İşyerinde Yapılmaması Gereken 5 Davranış | devrediyorum.com

İşyerinde Yapılmaması Gereken 5 Davranış

İşyerinde Yapılmaması Gereken 5 Davranış

İşyerinde Yapılmaması Gereken 5 Davranış

İş hayatının kendine göre yazılı veya yazısız kuralları, bir kültürü ve ritüelleri yani bir işleyiş tarzı vardır. Bir işteki başarınız, sadece çalışmanıza veya zekânız ile belirlenmez. Dünyanın en bilge ve çalışkan insanı olsanız da mevcut işleyiş tarzına ayak uydurmaz iseniz orada tutunamazsınız. Ancak iyi bir çalışan olmasanız bile o işleyiş tarzına ayak uydurduğunuz zaman ömür boyu orada çalışabilirsiniz.

İş ortamında yapılan hatalar, neredeyse hiçbir zaman unutulmamaktır. Hele ki bazı davranışlar, kariyerinizin gidişatını kötü yönde bile etkileyebilir. Anlık öfkenize yenik düşüp söyleyeceğiniz bir kelime bile işinizin son bulmasına yol açabilir. İşyerinde yapılmaması gereken 5 davranışı sizler için derledik.

 

  • Sürekli moralsiz olmak

 

Eğer her gün iş yerinize sanki zorla getiriliyormuşçasına bir ruh haline sahipseniz ve bunu sürekli dışarı yansıtıyorsanız, kimse sizinle çalışmak istemez. İş yerinde sürekli yayacağınız negatif enerji, bir süre sonra herkesi rahatsız etmeye başlayacaktır. Patronunuzun da bunu fark etmesi ile işinizden olabilirsiniz.

 

  • Kulaklık takmadan yüksek sesle müzik dinlemek

 

İş hayatındaki en önemli yazısız kurallardan biri, belkide, müziğin dinlenemeyeceği, dinlense bile kulaklık ile dinlenmesi gerektiğidir. Kulaklıkla dinleseniz bile illâ ki şikayetçi olabilecek birileri çıkabilir. Ancak siz yine de yüksek sesle müzik dinlemeyin.

 

  • Her şeye muhalif olmak

 

Zıt fikirler her zaman insanların ufkunu genişletmiş ve farklı perspektiften bakmasına olanak sağlamıştır. Ancak denk geldiğiniz her sohbette, her tartışmada veya her fikre muhalif olursanız en sonunda birilerinin sinirlerini fena şekilde zıplatabilirsiniz. Bu durum ise ya iş arkadaşlarınızla olan muhabbetinizi ya da iş hayatınızın gidişatını kötü yönde etkiler.

 

  • Sürekli yalan söylemek

 

Sadece iş hayatınızda değil normal hayatta da yalan söylememek gerekir. Çalışma ofisi gibi her köşede kamera olan, tüm işlemlerinizi bilgisayar üzerinde yaptığınız bir ortamda yalan söylemek, elbette pek akıllıca olmayacaktır. Anı kurtarmak için yalanlar söyler iken işinizden olabilirsiniz.

 

  • İş yerinde bol bağırıp, çağırmalı şahsi telefon görüşmeleri yapmak

 

İş yerinin olmazsa olmaz tiplemelerinden biri de bağırıp çağırarak şahsi telefon görüşmesi yapan insanlardır. İş ile olsa bile katlanılmayacak bu görüşmelere katlanmak, çoğu insanın sinirlerini zıplatabilir. Eğer siz de iş yerinizde böyle görüşme yapan biri iseniz, bu alışkanlığınızı kısa süre içinde bırakmanızı tavsiye ediyoruz.

 

26 Ekim 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link