Marka Kültürü Nedir? Nasıl Oluşturulur? | devrediyorum.com

Marka Kültürü Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Marka Kültürü Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Marka kültürü, markanın çalışma biçimini, sorumluluk duygusunu, piyasadaki konumunu, benimsedikleri prensipleri ve vizyonlarını hedef kitleye ve içinde bulundukları sektöre yansıtmalarıdır. Marka kültürünü benimseyen çalışanlar da markadan hizmet alan kişilere bu kültürü yansıtmaya çalışırlar. Şirketlerin oluşturduğu bu kültür kurumsal imajla birleşir, şirketin toplum içindeki konumunu belirler. Marka kültürünü oluşturmada şirketteki tüm çalışanların katkısı vardır. İşin sadece görünen yüzü değil mutfağı da etkilidir. İstenilen kültürü yaratmak elbette sanıldığı kadar kolay değil. Binbir emekle çalışan personeller, belli bir plan doğrultusunda ilerler, yılmadan amacına ulaşmaya çalışır. Bu konuda tecrübeli şirket yöneticileri, sektörde yeni bir marka yaratmak isteyenlere bilgilendirici, işe yarar ipuçları veriyor. İşte uygulayabileceğiniz yöntemler;

Özgün hizmetinizle markanızı tanımlayın

Bir sektöre girdiğinizde aynı işi yapan farklı firmalarla rekabet piyasasına adım atıyorsanız eğer mutlaka hizmetinizle, ürünlerinizle, müşteriye yaklaşımınız ile farkınızı göstermelisiniz. Örneğin hamburgerci açtığınızda piyasadaki diğer hamburgercilerden farklı bir şeyler yaparak öne çıkmalı, tercih sebebi olmalısınız. Servis hızınız, müşteriye yaptığınız minik sürprizler, menü zenginliğiniz, fiyatlarınız gibi müşterilere kalitenizi gösterecek özgünlüğe sahip olmalı, markanızı zihinlerde bu şekilde tanımlamalısınız.

Misyon & Vizyon görüşünüzü belirleyin

Her markanın misyonu, vizyonu olmalıdır. Bu iki değer belirlendikten sonra yazıya dökülmelidir. Markayı oluşturma amacınız, verdiğiniz hizmetin içeriğini ve gelecekteki hedeflerinizi kısa ve öz biçimde tasarlamalısınız. Kaliteden ödün vermeyen, daha en başında ne istediğini bilen şirketler uzun yıllar boyunca kalıcılık sağlıyor, başarılarını tüm sektöre gösteriyor.

Personel eğitimini aksatmayın

Personellerinizin nitelikli kişiler olmasına özen göstermelisiniz. Personeller şirketi temsil eden kişilerdir. Herhangi birinin markanızı temsil ederken hata yapması, kötü bir imaj bırakması personeli değil şirketi etkiler.

Marka geçmişinizi hikâyeleştirin

Kurumsal kimlik çalışmalarında sıklıkla yapılan hikâyeleştirme, marka kültürü için de geçerlidir. Bir nevi hakkımızda yazısına benzeyen bu hikâyeler, markaya anlam katar. Bazen isimlerden çok hikâyeler dikkat çeker, geniş kitlelere ulaşır.

Marka kültürünüzü somutlaştırın

Tüm çalışmalar bittikten sonra marka logonuzu, sloganınızı, isminizi ürün ve hizmetlerinizde somutlaştırın. Ambalajlara basacağınız logonun renkleri de en az tasarımı kadar önemli unutmayın. Örneğin gıda sektörü genellikle iştah açıcı olduğu gerekçesi ile kırmızı rengi tercih ediyor.

14 Şubat 2019 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link