IKEA’yı Kuran Ingvar Kamprad’ın Öyküsü | devrediyorum.com

IKEA’yı Kuran Ingvar Kamprad’ın Öyküsü

IKEA’yı Kuran Ingvar Kamprad’ın Öyküsü

17 Yaşında İken IKEA’yı Kuran Ingvar Kamprad’ın Öyküsü

IKEA günümüzde dünya üzerindeki en popüler ve en güçlü markalarından biridir. Ancak bu markanın arkasında bir şirketler birliği yok. Hatta IKEA bugüne dek hisse de satmadı. Bu başarının sebebi ise IKEA’nın kurucusu olan Ingvar Kamprad’ın vizyonu ve vermiş olduğu doğru kararlar. Kararlarından hep başarılara ulaşan Kampard’ın hayatı tüm girişimcilere örnek olacak şekilde.

Ingvar Kamprad’ın çocukluğu

IKEA’nın Kurucusu Ingvar Kamprad, 30 Mart 1926 tarihinde İsveç’te bulunan Smalandiya kentinde doğdu. Kamprad, henüz 7 yaşındayken ilk parasını kazandı. Bu küçük yaşında toplu şekilde kibrit alıp, kibritin maliyetinin üzerine kâr payını koyup bunları teker teker sattı. Kamprad, 10 yaşına geldiği zaman ise kalem, yılbaşı süsleri ve kolye gibi çeşitli ürünleri de topluca şehirden alıp çiftlik evlerinin bulunduğu küçük kasabalarda kâr ile satmaya başladı. Gelecekte yapacaklarının sinyallerini daha küçük yaşlardan itibaren veriyordu. Girişimcilik ruhu ise daha çocukluktan başlamıştı.

IKEA’nın kuruluşu

Kamprad, 17 yaşına geldiği dönemde ise konuşma bozukluğu olmasına rağmen önemli başarılar elde etti. Bunun üzerine babasından bu başarısı için hediye değil, nakit para istedi. Babasının kabul etmesi üzerine Kamprad, 1943 senesinde bu para ve çocukluğundan beri biriktirdiği para ile IKEA’yı kurdu. IKEA ismi ise Ingvard Kamprad’ın baş harflerinden ve doğup büyüdüğü Elmtaryd ve Agunnaryd’ın baş harflerinden gelmektedir. IKEA ilk kurulduğu zamanlarda iğneden ipliğe her şey satılmaktaydı. Ancak esas talep kalemlere yönelikti. Hatta Kamprad, o zamanlar 63 dolar kredi çekip Paris’ten 500 adet kalem sipariş etmiştir. Çektiği bu krediyi de; ‘’Hayatımın ilk ve son banka kredisi’’ olarak tanımlamıştır. Ardından mağazaya az sayıda getirttiği mobilyaların hızla tükendiğini fark etmiştir. Bunu fark etmesi üzerine mobilya satışına ağırlık veren Kamprad, ilk mobilya ürünlerinin satıldığı IKEA’yı Almhult şehrinde kurmuştur. Aynı piyasada bulunan rakiplerden ve bunun sonucunda tedarikçilerin boykotu sebebi ile 1955 senesinde IKEA kendi mobilyalarını tasarlamaya ve dizayn etmeye başladı.

Parça mobilya uygulamasının başlaması

1956 senesine gelindiğinde IKEA’nın sahibi Kamprad, günümüzde de IKEA’yı diğer rakiplerinden ayıran en önemli özelliği olan ‘’parça mobilya’’ uygulamasını başlattı. Kamprad’ın yarattığı bu uygulama hem mobilya sektöründe yenilik yarattı hem de IKEA’nın maliyetlerini oldukça düşürdü. İnsanlar artık hazır mobilyalar değil, mobilya haline dönüşebilen parçalar alacaklardı. IKEA’nın merkezi başlarda İsveç’teydi. Ancak hükümetin aşırı vergi politikaları sonucu IKEA merkezini Danimarka’ya taşımış, ardından da Hollanda’ya taşımıştır.

IKEA’nın Kurucusu Ingvar Kamprad’ın Tutumluluğu

IKEA’nın sahibi Kamprad, tasarruf etmek için saçlarını gelişmekte olan ülkelerde kestiriyor. 2016 yılında verdiği bir röportajda son olarak Vietnam’da berbere gittiğini söylemişti. Berber kuralını, bir defaya mahsus, 2008 yılında Hollanda’da bozmuş. Bir davete gitmek için 22 euro tutarındaki faturayı ödemek zorunda kalmış. Kamprad kıyafet konusunda da oldukça tutumlu. Bit pazarından, ikinci el kıyafetler alarak gardrobunun büyük bir kısmını oluşturuyor. Yıllardır aynı cüzdanı, saati kullanmaktan ise hiç çekinmiyor. Bu tarz ürünlerin birer amaç değil araç olduğunu düşünerek gösterişini yapmayı anlamsız buluyor. Dünyadaki en zengin insanlardan biri olmasına karşın seyahatlerini ucuz hava yollarının ekonomi sınıfında yapıyor. Araba konusunda aşırı mütevazı bir seçimi var. 1993 model steyşın vagon Volvo 240 marka otomobilini 20 yılı aşkın bir süredir kullanmaya devam ediyor. Ev için erzak alışverişini yaparken marketlerin indirim günlerini takip ediyor, kampanyalı malları tercih ediyor ve birkaç liralık da olsa avantaj sağlayan mağaza kartlarını kullanıyor.

IKEA’nın sahibi Kamprad yaşına rağmen son günlerine kadar şirketi kendi yönetmeye devam etmiştir. Ingvar Kamprad 91 yaşındayken, bu yılın başında, hayata gözlerini yumdu. Hayata veda ettiğinde arkasında 41 milyar dolar servet ve başarılarla dolu uzun bir ömür bırakmıştır.

28 Ağustos 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link