Devraldığınız İşletmeye Nasıl Müşteri Kazandırırsınız? | devrediyorum.com

Devraldığınız İşletmeye Nasıl Müşteri Kazandırırsınız?

Devraldığınız İşletmeye Nasıl Müşteri Kazandırırsınız?

 

Birikiminizi bir işletme devralarak değerlendirmek çok ideal bir tercihtir. Her ne kadar kulağa riskli gelse de işin aslı öyle değil. Bir işyerini devralırken mutlaka kafanızda o yerle ilgili belli fikirler vardır. Kafanızdaki fikirleri müşteri kazandıran fikirlerle birleştirdiğinizde uzun vadede sevilen bir işletmeye kavuşmuş olursunuz. İşte müşteri kazandıran taktikler;

Açılış etkinliği: Bir işyerini sessiz sedasız devralmak işyerinin olduğu çevrede hiçbir şey fark ettirmez. Bir yerin yeni bir sahibi varsa yeni bir soluk getirilmeli. Öncelikle mekânın eksiklikleri tamamlanmalı, gerekirse isim değişikliği yapılmalı, mekâna yeni bir hava getirilmeli. Tüm bunlardan sonra ise bir açılış yapmak, etrafa değişimi tanıtmak ve duyurmak önemlidir. Eskiden oradan memnun olmayan müşteriler dâhil yeni kişiler işletmeye şans vermeye başlar.

 

Reklam çalışmaları: Yeni bir işletmeyi devraldığınızda tek bir açılış ile yetinmek yanlış olur. Uzun vadede kendi reklamınızı yapmak için broşür bastırıp belli aralıklarla dağıtmalısınız. Yerel radyolar ve billboard afişleri yine reklam anlamında fark yaratan adımlar. Gıda sektörüne dair bir işletme devralmanız halinde tadım yaptırarak da tanıtım yapabilirsiniz. Örneğin çiğköftecilik işine adım attıysanız bir servis hazırlayarak komşu esnaflara tadım yapabilirsiniz.

 

İndirim fırsatları: Özel günler ülkemizdeki tüm ticari kuruluşlar için indirim günleri anlamına gelir. Anneler günü, babalar günü, sevgililer günü, kadınlar günü, milli bayramlar küçük büyük tüm işletmelerin, markaların müşterisiyle buluştuğu günlerdir. Sizler de böyle günleri es geçmeden indirime bağlı gelen satış avantajlarından yararlanabilirsiniz. Öte yandan yıl boyunca öğrencilere sembolik bir indirim sunarak, öğrencilerin kalbini kazanabilir, öğrenci kitlesi oluşturabilirsiniz.

 

Özel Kampanyalar: 1 alana 1 bedava kampanyası bugün hala cazibesini koruyan en işe yarar kampanyalardan biri. Ancak tek kampanya bu değil, işletmeler kendilerine özel kampanyalar oluşturarak hedef kitlesine seslenmeyi başarıyor. Kampanya yapan bir yere herkes gitmek ister, rekabet piyasasında öncelik kampanya yapan işletme olur. Sektör fark etmeksizin fiyatlarda yapılan kampanyalar, hediyeli ürün satışları daima cezp edicidir.

İş yeri devralmak çoğu zaman risk gibi görünse de aslında güzel taktikler ve sabırla istenilen satış rakamlarına ulaşmak mümkündür. Yeni bir piyasada kısa sürede tutunmak öyle kolay değil. Zamana bırakarak ve sıkı çalışarak iyi yerlere gelmek zor değil.

4 Aralık 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link