Küçük İşletmelerin Kar Marjını Artırmanın Yolları | devrediyorum.com

Küçük İşletmelerin Kar Marjını Artırmanın Yolları

Küçük İşletmelerin Kar Marjını Artırmanın Yolları

Küçük İşletmelerin Kar Marjını Artırmanın Yolları

Küçük işletmelerin satışlarını yükseltecek basit öneriler şöyledir;

Hedefler koyup planlar yapmak

İleriye yönelik kısa – orta – uzun vadeli planlar yapmak işletmelerin hayatını kurtarıyor. Hedefler koyup bu doğrultuda planlar hazırlamak satışlarda ivme yaratıyor. Piyasada kalabilmek, kaynakları verimli kullanmak, ani ekonomik dalgalanmalarda sarsılmamak, risklere karşı daha cesur olabilmek için hedefler ve planlar daima olmalıdır.

Dijital dünyaya adım atmak

Teknolojiye kapalı olmak demek aslında milyonlarca insanın bulunduğu bir mecraya kapıları kapatmak anlamına geliyor. Küçük esnafların dahi sosyal medya hesapları ve e-ticaret portalları bulunuyor. İnternetten bir şeyler sipariş etmek günümüzün en yaygın alışveriş modelini yansıtıyor. Bakkal alışverişinin dahi dijital üzerinden yapıldığı gerçeği durumu özetliyor. Dijital dünyada var olmak için büyük bir kuruluş veya marka olma şartı bulunmuyor. Telefonla sipariş ne kadar pratikse internet üzerinden alışveriş de o kadar pratik ve etkili sonuçlar doğuruyor. Elbette internetten satış yapma zorunluluğu bulunmuyor bazen sadece işletmeye ve sosyal yaşama dair bilinçlendirme paylaşımları yapma dâhi işletmenin bilinirliğini artırıyor, müşteri potansiyelini genişletiyor.

Yenilikçi olmak

İşletmenin içeriği ne olursa olsun her zaman yeniliklere açık olmak gerekiyor. Sezona damgasını vuran bir ürün varsa ve işletmenin içeriğine uyuyorsa bu konuda bir şeyler yapılmalıdır. Hatta bazen mevcut sektör dışına adım atma cesareti gösterilmelidir. Örneğin küçükten büyüğe herkesi etkisi altına alan stres çarkları birkaç yıldır çok popüler. Kırtasiyelerden giyim mağazalarına kadar çok geniş bir yelpazede bu ürünlerin satışı gerçekleştirildi. Yenilikçi olmak ve yeni fikirler üretmek daima fark yaratır, satışları yükseltir.

Piyasayı takip etmek

Piyasada ne olmuş, ne bitmiş hepsini iyi takip etmek ve gerekli hallerde işletmede devreye sokmak gerekiyor. Sezonun öne çıkan, talep gören ürünlerini işletmede bulundurmak, yurtdışındaki işletmeleri takip etmek yeni fikirler verir. Piyasanın çok uzun süre aynı ürün ve hizmette takılıp kalabileceği gibi aniden yön değiştireceğini unutmamak gerekiyor. Bu yüzden takipte olmak önemlidir.

Müşteri isteklerini iyi gözlemlemek

Yerel bir işletme belli bir müşteri kitlesine sahiptir. Kişiler sadece mevcut müşterilerini gözlemleyerek bile satışlarını artırabilir. Müşterilerin sorup da olmadığı ürünleri getirmek, en çok satılan ürünleri listelemek, piyasadaki etkili ürünleri gözlemlemek satışların artır

11 Ekim 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link