İş Yeri Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler | devrediyorum.com

İş Yeri Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş Yeri Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş Yeri Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

İş yeri açarken dikkat edilmesi gerekenleri anlatacağımız bu yazımızda bir iş yeri açma kararının verilme süreci, yatırım, sektör ve maliyet gibi bilgileri sizlerle paylaşacağız. Genel olarak hızlı bir şekilde verilen iş yeri açma kararlarından sonra uygulamaya sokulan girişimler kısa sürelerde olumsuz sonuçlar vermekte ve kapatılmaktadır. Peki günümüzde yeni bir iş yeri açarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 

İş Yeri Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Karar Süreci

 

Yeni bir iş yeri açmadan önce özellikle faaliyet göstermek istediğiniz sektörde detaylı bir araştırma yapın. Yapacağınız bu araştırma sürecinde hangi sektörün daha çok verim elde ettiğini, kazanç farklarını, müşteri portföyünü araştırın. Yaptığınız bu araştırmalar sonrasında kendi faaliyet göstermek istediğiniz sektörle diğer sektörleri karşılaştırın. Yapacağınız karşılaştırma sonucunda ortaya çıkan verileri değerlendirerek karar sürecinizi hızlandırın veya yavaşlatın.

 

Her zaman temkinli davranarak iflas olasılığınızı düşürebilir ve yeni başlayacağınız girişiminizde kısa sürede büyüyebilirsiniz.

 

Fizibilite Çalışmaları Yapın

İş yeri açarken dikkat edilmesi gerekenlerde bir başka unsur fizibilite çalışmalarıdır. İş yeri açmak isteyen kişinin yapacağı fizibilite çalışması karar verme sürecinde oldukça etkili bir husustur. Bir iş yeri açmadan önce, iş yerinizi hayata sokacağınız bölgede bir pazar araştırması yapın.

 

  1. Aynı hizmeti veren kaç farklı şirket veya girişim bölgede faaliyet gösteriyor
  2. Faaliyet gösteren işletmeler nasıl ürünlerin satışını gerçekleştiriyor?
  3. Satışlar için ürün çeşitliliği ne kadar fazla?
  4. Bölgedeki insan profili nasıl?

 

gibi sorulara yanıt vererek sizlerde basit bir şekilde fizibilite çalışması yapabilirsiniz. İstediğiniz takdirde profesyonel bir fizibilite çalışması yapmak için alanında uzmanlaşmış kişilerle çalışabilirsiniz.

 

Sermayeye Önem Verin

 

İş yeri açarken dikkat edilmesi gerekenlerde en önemli unsurlardan biri sermayedir. Kişiler açmak istedikleri işletme için ne kadar gider harcayacaklarını, olası giderleri ve mal alımını göz önünde bulundurarak bir plan oluşturmalıdır. Kişiler temkinli davranmak istedikleri takdirde, iş yerlerinin ilk aylarda beklenen satışı gerçekleştirmeme olasılığını da düşünmelidir. Bunun için yapacağınız sermaye planına 6 aylık kira ve personel giderlerinizi, 6 aylık mal alım giderlerinizi göz önünde bulundurarak bir sermaye planı oluşturun.

 

 

Bankalarla Anlaşma Yapın

 

Bankalarla anlaşma yapılması bir iş yeri için en önemli hususlardır. Çünkü iş yeriniz büyümeye başladığı ana kadar bankalardan alabileceğiniz destekler sizlerin rahatlamasına olanak sağlayacaktır. Bu yüzden bölgenizde bulunan bankaların ticari müşteri temsilcileriyle görüşerek bilgi almanız bankanın hangi olanaklarından yararlanacağınızı size göstermektedir. Bu bankalar arasından size en kolay destek vereceğini gösteren ve imkanları en yüksek düzeyde olan bir banka ile çalışmanız her zaman kazanmanızı sağlayacaktır.

 

İşyeri Dizaynına Önem Verin

 

Bir işyerinde müşterinin kafasındakine en hızlı şekilde ulaşması potansiyel müşteri adayının müşteriye dönüşmesine olanak sağlamaktadır. İş yerinizin dekorunu ve renklerini seçerken müşterilerinizde mutluluk hissi uyandıracak soft renkleri tercih ettiğiniz takdirde müşterilerinizin mutlu olma ihtimali artacaktır.

 

İş yerinizde sağlayacağınız kolaylıklar ise müşterileriniz sürekli müşterilere dönüşmesine olanak sağlayacak ve yeni başladığınız işinizde kısa sürelerde büyümenize olanak tanıyacaktır.

 

Çalışanlarınıza Önem Verin

 

Bir iş yerini yukarıda bahsettiğimiz her şey ayakta tutuyor gibi görünse de bir iş yeri açarken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli unsur çalışanlardır. Çünkü bünyenizde işe alacağınız personelleriniz potansiyel müşterilerin müşteriye dönüşmesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra cana yakın ve müşteri ile iletişimi iyi olan personeller ise müşterilerinizin sürekli müşterilere dönüşmesinde etkili olacaklardır. Bu yüzden çalışanlarınıza verdiğiniz önem iş yerinizin performansını ve sürdürebilirliğini arttıracak, kısa sürelerde büyümenizi sağlayacaktır.

8 Ekim 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link