Liderlerin Yaptığı Hatalar | devrediyorum.com

Liderlerin Yaptığı Hatalar

Liderlerin Yaptığı Hatalar

Lider konumuna yükselmek ‘sıfır hata’ anlamına gelmiyor. Hatası ya da mükemmel lider diye bir kavram söylenenin aksine ne yazık ki yoktur. Liderler de hata yapar, liderler de büyük başarısızlıklara imza atar. Liderlerin hata yaptığı noktada oluşturdukları fark, yaptıkları hatadan ders çıkarıyor olmalarıdır. İşte liderlerin yaptığı hatalar;

Tembelliklere göz yummak

Liderler, belli konularda daha yetkin kişiler oldukları için ekiplerin başına geçen kişilerdir. Ancak şunu unutmamak gerekir ki birçok liderde, “İşi en iyi şekilde yapmak için işi kendin yap!” düşüncesi hâkimdir. Bu düşünce temelde doğrudur fakat ekip çalışmalarında büyük tehlikedir. Bu şekilde yaklaşım sergileyen bir lider, ekip üyelerinin gelişimini önler, ekibin yeteneklerini kullanmasını engeller. Liderin çalışanın yerine işi kendisinin yapması aynı zamanda vakit kaybı yaşatır.

Hızlı onay vermek

Lider için karar vermek ve bunu hızlı şekilde yapmak olağan görünebilir fakat her zaman işler öyle yürümüyor. Kendisine sunulan konularda hızlı düşünüp, tüm yönleriyle analiz etmeden yani emin olmadan tamam demek, onay vermek ne yazık ki hataların doğmasına sebep oluyor. Pazarlama alanında uzman bir ekibin liderinin finans alanındaki bir konuda kararlar alınması istendiğinde liderin uzman olmadığı bir alanda tek başına karar vermek yerine bir uzmana danışması en ideal olandır.

Sağduyulu davranmamak, kendi sesini dinlememek

Liderlerin en çok hata yaptığı şey ekip üyelerinin düşüncelerine ve fikirlerine fazlasıyla yer verip kendi düşüncelerini es geçmek. Evet, çalışma arkadaşlarının düşüncelerine önem vermek aranılan lider özelliği kabul ediliyor fakat liderin kendi iç sesini ve tecrübelerini es geçmesi iş konularında hatalara sebep olabiliyor.

Şeffaf davranışlardan kaçınmak

Bir liderin de hata yapabileceğini unutmak daha büyük hatalara ya da ekip içinde güvensizliklere neden olabiliyor. Lider, yaptığı yanlış adımları ekip üyeleriyle paylaşmaktan kaçındığı takdirde güvensizlik doğuyor, liderin ekipteki yeri sorgulanabiliyor. Oysaki her hata yeni bir tecrübedir ve mutlaka telafisi vardır. Bazen bir hata hep birlikte çözüm aramak ekip verimliliğini artırır, sinerji yaratır.

Ekip başarısını görmezden gelmek

Bir başarıya birlikte sevinmek, bir hataya birlikte çözüm üretmek ekip içerisinde mutlak görevdeşlik hissini doğurur. Liderler bazen ekibinin başarılarını görmezden gelerek veya takdir etmeyi unutarak ne yazık ki ekip içerisinde motivasyon düşüklüğü yaratıyor.

8 Şubat 2019 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link