İşletmelerde Lokasyonun Önemi | devrediyorum.com

İşletmelerde Lokasyonun Önemi

İşletmelerde Lokasyonun Önemi

İşletmelerde Lokasyonun Önemi

 

Mağazacılık sektörü, kafe ve restoran gibi gıda sektörüne hizmet eden işletmeler için lokasyon başarılı olmanın en önemli unsurudur. Birçok işletme sadece lokasyonu iyi olduğu için yüksek kâr elde ediyor. Kalite, hizmet, beklentileri karşılamak bir işletme için elbette önem teşkil ediyor ancak uzun vadede düşününce kötü bir lokasyon söz konusuysa ne yazık ki işletmelerin ömrü uzun olmuyor. Deneyimli iş insanları ve yatırımcılar, küçük veya büyük fark etmeksizin açılacak olan her dükkânın, mekânın bir potansiyeli olan konumda açılması gerektiğini öneriyor. Hiçbir şekilde öğrencinin bulunmadığı, insan trafiğinin bile az olduğu bir bölgede gidip kırtasiye açmak ne denli mantıklı? Değil. Aynı kırtasiyeyi bir okul yanında veya okula bağlantısı olan yolda hatta cadde üzerinde dahi açmak günlük ve aylık müthiş bir ciro getirir. Kötü konum fikir ne kadar iyi olursa olsun kötü sonuçlar doğurur, zarar ettirir.

İşletmenin ticari yaşamını sürdürebilmesinde lokasyon hayati önem taşıyor. Birçok genç ve heyecanlı girişimci mevkii kötü bile olsa fikirlerinin parlak ve etkili olduğunu savunup lokasyona rağmen başarılı olacağını belirtiyor. Ancak tecrübeler göstermiştir ki insanların sıklıkla gelip geçmediği yerlerde, caddelerde yaşanılan yoğunluğun olmadığı alanlarda ticari yaşam kurmak çok ama çok zor. Ulusal çapta bir markaya sahip olan, şöhreti olan kuruluşlar bile bazen lokasyona yenik düşebiliyor. Elbette marka olmuş, belli bir imaj oluşturmuş yerler bazı durumlarda çok uzak veya ıssız dahi olsa müşteri kitlesi nedeniyle varlığını sürdürebiliyor. Ancak markalar bu duruma ulaşabilmek için ciddi bir PR çalışması yaptırıyor.

Gıda sektöründe hizmet veren ve vermeyi düşünenler alışveriş merkezleri, lise – üniversite gibi eğitim ve yurt yakınlarında, işlek caddelerde, hedef kitlenin yoğun olduğu bölgelerde mekân açarak ivme kazanıyor. Öğrencilerin, belli meslek gruplarının ve çalışanların olduğu her yer sirkülâsyonun olduğu yerlerdir. Başarıyı sağlamak, istenilen noktaya ulaşmak daha kolaydır. Lokasyonda elbette mekânın da önemi var. Örneğin lokasyonu iyi olan fakat mimari açıdan kötü durumda olan bir yer her zaman başarı getirmeyebilir. Lokasyonla beraber diğer detaylara da dikkat etmek gerekiyor.

16 Ekim 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link