Influencer Nedir? Nasıl Olunur? | devrediyorum.com

Influencer Nedir? Nasıl Olunur?

Influencer Nedir? Nasıl Olunur?

 

Influencer en basit ve kısa tanımı ile bir ürün ya da hizmeti etkili şekilde hedef kitleye doğal yöntemlerle tanıtan kişi anlamına gelir. Daha detaylı bir tanımda ise, influencer; sosyal medya ve dijital mecralardaki diğer kanallar aracılığıyla ürün ve hizmetlere dair yaşanılan deneyimleri hedef kitleyi etkileyecek, ürüne yönlendirecek, satışa ikna edecek yöntemlerle belli bir pazarlama taktiği ile sunmak anlamına geliyor. Instagram ve Youtube bu anlamda en çok kullanılan iki ana mecra. Sosyal medya fenomenleri, firmalarla ücretli işbirlikleri yaparak ürün ve hizmetleri bizatihi deneyimleyerek kişilere tanıtıyor. Örneğin bir tur şirketi tatil paketlerini, rotalarını tanıtmak için klasik bir reklam yerine hedef kitlesi olan gezgin hesaplarla anlaşarak firmasını, tatil ürünlerini tanıtmayı tercih ediyor.

Influencer dediğimiz kişiler sosyal medyada ün kazanmış kişiler olabileceği gibi şarkıcı, oyuncu, iş adamı, girişimci, sporcu gibi tanınmış kişiler de olabiliyor. Markalar işbirliğinde genellikle kitleler üzerinde etkili kişileri tercih ediyor. Influencer olmak için etkili bir sosyal medya kitlesine sahip olmak belki de yazılı olmayan ilk şarttır. Düzenli içerik paylaşımı, kaliteli görsel ve metin yayını, güncellik, üslup aranılan özellikler arasında yer alıyor. Sosyal medyada ciddi bir kitle yakalamak için sürekli aktif ve kaliteli paylaşımlar yapıp “organik” yani satın alınmayan, doğal, kişilerin bizzat isteyerek o hesabı takip etmesi önemlidir. Freelance şekilde influencer olan, markalarla çalışan kişiler olduğu gibi bu işi kurumsal bir ajans bünyesinde de yapan birçok influencer bulunuyor.

Influencer Nelere Dikkat Etmeli?

Doğallık: Influencer ne tanıtıyor olursa olsun doğallık her zaman önemlidir. Yapmacık hareketler ya da o ürünü / hizmeti sırf işbirliği amacı ile tanıttığını belli etmek istenilen bir durum değil. Doğal olmak çok kişiye ulaşmadaki en büyük unsur!

Özgünlük: Bir başkasının yaptığı fotoğraf – video – metin paylaşımının aynısını ya da benzerini yapmak özgünlüğü kaybettirir. Markalar, influencer ile çalışırken benzersiz yeni şeyler görmek istiyor. Dahası takipçiler de özgünlüğe önem veriyor.

Yenilikçi ve ilgili: Influencer sadece belli bir ücret karşılığında ürünü / hizmeti tanıtıp geri çekilmemelidir. Tanıttığı şey hakkında bilgi sahibi olması, ilgi göstermesi daha etkili sonuçlar verir. Ayrıca yeniliklere açık, trendleri takip ediyor olması güzel dönüşler alınmasında etkilidir.

2 Şubat 2019 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link