İş Motivasyonunu Arttırmak İçin Ne Yapmalısınız? | devrediyorum.com

İş Motivasyonunu Arttırmak İçin Ne Yapmalısınız?

İş Motivasyonunu Arttırmak İçin Ne Yapmalısınız?

Çalışanların işyerindeki en büyük dertlerinden biri iş motivasyonlarının düşük olmasıdır. Düşük iş motivasyonu, çalışanların verimliliğini ve üretkenliğini düşürür. Bunun sonucunda çalışanlar yaptıkları işten zevk almamaya başlar ve mesainin bir an önce bitmesini isterler.

Kendi iş motivasyonunuzu yükseltmenin birçok yolu mevcuttur. Motivasyonunuzu yükselterek yaptığınız işten zevk alabilir ve gününüzün daha keyifli geçmesini sağlayabilirsiniz. Aşağıda sayacağımız yöntemleri uygulayarak kendi iş motivasyonunuzu arttırabilirsiniz.

Güne işinizin en keyifli kısmı ile başlayın.

İşinizi belli kısımlara ayırıp, güne en keyif aldığınız kısım ile başlamak gününüzün güzel geçmesini sağlayacaktır. Bu sayede her sabah işe zorla değil, severek ve isteyerek gideceksiniz.

İş ortamınızı severek çalışacağınız bir yer haline getirin.

Ofisteki iş alanınıza veya masanıza kendinize ait sevdiğiniz objeler yerleştirin. Gün içinde masa başında çalışırken kafanızı kaldırıp bu objeleri görmek sizi gülümsetir ve kendinize özgü bir alan oluşturur.

Sorunların gününüzü mahvetmesine izin vermeyin.

Gün içerisinde yaşanan bir olay moralinizi bozsa bile buna takılıp kalmayın. Eğer takılıp kalırsanız; yaşanan olay, tüm gününüzün kötü geçmesine sebep olacaktır. Bu da iş motivasyonunuzu hayli hayli düşürecektir.

Bilgi, deneyim ve yeteneklerinizi geliştirin.

İnsanın bildiği, deneyim ve yeteneklerine uygun bir işte çalışması motivasyon açısından çok önemli bir etkendir. Eğer bilgi, deneyim ve yeteneklerinize uygun bir işte çalışmıyorsanız, bu özelliklerinizi işe göre geliştirin. Böylece kendi iş motivasyonunuz da artacaktır.

Kendi sorumluluklarınızın farkında olun.

Günümüz iş yerlerinde olan bitenden başkasını sorumlu tutmak, oldukça yaygın bir tutumdur. Böyle davranmak yerine kendi sorumluluklarınızın farkına varırsanız iş motivasyonunuz da bir o kadar artar.

Kişisel vizyonunuzu oluşturun.

Hayattan, insanlardan ve kendinizden beklentilerinizi gözlemleyin. Nasıl bir hayat yaşamak istediğinizi veya nasıl biri olmak istediğinizi belirleyin. Hayatınızı akışına bırakmak yerine yönlendirin. Oluşturacağınız vizyonunuz ile sadece günü akşam etmeyi değil geleceği planlayın.

 

İş yerinizde, takım içerisindeki yerinizi gözden geçirin.

İş yerinde istemediğiniz bir pozisyonda çalışıyor olmak iş motivasyonunuzu oldukça olumsuz etkileyebilir. Ancak bu durumu değiştirmek sizin ellerinizde. Anında gerçekleşmeyecek bir değişim olsada, pozisyonunuzu değiştirmek için en doğru zamanı akıllı hamleler ile kollayın.

17 Ağustos 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link