Franchising Sayesinde Ne Kadar Para Kazanabilirim? | devrediyorum.com

Franchising Sayesinde Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Franchising Sayesinde Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Bir franchise sistemine başlamadan önce ayrıntılı bir cevap geliştirmeye değer. Başarılı bir iş satın almak ve işletmek çok zor bir çalışma gerektirir ve herhangi bir para kazanmıyorsanız işletme sahipliği çok eğlenceli değildir. Franchising’in girişimci olmak için daha yapılandırılmış ve şeffaf bir yöntem olduğu doğru olsada, süreçte kendi başınıza gezinmek hâlâ karmaşık ve kafa karıştırıcı olabilir.

Seçtiğinizfranchise’ın para kazanmayeteneğinesahipolmasınınasılsağlayabilirsiniz? Anahtarherzamanolduğugibidurumtespitiyapmayabağlı.

Durum tespitinizi yapmak

Bir franchise almadan önce, tecrübenizin işletme sahibi olmak içinyeterli olacağını bilmek önemlidir. Bu önemli aşamayı değerlendirmeye almayanlar, genellikle uzun süreli bir işletmeye sahip olamazlar çünkü kendileri için uygun olmayan bir franchise ile işe başlarlar.

Finansal açıdan uygulanabilirlik çoğu insanın kilit kriteridir. Maaş almaya alıştıysanız işin size ne kadar “ödeyebileceğini” bilmek istersiniz. Ne yazık ki, potansiyel bir franchise araştırırken hesaplamaları yapmak biraz daha karışıktır. ”Karımnedir” veya “Gelirim nedir?” şeklinde sorular sormanız gerekmektedir.

İşletme mülkiyetinin çok sayıda vergi avantajı vardır. Yeni franchise uzmanları deneyimli bir muhasebeci veya diğer profesyonel danışmanları bulmak için akıllıca olacaktır.

 1.Her TürGelirveMasraflarıListeleyin.

Araştırma ve finansal çalışma yaparken detaylı olarak karşınıza çıkabilecek her türlü gideri ve geliri ayrı ayrı hesaplayın. Bu size işe başlamadan önce işten beklentilerinizle ilgili fikir verme konusunda çok yardımcı olacaktır. Bu hesaplamayı yaparken mümkün olduğu kadar kötü senaryoları düşünerek yapın. Bu sayede ileride çıkacak problemlere mali olarak hazırlıklı olacaksınızdır.

2.Franchisees ile konuş.

Gelir ve gider listenizin eksiksiz olduğunu teyit edin. Bir franchisee, sigorta gibi unuttuğunuz masraflardan bahsediyorsa, listeye ekleyin.İşlerinin nasıl olduğu, memnuniyet durumları, franhisor ile ilişkilerinin nasıl olduğu hakkında bilgi alın.

3.Açıklamalar isteyin.

Hangi masrafların can yaktığını franchisee ile konuşun. Her masrafın nasıl işlediğini açıklamalarını isteyin. Örneğin, ürün maliyeti en büyük masraf ise, bu öğelerin ne kadar eğilim gösterdiğini sorun. Ürün maliyetinin ortalama yüzde 45’ini oluşturduğunu öğrenebilirsiniz. Ürün maliyetini anladıktan sonra, diğer kategoriler hakkında bilgi alın. Franchise sahibi tarafından her gelir ve maliyet kategorisinin nasıl işlediğine ilişkin daha geniş bir anlayış elde edersiniz.

4.Daha fazla veri isteyin.

Hâlâ anlamadığınız boşlukları doldurmaya yardımcı olmak için diğer franchise şirketleriyle görüşüp ağınızı genişletin. Üç franchise şirketi aynı kategoride üç farklı yanıt verirse, bu yanıtların arkasındaki nedenleri keşfetmek için çalışın. Bu bağlamda, kendi işletmenizi yürütme şeklinize en çok benzeyen yanıtı seçebilirsiniz.

5.Matematik yap.

Artık eksiksiz bir Ar-Ge’ye sahip olduğunuza göre, işin ne zaman nakit akışı dalgalanma noktasına geldiğini tespit edebilmelisiniz. Hedeflenen gelir hedeflerinizi oluşturmak için ne kadar hacme ihtiyacınız olacağını belirleyin.

Doğru franchise uyumunu bulmak, franchise sahipliğinin en zor kısmıdır. Geri kalanlar kolay olmayabilir, ancak hangi doğrultuda gideceğinizi biliyor olursunuz.

31 Mayıs 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link