Kendinizi Geliştirmek İçin 5 Yol | devrediyorum.com

Kendinizi Geliştirmek İçin 5 Yol

Kendinizi Geliştirmek İçin 5 Yol

Kendinizi Geliştirmek İçin 5 Yol

Çoğu insan kendini geliştirmek ve daha nitelikli biri olmak ister. Ancak kendinizi geliştirmek uzun bir süreç olabilir ve çoğu insan bu süreçte bir ilerleme kaydedememe hissine kapılıp, emeklerinin boşa gittiğini düşünüp üzüntü yaşayabilir. Bu sebepten dolayı kendinizi geliştirmek için uzun süreçler yerine size tavsiye edeceğimiz, son derece hızlı sonuç alabileceğiniz 5 yolu denemenizde fayda var.

Pomodoro tekniği sayesinde üretkenliğinizi arttırın.  

Pomodoro tekniği, odaklanma sonucu üretkenliğin arttırılması için zamanı yararlı şekilde kullanmayı amaçlayan oldukça basit bir tekniktir.

Peki nasıl mı uygulanır? Öncelikle tamamlamanız gereken bir işi belirleyin. Ardından zamanlayıcınızı 25 dakika olarak ayarlayın ve çalışmaya başlayın. Çalışmanız esnasında eğer sizi engelleyen şeyler varsa bunları bir kağıda not alın. Örneğin; ‘’Telefona bakma’’ veya ‘’Twitter’a bakma’’ gibi. Çalışmanızı bölen bu işleri not aldıktan sonra çalışmanıza devam edin.

25 dakikanız bittiği zaman, 5 dakikalık bir mola verin ve gevşeyin. Bu mola, geriye kalan işler için konsantrasyonunuzu arttırmak ve beyninizi dinlendirmek açısından çok önemlidir. Sonuç olarak kaç tane 25 dakikalık Pomodoro uyguladığınızı kontrol edin ve 4 defa bu tekniği uyguladıktan sonra yarım saatlik uzun bir mola verin. Tekniğin faydasını oldukça fazla göreceksiniz.

Öz farkındalığınızı arttırın.

Başarılı olmak için kendinizi veya yaptığınız bir şeyi objektif bir şekilde yorumlamanız oldukça önemlidir. Eğer objektif olmaz ve kendinizi veya eserinizi mükemmel görürseniz, hiçbir eleştiriyi kabul etmeyecek ve eksikliklerini asla iyileştiremeyeceksiniz demektir.

Kendiniz veya eseriniz için arkadaşlarınızdan dürüstçe geri bildirimler isteyip, bunları dikkate alarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Önceliğiniz kendiniz olsun.

Hayatta çoğu zaman insanlar kendini umursamayıp, kendilerini tamamen başkalarına adarlar. Onların isteklerini karşılamaya, onları mutlu etmeye çalışıp kendi mutluluklarını önemsemezler. Artık önceliğinizin kendiniz olma vakti geldi. Kendinize zaman ayırmalı, öncelikle kendinizi mutlu etmelisiniz.

Öğrendiklerinizi yazarak, öğrendiğiniz bilgilerin kalıcılığını sağlayın.

Ders çalıştıktan sonra veya kitap okuduktan sonra öğrendiklerimizi hemen unutmak hepimizin başına sık sık gelir. Bilgiyi unutmamız ise bilgiyi sindirmeyişimizden kaynaklanıyor.

Öğrendiğiniz bilgileri özet çıkararak aklınıza kazıyabilirsiniz. Bilgisayar ile değil de kalemi ele alarak not çıkarmak, bilgileri unutmamıza engel olacaktır. Bilgiyi unutsak bile hemen notlarınıza bakıp kolayca hatırlayabilirsiniz.

Korkularınızı yenin.

Hepimizim mutlaka bazı korkuları vardır. Örneğin; belirsizlikten korkmak, topluluk önünde konuşmaktan korkmak gibi korkularımız olabilir. Bu korkular her zaman insanları bir adım atmasına engel olur.

5 Ekim 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link