Franchisee ve Franchisor’ın Yükümlülükleri Nelerdir? | devrediyorum.com

Franchisee ve Franchisor’ın Yükümlülükleri Nelerdir?

Franchisee ve Franchisor’ın Yükümlülükleri Nelerdir?

A- Franchisor’ ın yükümlülükleri nelerdir? 

Franchisor aşağıdaki şartları yerine getirmelidir:

  • Bir iş sistemini franchise zinciri haline getirmeden önce, makul bir süre boyunca ve en azından bir örnek işletmede başarıyla yürütmelidir.
  • Zincirin isim, marka ve diğer ayırt edici özelliklerin sahibi olmalı veya yasal olarak kullanım hakkına sahip olmalıdır.
  • Anlaşma süresince bireysel Franchisee’ye başlangıçtaki eğitimi ve sürekli ticari veya teknik desteği verebilmelidir.

B- Bireysel Franchisee’nin yükümlülükleri nelerdir? 

Bireysel franchisee aşağıdaki şartları yerine getirmelidir:

  • Franchise işletmesinin gelişmesi ve franchise sisteminin ortak kimliği ve saygınlığının korunması için azami gayreti göstermelidir.
  • Franchisor’ın verimli yönetimi için, Franchisee performansının ve mali durumunun belirlenmesini kolaylaştıracak işletme bilgilerini vermelidir. Franchisor’ın talebi üzerine Franchisor’ ın ve/veya temsilcinin bireysel franchisee’nin işletme kayıtlarında makul zamanlarda çalışmasına izin verilmelidir.

C- Her iki tarafın sürekli yükümlülükleri nelerdir? 

Taraflar birbirleriyle ilişkilerinde dürüst davranmalıdırlar. Franchisor anlaşmanın her ihlalinde, bireysel franchisee’sini yazılı olarak ikaz etmeli ve kusurun giderilmesi için makul süre tanımalıdır. Taraflar şikayet, tasa ve anlaşmazlıklarını samimi ve iyi niyetle, dürüst ve makul doğrudan temas ve müzakere ile çözmelidir.

D- Franchise Bedeli “FranchiseeFee”nin ödeme şekilleri nelerdir? 

Franchisee’nin kullanma hakkını aldığı marka ve sistem için, Franchisor’ a yapacağı ödemeler çeşitli şekillerde olabilir.

  • Sözleşmenin akdi ile yapılan toplu ödeme (ön ödeme/ LumpSurnFees)
  • Devamlı ve belli dönemler halinde yapılan ödemeler (Royalty)

Royalty ödemeleri genellikle brüt ciro üzerinden hesaplanır ve cironun bir oranı şeklinde saptanır. Nadiren aylık maktu ücretler halinde de belirlenebilir. Franchisor verdiği destek hizmetleri için ek ödemeler isteyebilir. Bu ödeme franchisor’un verdiği hizmetler dolayısıyla yaptığı masrafların karşılanmasına yöneliktir. Ödemelerin ne şekilde yapılacağı (nakit, açık hesap, akreditifli ödemeler vs.) da sözleşmenin bu başlığı altında düzenlenir.

31 Mayıs 2018 / by / içinde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link