Girişiminizin Nakit Akışını İyileştirmenin Yolları | devrediyorum.com

Girişiminizin Nakit Akışını İyileştirmenin Yolları

Girişiminizin Nakit Akışını İyileştirmenin Yolları

 

Elinizde ne kadar iyi bir girişim fikriniz olursa olsun, başlangıç aşamasında ihtiyacını olan en önemli şey nakit akışıdır.

Nakit akışı, elinizde nakit para olması ve borçlarınızı vadesinde ödeyebilme gücünüz işletmenizi ayakta tutabilmeniz için çok önemlidir. Müşterilerinize devamlı kredili satış yaptığınızda, kendi borçlarınızı vadesinde ödeyemediğinizde olacakları bir düşünün… Nakit döngü süreniz ne kadar kısa olursa, sizin işletmeniz için daha iyi olacaktır. İşte girişiminiz için nakit akışınızı iyileştirmenin yolları…

  • Faturaları zamanında kesin.

Fatura kesilmezse müşteri ödeme yapamaz. Fatura kesmek için ayın belli bir günün ayırın. Böylelikle alacaklarınız da sekteye uğramamış olur.

  • Çevik ve esnek olun.

Her zaman belli bir hata için pay bırakın. Mesela alacaklarınızı tahsil edemediğinizde ne olacağını düşünün ve böylesi bir duruma hazırlıklı olun. Müşterilerden paranızı alamadığınızda nakit akışınız sekteye uğrayacaktır. Likiditenizin daha az düşmesi için bir yerlerde nakit bulundurun. Ama unutmayın nakit bulundurmanın da maliyeti vardır! Dengeyi iyi kurun.

  • Nakit ödeme almayı cazip hale getirin.

Nakit satış, her zaman kredili satıştan daha avantajlıdır. Müşterileriniz için nakit alışveriş yapmayı daha cazip hale getirebilirsiniz. Örneğin nakit satışta indirim yapabilir ya da çeşitli kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Böylelikle elinizdeki nakdi attırarak nakit akışınızı daha iyi hale getirebilir, acil nakit çıkışı gerektiren durumlarla karşılaştığınızda daha az sıkıntı yaşayabilirsiniz.

  • Giderlerinizi gözden geçirin.

Nakit akışı çift yönlüdür: Nakit girişi ve nakit çıkışı. Elde ettiğiniz gelir ve karlar kadar katlandığınız giderler ve zararlar da önemlidir. Nelere nasıl para harcadığınızı gözden geçirin. Sizin için masraf niteliğinde olan giderlerden kaçının. Örneğin enerji konusunda tasarrufa gidin. Hem cebinizi hem de doğayı koruyun.

  • Proaktif olun.

Müşterilerinize ödeme yapmaları için belli bir vade tanıyın. Ancak belirlediğiniz bu vade içerisinde alacağınız için müşteriye başvuramayacağınızın bilincinde olun. Ancak alacağınızın vadesi geldiğinde müşteri hala ödeme yapmamışsa bu aşamada proaktif olun. Bu durumla karşılaşabileceğinizi önceden biliyordunuz. Müşterinin ödeme yapması için çoğu zaman bir telefon konuşması ya da bir mail etkili olabilir. Ancak üslubunuza dikkat edin, suçlayıcı ve sert olmaktan kaçının.

Nakit akışı, işletmeler için çok önemli bir konudur. Eğer bahsettiğimiz konulara dikkat ederseniz, işletmenizin nakit akışını çok daha iyi hale getirebilir ve likidite sorunlarınızı azaltabilirsiniz.

20 Aralık 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link