Girişimcilikte Başarısız Olma Nedenleri | devrediyorum.com

Girişimcilikte Başarısız Olma Nedenleri

Girişimcilikte Başarısız Olma Nedenleri

 

Her yıl yüzlerce girişimcilik örneği sergileniyor, birçoğu başarı yakalayıp ödüllendiriliyor. Elbette her zaman başarılı girişimlere imza atılmıyor. Arada kötü sonuçlar doğuran, istenilen potansiyele ulaşamayan örnekler de oluyor. Bu örnekler aslında acemi kişiler için birer ders niteliğindedir. İşte girişimcilikte başarısızlık getiren yanlışlar;

Kâğıt üstünde plan & program yapılmaması

Plan, program, disiplin… Bunlar girişimcilikte olmazsa olmaz unsurlardır. Kafanızda her şeyi bitirmiş, hatta sonuçlarını bile planlamış olabilirsiniz ama somut anlamda adım atıp bir şeyler yaptığınızda beklenmedik aksilikler çıkabilir, işlerinizi aksatabilir. Oysaki kâğıt üstünde planlama yapıldığında adım adım gitmek çok daha pratik ve sağlamdır.

Sınırlı sermayeyi yönetememek

Genç girişimcileri ele alırsak eğer, sınırlı bir bütçeden söz etmek mümkündür. Bütçeyi doğru yönetmek, önceliği temel ihtiyaçlara vermek, sermaye kontrolü sağlar. İşin tam ortasında parasız kalmak başarısızlığa sürüklenmenize sebep olur.

Pazar&piyasa araştırması yapmamak

Aklınızdaki fikri hayata geçirmeden önce mutlaka ama mutlaka adım atacağınız piyasayı derinlemesine analiz etmelisiniz. Belki aklınızdaki düşünceyi birileri çoktan gerçekleştirmiştir. Öte yandan fikriniz sandığınızdan daha kapsamlı olabilir. Çoğu kişi yüzeysel düşünüp harekete geçtiğinden detaylarda boğuluyor.

Özgün işler çıkartamamak

Özgünlük sadece sanatta ve edebiyatta aranılan bir şey değil. Hangi sektör olursa olsun girişimcilikte farklı olmak, piyasada öne çıkan bir özelliğe sahip olmak başarı getirir. Benzer işler elbette var, örneğin kahveci zincirleri ama hepsini diğerinden ayıracak mutlaka farklı bir özellik, hizmet bulunuyor.

Adım atmakta gecikmek

Herkesin aklına parlak fikirler gelir. Kişiyi girişimci yapan şey fikri zamanında hayata geçirmektir. Sizin aklınıza gelen fikir başkasının da aklına gelmiş olabilir ve sizden önce harekete geçmiş olabilir. Neticede çoğu girişimcilik ihtiyaçtan doğuyor ve bu ihtiyacı tek gören, üzerine bir şeyler geliştirmeyi düşünen sadece siz değilsiniz.

Yanlış ekip kurmak

Bir işe başlarken hele de cesaret gerektiren bir işse bu, sizinle aynı şeyleri hayal eden, aynı heyecanı paylaşan ve aynı vizyonda olan kişilerle çalışmanız başarı getirir. Çalışma ekibinizi oluştururken nitelikli, gerçekten işe yarar kişiler seçmelisiniz. Sırf seviyorsunuz diye herhangi bir yetkinliği olan birini ekibe dâhil etmeniz yanlış adımlar atmanıza sebep olabilir.

24 Eylül 2019 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link