Kurumsal mı Startup mı? | devrediyorum.com

Kurumsal mı Startup mı?

Kurumsal mı Startup mı?

2000’li yılların başında kurumsal firmalar oldukça rağbet görüyordu. O zamanlarda her yeni üniversite mezunu köklü ve kurumsal bir firmada çalışmayı hayal ediyordu. Ancak 2010’dan itibaren işler değişti. Kurumsal firmaları popülerliğini startuplar devraldı. X kuşağı kurumsal hayatı seçerken, Y ve Z kuşağı startup’ı seçiyor.

Peki, kurumsal ile startup arasındaki farklar neler?

  • Bireysel Başarı – Ekip Başarısı

 

Kurumsal hayat kişisel başarılara bağlı, insanlar diğer insanların arasından sivrilerek bir yerlere geliyorlar. Oysa Startuplar daha samimi, ailevi bir ortama sahip oluyor. Kurumsal hayattaki büyük çekişme, insanın işine yabancılaşmasına neden olabilir. Samimi bir çalışma ortamı insanı işine daha çok bağlıyor.

  • İş Tatmini – Mesai Süresini Doldurma

X kuşağı kurumsal hayattaki gereksiz çatışmalar yüzünden asıl yapacağı işe fazla odaklanamıyor. Fazlasıyla hırsa bürünüyor ve mesaisini verimli geçirmiyor. Ancak Y kuşağı daha üretken, daha yaratıcı çalışarak yaptığı işten zevk alır hale geliyor.

  • Dikey Hiyerarşi – Yatay Hiyerarşi

Kurumsal firmalarda dikey ve katı bir hiyerarşik sistem var. Alt – üst ilişkisinde sınırlar çok hissedilebilir durumda. Ancak startuplarda herkes eşit! Daha özgürlükçü ve eşitlikçi bir ortam var. Çalışanlar daha rahat hissediyor, bu sayede kendilerini bir rütbeye sıkıştırmayıp terfi kovalamak için kendilerini yıpratmıyorlar.

  • Pratikte Öğrenmek – Teoride Öğrenmek

Y kuşağı teoriden çok pratiğe odaklı. Öğrendiklerini gerçekte hayata yansıtmak istiyorlar. Raflardaki tozlu kitaplardaki bilgiler yerine iş hayatındaki pratik bilgilere ihtiyaç duyuyorlar. Ancak kurumsal hayattaki Z kuşağı ise seminerden seminer koşuyor, aldığı sertifikalar ise yalnızca duvarlarını süslüyor.

  • Çarkın Kendisi Olmak – Çarkın Bir Dişlisi Olmak

Y kuşağı ekip çalışmasına daha yatkın ve de kendine güveni yüksek bir nesil. Z kuşağı iş sürecinin bir parçası olurken bütüne hakim olamıyor. Ancak Y kuşağı işin her aşamasına hakim olup iş yönetimine talip oluyor.

Yazdıklarımızdan anladığınız üzere, yeni nesil çok daha dinamik, çok daha girişken, çok daha üretken! Hal böyle olunca, kurumsal hayat onları boğuyor ve sıkıyor. Bunca yaratıcılık ve üretkenlikle onları anca startuplar paklar!

1 Mart 2019 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link