İş Yerinde Yükselmenin Yolları | devrediyorum.com

İş Yerinde Yükselmenin Yolları

İş Yerinde Yükselmenin Yolları

 

Yıllarca emek verdiğiniz şirketinizde geleceğe dair bir kariyer yolculuğu planlamak, yükselmeyi hayal etmek en doğal hakkınız. Verilen emeklerin tek karşılığı bir maaş olmamalı bir noktadan sonra uzmanlaşmak, unvana kavuşmak olmalıdır. Elbette her şey planlandığı gibi olmuyor. Yöneticiyle yaşanılan sıkıntılar, çalışma arkadaşlarıyla ortaya çıkan uyumsuzluklar, çalışma şartları veya farklı sebepler kariyer yolculuğunu kötü etkileyebiliyor. Tecrübeli kişiler, hatta yöneticiler şirkette istenilen konuma gelmenin temel davranışlarla mümkün olduğunu söylüyor. Peki, kariyer planlamasında yükselmek için neler yapılabilir? İşte uzmanlardan öneriler;

Yüksek iletişim gücü: İletişim demek sadece etkili bir konuşma gücüne sahip olmak ya da iyi bir dinleyici olmak anlamına gelmiyor. Hem dinlemek hem konuşmak hem de bir topluluğa hitap etmek, empati kurabilmek, çok yönlü düşünebilmek iletişim gücü içerisinde yer alıyor. Yöneticiler böyle bir güve sahip kişiyi elbette faydalı kişiler olarak aklına not eder ve daima şans verir.

Yenilikçi görüşe sahip olmak: Çalıştığınız sektörle ilgili yenilikleri yakından takip etmeniz ve yenilikçi fikirler önermeniz yöneticinizin ve ekip liderinizin hoşuna gider. İş dünyasında farklılığa açık olmak, yeni fikirler yaratmak her zaman aranılan bir şeydir.

Vizyon sahibi olmak: İşle ilgili geleceğe yönelik öngörülerde bulunmak, bu yönde iş hedefleri geliştirmek ve adım atmak yöneticilerin beğenisini toplarken aynı zamanda iş yerinde başarıyı yakalamanıza zemin oluşturur.

Kariyer görüşmesi yapmak: Kişisel bir kariyer planlamanız varsa eğer akıl danışmak, görüş almak ve bildirmek için arada sırada yöneticinizle bu konularda kısa sohbetler gerçekleştirmeniz hem terfi alma ihtimalinizi güçlendirir hem de yöneticinizin sizin hakkındaki görüşleri güçlenir.

Pozitif ve çözümcü yaklaşım: Bir sorun karşısında umutsuzluğa kapılmak yerine pozitif yaklaşım sergilemek ve sorunu çözmeye dair yollar aramak aranılan yöneticilik özelliklerinden biridir. Bu konudaki pozitif ruhunuzu ve çözümsel tavrınızı daima korumalısınız.

Kaliteli yaşam: İş ve özel yaşam birbirinden bağımsız olmalıdır. İşinde ve sosyal yaşamında sorumluluk sahibi olmak, ideal bir yaşam çerçevesi çizmek yöneticilerin uzun yıllar beraber çalışmak isteyeceği kişi profilini oluşturuyor. Hayatın her alanında sorumluluk sahibi olmak şirketteki yükselmeyi olumlu etkiliyor.

29 Kasım 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link