Girişimci Olmanın 5 Altın Kuralı | devrediyorum.com

Girişimci Olmanın 5 Altın Kuralı

Girişimci Olmanın 5 Altın Kuralı

İyi Bir Girişimci Olmanın 5 Altın Kuralı

Çoğu insan kendi işini kurmak ve yapmak ister. Ancak yeni bir iş kurmanın yüksek riskli olması, çoğu kişiyi başarıyı yakalayabilecekken henüz yolun başında vazgeçmeye iter. Girişimcilik yüksek riskli olsa da diğer girişimciler tarafından uzun yıllardır tecrübe edinilen bazı kuralları bilmek, girişimciliğin yüksek riskini azaltabilir. Bu kuralların amacı tek tip girişimci profili oluşturmak değil, tam aksine girişimcinin verimliliğini ve üretkenliğini arttırmaktır. İyi bir girişimci olmanın 5 altın kuralı adlı yazıyı sizler için yazdık.

Nedeninizi belirleyin.

İşe başlamadan önce neden bu işe girişmek istediğinizi ve amacınızı belirleyin. Eğer nedeninizi belirlerseniz bu işi yapmak için kendi kendinizi daha fazla desteklersiniz. Karşınıza zorluklar çıktığında, paranız tükenme noktasına geldiğinde veya işe olan güveniniz kırıldığında yolun başında belirlediğiniz bu kutsal ‘’neden’’ sizi vazgeçmemeye ve gayret etmeye itecektir.

 

Yatırımcınızı iyi seçin.

Girişimci iseniz fikirlerinizi ve uygulamalarınızı finanse edecek bir yatırımcıya her zaman ihtiyacınız var demektir. Aile, melek yatırımcılar, arkadaşlar veya şirketler gibi yatırımcılar iş dünyasında sık başvurulan fon kaynaklarıdır. Durum böyle iken yatırımcınızı iyi seçmek size uzun vadede faydalı olacaktır. Çünkü yatırımcı fon sağladıktan sonra hukuksal anlaşmalar ile korunur ve istediğiniz zaman onu kovamazsınız. Bu yüzden yatırımcıyı iyi seçmek her zaman pozitif sonuçlar doğurur.

Ortaklarınızı iyi seçin.

Bir işe başladıktan sonra o işi kiminle yaptığınız çok önemlidir. Çünkü ortaklarınız ile sürekli beraber olacak, yoğun ilişkiler içerisinde bulunacak ve belki de ailenizden çok vakit geçireceksiniz. Durum böyle iken tüm beraber geçirilen süre boyunca ve verilen kararlarda uyumu sağlayabilmek için ortağınız ile ortak paydalarda buluşmanız gerekiyor.

 

Girişiminize yatırım almak başarılı olduğunuzun göstergesi değildir.

Yatırımcı, girişiminize fon sağladığı zaman başarılı hissetme ve yeterli olduğunu düşünme gibi bir yanılgıya düşmemelisiniz. Eğer bu yanılgıya düşerseniz rehavete kapılp iş hayatınızda hata yapabilirsiniz. Bunu önlemek için disiplinden asla taviz vermeyin.

Başarısız olursanız bunu sorun etmeyin.

Eğer şartlar sizi devam edemeyeceğiniz bir noktaya getirirse özeleştirinizi yapıp başarısızlığınızı kabul edin. Zamanında başarısızlığınızı kabul etmek sizi daha fazla zarara uğramaktan kurtarır.

27 Ağustos 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link