Güvenli Borsa Yatırımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler | devrediyorum.com

Güvenli Borsa Yatırımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güvenli Borsa Yatırımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Para ile oynuyorsanız, dikkatli olmalısınız. Tüm borsa yatırımcılarının bilinçli bir şekilde hareket etmesi gerekir. Sadece para kazanmaya odaklanıp diğer noktaları es geçerseniz başarısızlığa uğrayabilirsiniz. Yaptığınız işlemlerin ne anlama geldiğini bilerek hareket etmeli, bilinçli davranmalısınız.

Bu yazımızda güvenli şekilde borsa yatırımı yapabilmeniz için dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsedeceğiz.

  • Finansal okuryazarlığınızı geliştirin.

Borsa ve finans alanında kendinizi geliştirin. Sahip olduğunuz borsa ve finans bilgilerini gözden geçirin. Eksiklerinizin neler olduğunu belirleyin ve bu eksiklerinizi tamamlamak için çaba gösterin. Birçok ekonomi bloğundan ya da temel finans kitaplarından yardım alabilirsiniz. Hatta cep telefonunuza finans ile ilgili uygulamalar indirerek kendinizi bu alanda daha dinamik tutabilirsiniz.

  • Uzun vadeli yatırımlara yönelin.

Uzun vadeli yatırımlar, kısa vadeli yatırımlardan daha çok kazanç getirir. Çünkü kısa vadede risk daha yüksektir. Kısa vadeli yatırım yapmak güçlü deneyim isteyen bir iştir. Uzun vadede fiyatlar daha belirgin çizgilerde ilerler, tahmin yapabilmek daha kolaydır. Ancak kısa vadede ne olacağını kestirmek daha zordur.

  • Başlangıç için küçük adımlar atın.

Eğer borsaya yeni başladıysanız büyük paralar yerine küçük paralarda oynayın. Küçük adımlarla ilerleyip birden çok yatırım aracına az az yatırım yaparak bir anda tüm paranızı kaybetme riskinden kaçınmış ve sermayenizi korumuş olursunuz. Planlı ve temkinli şekilde işlem yaparak daha çok kazanç elde edebilirsiniz.

  • Çeşitlendirilmiş bir portföye yatırım yapın.

Tek bir yatırım aracına yatırım yapmaktan kaçının. Bunun yerine çeşitlendirilmiş bir portföy sahibi olun. Tek bir yatırım aracına bütün yatırım sermayenizi yatırdığınız zaman daha çok risk almış olursunuz. Daha çok zarara uğrama ihtimaliniz vardır. Ancak birden çok yatırım aracına yatırım yaparak riskinizi azaltabilirsiniz. Bu durum size bir nevi telafi etme şansı tanımış olur.

  • Bazı zamanlar ara verin.

Her şey çok iyi giderken bir anda işler kötü gitmeye başlayabilir. Daha da kötüsü işlerin kötüye gitme süreci uzun sürebilir. Böyle durumlarda borsa oynamaya ara verin. Biraz sakince düşünün. Nerede hata yaptığınızı görün. Hareketlerinizi iyi analiz edip, ondan sonra devam edin.

27 Şubat 2019 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link