Girişimin Büyüme Sürecindeki 4 Hayati Aşama | devrediyorum.com

Girişimin Büyüme Sürecindeki 4 Hayati Aşama

Girişimin Büyüme Sürecindeki 4 Hayati Aşama

 

Başarılı bir girişimci olabilmek için girişiminizin ihtiyaçlarını iyi bilmelisiniz. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda hareket ederek girişimizi büyüme sürecinde iyi yönetebilirsiniz.

İşte büyüme sürecinde girişimlerin dört kritik aşaması…

  • Fikri değerlendirme

Fikriniz gerçekten hayata geçecek kadar önemli mi? Siz bu fikri ne derecede hayata geçirebileceksiniz. Bu aşamada girişiminizi her açıdan değerlendirmelisiniz. Eğer bir ürün üretecekseniz, bir prototip hazırlayacak kullanıcılarının değerlendirmesine sunmalısınız. Aldığınız cevaplar sizin girişiminiz için büyük önem taşıyacaktır.

Bu aşamada birçok yatırım ve proje danışmanından yardım alabilirsiniz. Bulunduğunuz sektörde uzun yıllar boyunca çalışmış tanıdıklarınızdan da tecrübelerini aktarmalarını isteyebilirsiniz.

  • Başlangıç yatırımı

Girişim fikrinizi enine boyuna tartışıp ,projenizi en iyi hale taşıdıktan sonra başlangıç yatırımı için yatırımcı aramaya başlayacaksınız. Başlangıç yatırımını ya kendi cebinizden finanse edeceksiniz, ya da melek yatırımcı, risk sermayedar ya da bağımsız yatırımcılar, kitle fonları bulacaksınız, ya da aile ve arkadaş çevrenizden size yatırımcı olmalarını rica edeceksiniz.

Başlangıç yatırımınızı güven altına aldıktan sonra artık işlere başlayabilirsiniz!

  • Büyüme

İşletmeler, sürekliliklerinin sonsuz olacakları varsayımı ile kurulurlar. Hiç kimse nasıl olsa iki sene sonra kapatırım diye dükkan açmaz. Eğer proje tipli bir girişiminiz yoksa ve bir işletme kuruyorsanız siz de bu varsayımla, olumlu yönde hareket etmelisiniz. Her işletmenin bir ürün hayat eğrisi vardır. Çıkardığınız ürünlerin bir anda piyasayı kırıp geçirmesini bekleyemezsiniz. Bu çok nadir olan bir durumdur. Başlangıç ve ardından büyüme süreci sabır isteyen süreçlerdir. Bu süreçte ürünü piyasaya tutundurmaya çalışmalısınız.

Aynı zamanda işletme içi ve işletme dışı ilişkileri bu süreçte iyi yönetmelisiniz. İşletmenizin nakit akışını iyi derece tutarken, aynı zamanda pazarlama ve müşteri ilişkilerini de pozitif olarak geliştirmelisiniz. Girişiminizde yanınızda olacak iş arkadaşlarınız da çok önemlidir. Onları seçerken çok dikkatli olmalı ve verimliliğinizi olumsuz etkileyecek insanlardan / çalışanlardan uzak durmalısınız.

  • Ölçeklendirme ve kuruluş işlemlerini tamamlama

Bu aşama, girişiminizin artık tam olarak hayata geçtiği aşamadır. Bir önceki aşamada bahsettiğimiz pazarlama, finansman, insan kaynakları gibi işletme fonksiyonlarına daha fazla önem vermeniz gerekmektedir. Müşteri sizin velinimetinizdir, müşteri ilişkileri, ödemeler ve tahsilatlar sizin için artık çok daha önem taşımaktadır. Artık kuruluşunu tamamlamış bir işletme sahibisiniz. Verimliliğinizi yükseltmek ve kar elde etmek için elinizden geleni yapmalısınız!

19 Aralık 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link