Franchise Bayisi Olmanın Artıları ve Eksileri | devrediyorum.com

Franchise Bayisi Olmanın Artıları ve Eksileri

Franchise Bayisi Olmanın Artıları ve Eksileri

Kendi işinizi kurmaya karar verdiğinizde önünüzde birçok seçenek vardır. Bunlar franchise bayisi olmak ve kendi özgür işletmenize sahip olmak olarak ayrılır. Hangisini seçeceğinizle ilgili tam doğru veya yanlış yoktur. Bu kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Hangisini seçmeniz gerektiği ile ilgili birçok faktör vardır ve size en çok uyanı bazı faktörleri değerlendirerek karar vermelisiniz. Bu blog size yardımcı olmak için franchise bayisi sahip olmanın artılarını ve eksilerini irdeleyecek ve sizin değerlendirmenize yardımcı olacak. Bu tabiki çok detaylı bir liste değil ancak size bazı fikirler vereceğini umuyoruz. İşin artıları ile başlayalım.

ARTILAR

  • Franchise bayisi olduğunuz zaman kendi özgür işletmeniz olmuş olur ve arkanızda franchise sisteminin desteğini hissedersiniz. Franchise vereninizin sistemi ve desteği paha biçilemez bir kazanımdır. Sistemin içinde size yardımcı olacak operatörler ve sizin gibi bu yoldan daha önce geçmiş franchise bayileri olacaktır. Bu kişiler ile görüşüp sizin işinizi kolaylaştıracak bilgiler alabilirsiniz.
  • Eğer başarılı olmuş bir franchise markasını seçerseniz sizin de başarılı olma ihtimaliniz o kadar artar. Başarılı olmuş markalar bu piyasada uzun süre bulunmuştur ve uzun yılların getirdiği tecrübe ve operasyon yeteneğine sahip olacaktır ve sizi başarıya taşımada yardımcı olacaktır.
  • Franchise verenler size birçok adımda yardımcı olacaktır. İşletemeye lokasyon seçimi, işletmenin dizaynı, işletmenin tadilatı, çalışanların eğitimi gibi birçok konuda yardım isteyebilirsiniz.
  • Franchise markalarının genelde fiyatlandırmaları, pazarlama stratejileri, eğitimli çalışanları mevcuttur ve bu size bu gibi adımları hızlıca atlama imkanı sağlayacaktır.
  • Franchise markaları, muhtelif birçok yerde olduğu ve reklam çalışmalarına büyük bütçeler ayırdıkları için çoğunlukla müşteriler tarafından bilinir ve güvenilir. Yeni bir franchise bayisi sahibi markanın tanınırlığının getirdiği faydadan işletmesi açılır açılmaz yararlanır.

EKSİLER

  • Franchise bayisi olduğunuz zaman franchise markasının koymuş olduğu standartlara uyma yükümlülüğü altına girersiniz. Bu size maddi anlamda zorlayabilir. Ayrıca franchise veren ile aranızdaki sözleşmenin koşulları ağır olabilir ve sizin bu koşullara uyma zorunluluğunuz ortaya çıkmış olur. Bu koşullar ve yükümlülükler almak zorunda olacağınız ürünler, fiyatlandırma, pazarlama stratejileri, işletmenizin iç alanının zorunlu dizaynı, çalışma saatleri gibi birçok konuda olabilir. Franchise verenin sizi kontrol aralığı franchise tipi ve sektörüyle ilgili olarak değişir. Bazı insanlar işletmelerini yürütürken daha esnek olabilmeyi tercih ederler. Bu gibi kişiler için franchise bayisi olmak iyi bir seçenek olmayabilir.
  • Franchise bayisi olabilmek için genellikle sözleşme ile birlikte ön ödeme yapılır. Bunun yanında franchise marka sahipleri isim haklarının kullanılmasından dolayı düzenli ödemeler alırlar. Bu durum size ek maddi külfet demektir.
  • Franchise bayileri genellikle franchise markasının sistemine sıkı sıkıya bağımlı konumdadır, franchise sisteminin işleyişiyle franchise bayisinin durumu benzerlik gösterir. Sistem ne kadar düzgün ve başarılı bir şekilde işliyorsa sizin bayinizin de başarılı olma ihtimali o kadar artar. Ancak franchise markanızın itibarı zedelenmiş veya franchise organizasyonunda veya sisteminde sıkıntı oluşmuşsa bu sizin işletmenizi derinden etkiler. Franchise markasının sıkıntılarına bayisi de katlanmak durumundadır.

 

Yeniden belirtilmelidir ki doğru veya yanlış seçim yoktur. Franchise bayisi olmak bazı kimseler için doğru bazı kimseler için yanlış karar olabilir. İşin artılarını-eksilerini, güçlü-zayıf yanlarını, operasyonun gereksinimlerini dikkatli şekilde düşünülüp değerlendirilmesi ve buna göre karar verilmesi gerekir.

31 Mayıs 2018 / by / içinde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link