Kendi İşinizi Kurmadan Önce Bunları Düşündünüz mü? | devrediyorum.com

Kendi İşinizi Kurmadan Önce Bunları Düşündünüz mü?

Kendi İşinizi Kurmadan Önce Bunları Düşündünüz mü?

Çoğu insan mevcut işinden ayrılıp yeni bir iş kurmak için doğru zamanı bekler. Ancak kendi işinizi kurmadan önce düşünmeniz gereken 5 önemli konu var. Bu konuları sizler için derledik.

Girişimciliğe hazır mısınız?

Mevcut olan işinizden istifa edip girişimciliğe adım atmak düzeninizi fazlasıyla değiştirecektir. Normalde işten akşam saatlerinde çıkıyorken, girişimciliğe başladığınızda işletmenizin sorunlarıyla gece geç saatlere kadar uğraşmanız gerekebilecek. Bu düzensizliği göz önüne almanız gerekecek.

Girişimciliğe başlayınca hemen zengin olma hayali kurmayın. Girişimcilikte başarıyı yakalamak uzun yıllar alabilir. Girişimci olmak; sabır, cesaret ve yoğun çaba gerektirir. Girişimcilik ile ilgili tüm bunları göz önünde bulundurmalı ve buna göre karar vermelisiniz.

İş fikriniz gerçekten insanları ikna edecek düzeyde mi?

İş fikriniz tamamıyla orijinal olamasa bile önemli olan nokta insanları ne satın alacakları konusunda net bir şekilde bilgilendirmektir. Vereceğiniz hizmetin, müşteriye nasıl bir fayda sağlayacağını aktarıp ikna edebilmek çok önemlidir.

Belirli bir sermayeye ve nakit akışına sahip misiniz?

Bir işe başlamadan önce, o iş için gerekli sermayeye sahip olmanız gerekiyor. Bunun yanında gerekli sermayeye sahipseniz bile işe başlayınca size nakit akışı sağlayacak müşterilerinizin olması gerekiyor. Bu nakit akışının sürekliliğini sağlamakta işinizin ömrü bakımından oldukça önemli.

Bir işe girişmeden önce o pazarı araştırmak ve analizler yapmak işe başlayınca daha rahat hareket edebilmenizi ve esnekliğinizi arttırır.

İşler planladığınız gibi değil de kötüye doğru giderse ne yapacaksınız?

Çoğu insan iş fikrini bu soru yüzünden hayata geçirmemektedir. Çünkü sermayesini kullanan ve mevcut işinden ayrılıp yeni bir iş kuran biri, işler kötüye giderse ne yapacağını bilmediği için iş fikrini hiç gerçekleştirmemektedir. Bu yüzden potansiyel kazanç veya kaybın işe başlanmadan belirlenmesi alınacak tedbirler için önemlidir. Alınması gereken tedbir ise işe girmeden her zaman B planınızın hazır olmasıdır.

İşe başlayacağınız çalışanlarınız nitelikli mi?

İyi motive olmuş ve aralarındaki iletişimi güçlü olan çalışanlar, çalıştıkları yeri her zaman ileriye taşırlar. Bu yüzden çalışanlarınızı belli bir altyapıya sahip, işini iyi bilen insanlardan seçmeniz oldukça önemlidir.

29 Ağustos 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link