İnsanlara ‘’Evet’’ Dedirtmenin Yolları | devrediyorum.com

İnsanlara ‘’Evet’’ Dedirtmenin Yolları

İnsanlara ‘’Evet’’ Dedirtmenin Yolları

İnsanlara ‘’Evet’’ Dedirtmenin Yolları

Başkalarını ikna edebilme yeteneği, hayatınız boyunca her alanda kullanabileceğiniz önemli bir yetenektir. İş hayatınızda, liderliğinize başkalarını ikna etmek ve büyük satışlar yapabilmek iş hayatınız boyunca size büyük başarılar getirecek şeylerdir. Kişisel hayatınızda ise aileniz ve arkadaşlarınız ile iyi ilişkiler kurmak sizi her zaman mutlu edecektir. Bunların temeli ise insanlara ‘’evet’’ dedirtip kendi düşüncelerinizle aynı düşünmeye ikna edebilmektir. İnsanlara evet dedirtmek düşündüğünüz kadar zor değil. Aşağıda sayacağımız yollar ile insanları ikna edebilir ve çoğu konuda ‘’evet’’ dedirtebilirsiniz.

İstekleriniz konusunda çekinmeyin.

 

İsteklerinizde net olmanız sizin için her zaman en iyisi olacaktır. İsteğinizi konuşmanın sonuna saklamak yerine konuşmanın başında belirtirseniz, bu isteğin yerine gelme ihtimali artacaktır.

İstekte bulunurken doğru kelimeleri kullanın.

Karşı tarafa istekte bulunacağınız zaman alakasız veya karşı tarafı itici kelimeler yerine güzel bir üslupla doğru kelimeleri seçerseniz bu durum karşı tarafın olumlu bir geri dönüş yapma ihtimalini arttıracaktır. Yapılan araştırmalar dilin istekler konusundaki önemini kanıtlamıştır. Örneğin biri isteğinize ‘’ilgilenmiyorum.’’ Diye cevap verirse ona farklı alternatifler sunun.

Karşı tarafa her zaman ‘’hayır’’ diyebileceğini hatırlatın.

İnsanlara isteklerinizi sunduğunuzda, buna ‘’evet’’ demenin bir zorunluluk olmadığını ve karar vermenin onların inisiyatifinde olduklarını hatırlatın. Fransa’da gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda, insanlara ‘’hayır’’ diyebileceği de hatırlatıldığı zaman bu yol vesilesiyle bir rica sunulduğu zaman, karşı tarafın büyük oranda olumlu dönüş yaptığı kanıtlanmıştır.

İnsanlarda oluşan suçluluk duygusunu kendi lehinize kullanın.

Stanford Üniversitesi’nde gerçekleştirilen araştırmalara göre, insanların aynı kişiyi tekrar tekrar reddettiklerinde rahatsızlık duydukları kanıtlanmıştır. Bu araştırmanın sonucundan yola çıkarsak, eğer karşı taraf sizin isteğinizi bir defa reddetmişse bundan suçluluk duygusu duyabilir. Bu suçluluk duygusunu lehinize çevirmek ise tamamen sizin ellerinizde. İsteğinizi karşı tarafa 2. Defa ilettiğiniz zaman kabul etme ihtimali daha yüksek olacaktır.

Karşınızdaki kişinin de ‘’evet’’ dediği zaman ne kazanacağını anlatın.

    

Yapılan araştırmalar sonucunda, istekte bulunurken karşı tarafın da neler kazanacağına odaklanılırsa, karşı tarafın da bu isteğe karşı hevesleneceği ve kabul edebileceği kanıtlanmıştır.

 

 

15 Eylül 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link