İşletmenin İlk Günü | devrediyorum.com

İşletmenin İlk Günü

İşletmenin İlk Günü

Çoğu zaman, işletmeye sahip olduktan bir süre sonra, işin başında bazı şeyleri farklı yapmış olmak dilenir. Daha sonra pişman olmamak için en başta işin nasıl olacağını planlamak ve bu plana uygun olarak hareket etmek gerekir. Bu planlamayı yaparken acele etmemek ve planlama için gerekli zamanı sabırla planlamaya ayırmak gerekir.

Yaptığınız planı uygulamak aceleci kararlar vermemenizi sağlar. Reklam sektörü, bütçenizi çok kolay aşabileceğiniz tehlikeli ve iyi düşünülmesi gereken bir sektördür. Televizyon ve radyo reklamları işletmenizi tanıtabileceğiniz ve büyük kitlelere ulaşabileceğiniz ideal alanlar gibi görünür. Ancak yeterli bütçeniz yok ise bu alanlarda reklam vermek finansal olarak sizi çok zor bir duruma sokacaktır. Bu alanlardaki reklamlardan gerekli ve istediğiniz geri dönüşleri alamadığınızı kısa sürede fark edeceksiniz. Yeni işletme sahipleri,ürünlerini veya hizmetlerini pazarlamanın yolunu ücretli reklamdan olduğunu düşünme eğilimindedir. Ancak ürünlerinizi veya hizmetinizi pazarlamanın başka yolları da mevcuttur.

İşletmenizi farklılaştırmak, insanların ilgisini çekebilecek yollara başvurmak, sosyal olup bulunduğunuz konumda tanınmak çoğu zaman ücretli reklamdan çok daha fazla yararlı olacaktır. Müşterileri dinlemek başarılı bir işletmenin en önemli şartlarındandır. Modern bir web sayfası ve sosyal medyanın aktif kullanılması, bu mecralarda insanlar ile iletişime geçilmesi size ücretli reklamdan daha fazla yarar sağlar. Pazarlama ve reklam bütçesini düzenlerken bunlar göz önünde tutulmalı ve çağa uygun hareket edilmelidir.

Fiyatlandırma önemlidir, herkes ürünün veya hizmetin hak ettiği ücreti ödemek ister.Üreticiler size fiyatlandırma konusunda rehberlik edebilir. Üreticilerin belirlediği fiyatlar size ürünlerinizin fiyatı konusunda yardımcı olacaktır. Bazı hizmetler ve ürünlere yüksek zamlar gerekirken bazılarına düşük zamlar yeterli olacaktır. Fiyatlandırmayı doğru yapmak gerekir. Fiyat ne çok düşük ne de çok yüksek olmamalıdır. Fiyatı düşürmek her zaman satışlarınızın artmasına sebep olmayabilir.

Yeni işletme kuran kişilerin genellikle evrak işleri konusunda pek tecrübeleri yoktur.  Bu kişiler işletmenin operasyonuna alışkınlardır ve başaracakları işler konusunda heyecanlıdırlar. Ancak işin hesap-kitap kısmı tam bir gizemdir. Bu konuda tecrübeli muhasebeci tutmak isinizi çok kolaylaştıracaktır. Muhasebecinizin bilgisine göre is yükünüzün azaldığını ve rahatladığınızı fark edeceksiniz. Muhasebeci gelir-gider durumunuzu, vergilendirme durumunu inceler ve sizin devlet nezdinde ceza-i müeyyide ile karşılaşmanızın önüne geçer. Başarılı işletme sahipleri kimler ile çalışacağını belirlerken uzun ve detaylı düşünmelidir. İşletmenin başarılı olabilmesi için zeki insanlarla beraber çalışmak çok önemlidir.

31 Mayıs 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link