Kariyerinizi Sekteye Uğratabilecek 9 Cümle | devrediyorum.com

Kariyerinizi Sekteye Uğratabilecek 9 Cümle

Kariyerinizi Sekteye Uğratabilecek 9 Cümle

Kariyerinizi Sekteye Uğratabilecek 9 Cümle

Özel sektörde çalışıyorsanız, unutmayın ki sizin gibi bir çalışanın her zaman ikamesi vardır. Patronunuz, işler yolunda gitmediği zaman sizi işten çıkararak yerinize pek ala yeni bir çalışan bulabilir. Peki, böylesine acımasız ve bir o kadar da hassas özel sektörde nasıl tutunacaksınız? Kariyerinizi riske atmamanız için kaçınmanız gereken 10 cümle ya da tavırdan sizle bahsedelim:

“Yaptığım bu iş, benim işim değil ki!”

Önemli olan işi kimin yaptığı değil, işin düzgün yapılıp yapılmadığıdır. Yapılan işte sizin adınız ön plana çıksın istiyorsanız fazla aceleci davranmayın. Patronunuz zamanla sizin ne kadar özverili bir çalışan olduğunuzu anlayacaktır, tabii size verilen işleri yaptığınız müddetçe. Yaptığınız işin sizin işiniz olmadığını düşünseniz bile işi öğrenmeye kendinizi motive edin. Öğrendiğiniz her yeni iş ilerde sizin için çok önemli olacaktır. Unutmayın siz istedikten sonra her iş sizin işinizdir.

“Meşgulüm / yoğunum.”

Özel sektörde tembelliğe yer yoktur. Her zaman dinamik ve çevik olmanız beklenir. Eğer yoğun olduğunuzu dile getirirseniz, üstleriniz sizin hakkında olumsuz düşüncelere kapılarak işi yapmak istemediğinizi düşünebilir. Ne kadar yoğun olursanız olun bunu dile getirmeyin ve yoğun olduğunuzu üstlerinizin anlamasını bekleyin. Bu size zam veya boş zaman olarak geri dönecektir.

“O zamana dek ben bu işi bitiremem.”

Az evvel ne demiştik? Dinamiklik… Size bir iş verildiğinde teslim tarihini görüp hemen korkuya kapılmayın. Uykusuz kalabilirsiniz, ancak iyi bir planlama ile işi tam tarihinde teslim edeceğinize inanmalısınız. İşin başından o işi zamanında bitiremeyeceğinizi düşünmeyin, bitirmek için elinizden geleni yapın. Her şeyi yapmanıza rağmen işi bitiremez iseniz o zaman ek süre isteyen. Unutmayın işin başında ek süre istemeniz veya bitiremeyeceğinizi belirtmeniz işten kaçtığınız şeklinde yorumlanacaktır.

“İmkansız!”

İmkansızı imkansız yapan yine bizleriz. Çalışırsanız yapamayacağınız şey yoktur. Unutmayın, patronunuz size çalışın ve yapın diye para ödüyor.

“Daha önce denedim ama olmadı.”

Bir kere daha denemekten ne çıkar? Demek ki müdürünüz bu işin olacağınız inanıyor, siz neden yelkenleri suya indiriyorsunuz ki? Tüm gücünüzü toplayın ve bir kez daha deneyin. Belkide daha önce denediğiniz ve başaramadığınız işten gerekli tecrübeleri aldınız ve bu sefer başaracaksınız. Her zaman olumlu düşünün ve işe başlamaktan korkamayın, işe başladıktan sonra gerisi gelecektir.

“Hep böyle yapıyorum, değiştirmeye ne gerek var?”

Sürekli değişen ve gelişen iş dünyası için kurulabilecek en sakıncalı cümle belki de bu olabilir. Değişime ve yeniliklere açık bir çalışan işletmeyi günün ötesine taşır. Bu nedenle üslerinize karşı asla değişime ve yeniliklere kapalı bir çalışan imajı çizmemelisiniz. Tam aksine değişime öncülük etmeli ve kendinizi ve çalıştığınız şirketi dünyayla entegre hale getirmelisiniz.

“Suç bana ait değil.”

Eğer ortada bir hata ya da yanlış varsa ve bu size aitse, kabullenin. Suçu başkalarına yıkmak gibi rezil bir durumun altına girmeyin. Yaptığınız hatanın sorumluluğunu sırtlanın ve hatayı gidermek için çalışmaya başlayın. Suçlu aramak yerine hatanın sebeplerini arayın.

“Zam yapmıyorsanız işten çıkmayı düşünüyorum.”

Hiçbir çalışan, işverenin gözünde mükemmel değildir; her zaman her çalışanın bir ikamesi mevcuttur. Vazgeçilmez olmadığınızı bilin ve işyerinde ona göre davranın. Kendi üstünüze düşen görevi yapar ve özverili çalışırsanız zaten hak ettiğinizi alacaksınızdır. Zam istemek yerine daha fazlasını hak ettiğinizi patronunuza gösterin.

6 Ekim 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link