Halka Arz Avantajlı Mıdır? | devrediyorum.com

Halka Arz Avantajlı Mıdır?

Halka Arz Avantajlı Mıdır?

 

Halka arza açılmanın anlamını bilmek için biraz şirketlere dair bilgi sahibi olmak gerekir. Türk Ticaret Kanunu’na göre yalnızca tüzel kişiliğe sahip olan ve asgari 50.000 TL sermaye ile kurulmuş olan anonim şirketler halka arza gidebilir.

Peki, halka arz nedir?

Şirketler iki şekilde sermaye elde ederler: Ya ortakları sermaye getirir ya da halka arza giderek hisse senedi ihraç ederler. Bu hisse senetleri borsada alınıp satılır. Hisse senetlerinin fiyatları ise şirketin borsadaki değerine bağlı olarak değişir.

Halka arz sürecinde neler olur?

Bir şirket halka arza gitmeye karar verdiğinde bir aracı kurum ile anlaşır. Bu aracı kurumlar genellikle yatırım bankalarıdır. Halka arza kararı şirketin hisselerini elinde bulunduran ortaklar karar verir. Hisse payı en büyük olan ortak söz hakkı en çok olan ortaktır.

Halka arz her şirket için başarı ile sonuçlanmaz. Halka arzın olumlu bir şekilde sonuçlanabilmesi için şirketin iyi finanse edilmiş olması, iyi yapılanmış olması ve nakit akışlarının güçlü olması gerekir. Halka arzdan başarılı bir şekilde geçememiş olan bir şirketin hisse senetleri borsada alınıp satılamaz.

Halka arz avantajlı mıdır?

 

Şirketler yatırımlarını arttırabilmeleri için daha çok para ihtiyaç duyarlar. Bir şirket borç ve özkaynaklar ile finanse edilir. Borç, üçüncü şahıs ve kurumlardan elde edilen, maliyeti faiz olan paradır. Özkaynaklar ise şirket ortaklarının getirdiği paradır; maliyeti ise ortakların beklentisi içerisine girdiği beklenen getiri, başka bir deyişle kar payıdır. Şirketi borç ağırlıklı finanse etmek, özkaynak ağırlıklı finanse etmekten daha ucuzdur. Çünkü borç maliyetleri, özkaynak maliyetlerinden daha düşüktür. Ancak borç, geri ödenmesi gereken bir para olduğu için risklidir. Borcun vadesi arttıkça taşıdığı geri ödeyememe riski de atar. Bu nedenle özkaynak finansmanı kullanmaya gidilir. Eğer şirket ortakları kendileri nakdi ya da ayni sermaye ile özkaynakları arttıramıyorlarsa; halka arza gidilir. Eğer iyi yapılanmış bir şirketse, halka arz oldukça avantajlıdır. Çünkü hiç tanımadığını insanlar şirketinizin değerleneceğini düşünerek hisse senetlerini satın alarak şirketinize bir nevi ortak olurlar, şirket değerlendiğinde, haliyle hisse senetlerinin fiyatı artar ve yatırımcılar hisse senetlerini satarak kar elde ederler. Bu süreç boyunca da şirketinizin finansmanın katkı sağlamış olurlar.

15 Ocak 2019 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link