğinde Latin alfabesi dışında harf veya harfler kullanılmış ise bunların Latin alfabesindeki karşılığı.
 • Marka başvurusuna konu malların veya hizmetlerin Nis Anlaşmasına göre sınıf numaraları ve bu numaralara uygun olarak düzenlenmiş
 • Yetkili kişi veya kişilerce atılmış
 • Başvuru ücretinin, başvuru kapsamında birden fazla mal veya hizmet sınıfı varsa bu ilave sınıfların ücretinin ve varsa rüçhan hakkı talebine ilişkin ücretin ödendiğini gösterir bilgi.
 • Varsa muvafakatnameye ilişkin
 • Varsa ortak temsilciye ilişkin
 • Varsa ilave sayfa sayısı ve eklere ilişkin
19 Mart 2019 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link